Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chełm: OKL PWSZ na czwartym miejscu w kraju

Tomasz Wójciszyn
Prof. Józef Zając i Jacek Dziedzio, jeden z doświadczonych instruktorów.
Prof. Józef Zając i Jacek Dziedzio, jeden z doświadczonych instruktorów. Tomasz Wójciszyn
Ośrodek Kształcenia Lotniczego PWSZ w Chełmie znalazł się na czwartym miejscu wśród instytucji kształcących pilotów w Polsce - podał Urząd Lotnictwa Cywilnego. – Cieszy nas to zwłaszcza dlatego, że nie wiedzieliśmy o prowadzonym rankingu – mówi prof. Józef Zając, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie.

Komisja egzaminacyjna Urzędu Lotnictwa Cywilnego opracowała statystyki zdawalności egzaminów teoretycznych w podziale na poszczególne ośrodki szkolenia za 2010 rok. Według nich Ośrodek Kształcenia Lotniczego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie znalazł się na czwartej pozycji, wśród 24 ośrodków kształcenia w kraju, w zakresie kształcenia na licencje samolotowe i śmigłowcowe liniowe – ATPL(A/H), licencje samolotowe i śmigłowcowe zawodowe – CPL(A/H), uprawnienie do wykonywania lotów według przyrządów (samoloty) – IR(A).

- Braliśmy udział w biegu, ale nie wiedzieliśmy że mamy liczony czas – tak o klasyfikacji podanej przez ULC mówi rektor PWSZ Józef Zając. – Cieszy nas to ogromnie i utwierdza w przekonaniu, że warto było budować lotnisko i bazę szkoleniową w Chełmie.

Rektor dodaje, że w przyszłym roku chełmski ośrodek może wskoczyć na jeszcze wyższą pozycję. – Mamy ku temu warunki, a wszystko dzięki bardzo dobrej kadrze szkolącej – mówi prof. Zając. – Po prostu dobrze wystartowaliśmy. Od początku szkolimy w systemie modułowym, a studenci nie skończą studiów, jeśli nie uzyskają odpowiednich licencji.

Chełmską uczelnię opuściły już trzy roczniki studentów, którzy jako dodatkową specjalizację wybierali pilotaż samolotowy. – To kilkadziesiąt osób, które już teraz pracują w dużych liniach lotniczych czy są instruktorami – wyjaśnia rektor.

Chełmska uczelnia jest jedną z dwóch, obok Politechniki Rzeszowskiej, która kształci cywilnych pilotów zawodowych. Specjalizacja „Pilotaż samolotowy” funkcjonuje w ramach kierunku „Mechanika i budowa maszyn” od roku akademickiego 2004/2005.

Pierwsze miejsce w rankingu zajął Aeroklub Politechniki Rzeszowskiej, drugie OKL Rzeszów i trzecie PZL Mielec. Dalej, na 11 miejscu znalazł się PZL Świdnik, a na 19 miejscu Exin również ze Świdnika.


Nasze serwisy:
Luźny serwis - Z przymrużeniem oka
Chełmski informator miejski: taksówki, banki, szkoły, kościoły

Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto