Zespół Szkół Energetycznych i Transportowych w Chełmie otrzymał certyfikat Szkoła Młodych Patriotów - zobaczcie zdjęcia

Jolanta Masiewicz
Jolanta Masiewicz
Zespół Szkół Energetycznych i Transportowych w Chełmie otrzymał jako pierwszy w Chełmie prestiżowy tytuł „SZKOŁY MŁODYCH PATRIOTÓW”.

W tym roku szkolnym Zespół Szkół Energetycznych i Transportowych przystąpił do XVIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Szkoła Młodych Patriotów”, organizowanego przez Studium Prawa Europejskiego z siedzibą w Warszawie.

Celem tego projektu było uświadomienie młodym ludziom, na czym polega współczesny i odpowiedzialny patriotyzm. Przed młodzieżą postawione zostało wyzwanie wyeksponowania współczesnej postawy patriotycznej. Aby otrzymać zaszczytny tytuł „Szkoły Młodych Patriotów”, należało wykonać sześć zadań.

Już w listopadzie ub. roku w Zespole Szkół Energetycznych i Transportowych w Chełmie zorganizowano Ogólnoszkolny Konkursu Recytatorski o tematyce patriotycznej pod hasłem „Gdy myślę Polska…”
W konkursie brała udział młodzież z następujących szkół z Chełma oraz okolic: uczniowie Zespołu Szkół Energetycznych i Transportowych w Chełmie, Zespołu Szkół Technicznych w Chełmie, Zespołu Szkół Budowlanych i Geodezyjnych w Chełmie oraz Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej.
.

Gośćmi konkursu były pani Krystyna Igras pisarka, poetka i malarka oraz pani Anna Nazar poetka, a także malarka, która należy do Chełmskiej Grupy Literackiej oraz Stowarzyszenia Twórczego „Pasja” – mówi Katarzyna Karamać, dyrektor Zespołu Szkół Energetycznych i Transportowych w Chełmie.

W grudniu uczniowie wykonywali plakaty związane z „100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości”.
Młodzież pod opieką nauczycieli zaangażowała się również w tworzenie Kodeksu Postaw Patriotycznych. ZSEiT jako szkoła mundurowa od lat pielęgnuje i szerzy postawy patriotyczne.

Z kolei 18 lutego 2020 roku odbył się Szkolny Konkurs Krasomówczy „Patriotyzm na co dzień. Co dla mnie oznacza bycie patriotą”. Celem głównym konkursu było rozbudzanie wśród młodzieży zamiłowania do języka ojczystego oraz kształtowanie umiejętności poprawnego, jasnego i logicznego formułowania myśli. Wydarzenie miało na celu również kształtowanie świadomości obywatelskiej oraz formowanie postaw patriotycznych.

Natomiast 21 lutego przy współpracy z Chełmską Biblioteką Publiczną Zespół Szkół Energetycznych i Transportowych zorganizował konferencję związaną z Międzynarodowym Dniem Języka Ojczystego. Adresatami przedsięwzięcia byli uczniowie chełmskich szkół podstawowych oraz Zespołu Szkół Energetycznych i Transportowych Chełmie. Uroczystość została objęta honorowym patronatem przez Prezydenta Miasta Chełm Jakuba Banaszka, Rektora PWSZ w Chełmie prof. dr hab. Arkadiusza Tofila oraz chełmskich parlamentarzystów. O współczesnej polszczyźnie i jej roli w kształtowaniu patriotycznych postaw mówili: prof. dr hab. Józef Zając senator RP, Krzysztof Grabczuk poseł na Sejm RP oraz Anna Pańczyk - dyrektor Biura Posła do Parlamentu Europejskiego Beaty Mazurek.

Podczas konferencji zaprezentowany został przez uczniów kodeks postaw patriotycznych, w którym szacunek dla języka polskiego jest priorytetową wartością. Przedsięwzięcie miało na celu kształtowanie patriotycznych postaw młodzieży poprzez rozwój świadomości językowej i kulturowej – podkreśla dyrektor Katarzyna Karamać.

Zorganizowano również internetowy konkurs „ Motyw małych ojczyzn w literaturze”, który trwał od 15 kwietnia 2020 r. do 15 maja 2020 r. Najciekawsze prace zostały nagrodzone.

Wszystkie zadania były oceniane przez jury projektu na podstawie sprawozdań oraz protokołów konkursów wysyłanych do organizatorów. Za każde podjęte działanie Zespół Szkół Energetycznych i Transportowych uzyskał maksymalną ilość punktów i otrzymał jako pierwszy w Chełmie prestiżowy tytuł „SZKOŁY MŁODYCH PATRIOTÓW”.

Nauczanie hybrydowe zamiast powrotu do szkół

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie