Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chełmskie obchody 155. rocznicy urodzin Mychajła Hruszewskiego. Zobacz zdjęcia

Jolanta Masiewicz
Jolanta Masiewicz
W niedzielę, 26 września, odbyły się chełmskie obchody 155. rocznicy urodzin Mychajła Hruszewskiego, najwybitniejszego historyka ukraińskiego, pisarza, polityka, przywódcy niepodległego państwa ukraińskiego w 1918 r., który urodził się w Chełmie w 1866 r.

Jubileusz ten to wielkie wydarzenie dla całego narodu ukraińskiego, a szczególny wymiar ma dla Ukraińców z Chełma i regionu, gdyż obchodzono pamięć jednego z najwybitniejszych synów narodu ukraińskiego urodzonych w Chełmie.

Uroczystości rozpoczęły się po niedzielnej Liturgii w prawosławnej cerkwi prokatedralnej św. Jana Teologa w Chełmie nabożeństwem żałobnym (panachydą) przy krzyżu pamięci Mychajła Hruszewskiego, znajdującym się przy chełmskiej cerkwi. Następnie odbyła się uroczystość złożenia wieńców przy tablicy ku czci Mychajła Hruszewskiego przy ul. Sienkiewicza 8.

Kolejnym punktem obchodów było Sympozjum Naukowe „Mychajło Hruszewski – postać, działalność, związki z Chełmem” w Chełmskiej Bibliotece Publicznej. Podczas sympozjum referaty wygłosili trzej badacze: Jerzy Hawryluk z Podlaskiego Instytutu Naukowego, dr Grzegorz Kuprianowicz z Podlaskiego Instytutu Naukowego oraz prof. dr hab. Grzegorz Janusz z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Ostatnim akordem uroczystości, po zakończeniu sympozjum i krótkiej przerwie, był uroczysty koncert z okazji 155. rocznicy urodzin Mychajła Hruszewskiego. Podczas koncertu wystąpili: Ukraiński Dziecięco-Młodzieżowy Zespół Folklorystyczny „Hiłoczka” z Czeremchy oraz bandurzystka Joanna Kuprianowicz z Lublina. Program artystyczny o Mychajle Hruszewskim przedstawili uczniowie z międzyszkolnych zespołów nauczania języka ukraińskiego w Lublinie.

Organizatorami uroczystości byli: Towarzystwo Ukraińskie, Prokatedralna Parafia Prawosławna św. Jana Teologa w Chełmie, Podlaski Instytut Naukowy, zaś współorganizatorami: Konsulat Honorowy Ukrainy w Chełmie, Chełmska Biblioteka Publiczna im. Marii Pauliny Orsetti w Chełmie, Lwowskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne „Chołmszczyna”, Fundacja Partnerstwo i Współpraca z Chełma.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto