Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pamiętamy - rocznica zbrodni katyńskiej i katastrofy w Smoleńsku

Tomasz Wójciszyn
Mieszkańcy Chełma zapalili znicze pod pomnikiem Niepodległości
Mieszkańcy Chełma zapalili znicze pod pomnikiem Niepodległości Tomek Wójciszyn
Jechali aby uczcić pamięć pomordowanych w Katyniu i znów tamta ziemia przesiąkła polską krwią. Dzisiaj chcemy powiedzieć męczennikom wschodu, że pamiętamy – powiedział podczas mszy św. ks. Prof. Paweł Mąkosa.

O godzinie 8.30 przed pomnikiem Niepodległości na placu Łuczkowskiego zebrało się kilkadziesiąt osób, aby zapalić znicze i uczcić pamięć ofiar katastrofy pod Smoleńskiem.

- Pamiętamy o wszystkich, którzy 10 kwietnia 2010 r. zginęli w katastrofie lotniczej w drodze na uroczystości upamiętnienia 70 rocznicy sowieckiej zbrodni ludobójstwa w Lesie Katyńskim dokonanej na jeńcach wojennych i oficerach Wojska Polskiego w 1940 r – mówiła posłanka Beata Mazurek. - Ich śmierć zjednoczyła w bólu i żałobie nie tylko nas chełmian, ale wszystkich Polaków. Tych ludzi nie można zastąpić, ale można i trzeba godnie uczcić ich pamięć. Bo Pamięć o tej stracie pozostaje wciąż żywa w naszych sercach i dziś dajemy temu wyraz.

- Wielka narodowa tragedia. Należy pochylić się nad tymi ludźmi niezależnie od opcji politycznej – mówili mieszkańcy Chełma.

Punktualnie o godzinie 8.41 w całym mieście zawyły syreny. Zebrani pod pomnikiem Niepodległości w ciszy modlili się za ofiary katastrofy. Wyczytano nazwiska wszystkich ofiar i zapalono im znicze.

- Smutek, ale i nadzieja – na pytanie o to co dziś czuje odpowiedział młody mężczyzna. – Nadzieja, że w jakimś celu ci ludzie zginęli. Teraz musimy pamiętać i brać z nich wzór na przyszłość.

O godzinie 12 w Bazylice NNMP rozpoczęły się miejskie uroczystości związane z rocznicą mordu w Katyniu i rocznica katastrofy pod Smoleńskiem.

- Zgromadziła nas tutaj bolesna rocznica, przede wszystkim ta, którą obchodzimy po raz 71 – powiedział podczas homilii ks. Profesor Paweł Mąkosa i jako wzór patriotyzmu wskazał żołnierzy zamordowanych w Katyniu, Charkowie i Miednoje. – Może taki dzień jak dzisiejszy będzie dla nas rachunkiem sumienia. Dzisiaj patriotyzm jest wyzbywaniem się egoizmu. To jest dawanie siebie tam gdzie mogę i potrafię.

Ksiądz Mąkosa dodał, że patriotyzm to nie tylko oddawanie hołdu, a czyny. Wspomniał także ofiary katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. – Jechali aby uczcić pamięć pomordowanych. Znów tamta ziemia przesiąkła polską krwią. Dzisiaj chcemy powiedzieć męczennikom wschodu, że pamiętamy.

Po mszy świętej pod Mauzoleum na Górze Chełmskiej władze miasta, przedstawiciele szkół i instytucji oraz kombatanci i rodziny katyńskie złożyli wieńce i zapalili znicze.

– Wszyscy pamiętamy, jaki wzruszający wymiar miały ubiegłoroczne obchody rocznicy zbrodni katyńskiej – mówiła Agata Fisz, prezydent miasta Chełm. – Staliśmy tu przygnieceni i poruszeni katastrofą samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem. Zranieni i bezsilni wobec dramatu który nie powinien, który nie miał prawa się zdarzyć.

Jak chełmianie wspominali oriary mordu w Katyniu i ofiary katastrofy samolotu prezydenckiego. Rocznica katastrofy smoleńskiej w Chełmie FOTO, WIDEO

***

Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto