Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zobacz obszerną fotorelację z Dnia Patrona w I Liceum Ogólnokształcącym w Chełmie

OPRAC.:
Klaudia Szynkaruk
Klaudia Szynkaruk
I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Czarnieckiego w Chełmie
Już po raz czterdziesty siódmy czarniecczycy świętowali Dzień Patrona, manifestując więź z wartościami, które ucieleśnia hetman polny koronny Stefan Czarniecki.

– To tu kształtują się nasze postawy etyczne i umiejętności korzystania z bogactwa dziedzictwa kulturowego. I Liceum jest szkołą o przeszło stuletniej tradycji, nierozerwalnie związaną z burzliwą historią Chełma, naszego regionu i kraju. Od lat znane jest z wysokiego poziomu nauczania i przyjemnej, wspominanej po latach atmosfery. „Czarniecki” - tak popularnie określa się szkołę - słynie ze swych bogatych tradycji i uznanego dorobku naukowego – mówią pracownicy I Liceum Ogólnokształcącego w Chełmie.

Uroczystość oficjalną poprzedziła, odprawiona w szkolnej kaplicy przez ks. Szymona Majewskiego, msza święta. O godzinie 9.00 w sali gimnastycznej zgromadzili się zaproszeni goście, nauczyciele i uczniowie. Swoją obecnością zaszczycili p. Aneta Szostak – Dyrektor Departamentu Oświaty Urzędu Miasta Chełm, p. Dariusz Kostecki – Wizytator Delegatury w Chełmie Kuratorium Oświaty w Lublinie i Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Czarnieckiego w Chełmie w latach 2007 – 2012, p. dr Iwona Lasek – Surowiec z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej Chełmie, p. Ewa Opitz – Guz – Przewodnicząca Rady Rodziców w I Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Czarnieckiego w Chełmie. Wśród zgromadzonych nie zabrakło p. Teresy Mościckiej – nauczycielki geografii i dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Czarnieckiego w Chełmie w latach 2012 – 2020.

Delegacja młodzieży złożyła wiązankę kwiatów pod Pomnikiem Poległych Nauczycieli i Uczniów. Prezentacja „Z dziejów zespołu szkolno – parkowego I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Czarnieckiego w Chełmie” wypełniła część historyczną uroczystości. Opracowali ją p. Katarzyna Dobrakowska oraz p. Robert Wojciechowski. Zdjęcia i montaż to dzieło Patrycji Gaj vel Demczuk, lektorami zaś byli: Hanna Jasińska, Mateusz Koza, Wiktoria Zaprawa – uczniowie klasy II b (dziennikarskiej).

Dyrektor placówki wręczyła najlepszemu absolwentowi szkoły, Filipowi Langiewiczowi z kl. III eg, medal „Bene Merenti”. Nową tradycją szkoły jest wręczanie pamiątkowych znaczków z podobizną Stefana Czarnieckiego. Szczególnie doniosłym momentem uroczystości było przekazanie obu Sztandarów nowemu Pocztowi.

W dalszej części uroczystości zaprezentowano zgromadzonym wyniki konkursu „Co wiem o szkole i jej patronie?”

Ostatnim punktem tegorocznych obchodów Dnia Patrona była część artystyczna w wykonaniu uczniów I LO. Recytacje: Julia Łyszkowicz z kl. III cp (Zbigniew Herbert „Przesłanie Pana Cogito”), Jakub Matuła z kl. III ap (Ludmiła Chersońska „Świadkowie opowiadali…”), Emilia Będziejewska z kl. III dp (Serhij Żadan „Za dużo polityki we wszystkim… „), Alicja Fedorowicz z kl. I b (Małgorzata Hillar „My z drugiej połowy XX wieku”), Izabela Skierewska z kl. III cp (Ryszard Krynicki „nagi obudziłem się nagle…”). Śpiew: Izabela Lenart z kl. II a („Jak pięknie by mogło być” z repertuaru Haliny Frąckowiak), Jakub Matuła z kl. III ap („Dorosłe dzieci” zespołu Turbo), Martyna Łapińska z kl. III ap („Miejcie nadzieję” z repertuaru Jacka Wójcickiego), chór (w utworze „Dezyderata”) w składzie: Anna Hnydka, Julia Wiśniewska, Julita Kiryk, Wiktoria Kozdra, Izabela Lenart z kl. II a, Wiktoria Czyż, Jakub Wiewióra, Julia Łyszkowicz, Izabela Skierewska z kl. III cp, Emilia Będziejewska, Bogumiła Szaruga z kl. III dp, Jakub Matuła, Martyna Łapińska z kl. III ap. Akompaniament: Emilia Świetlicka – pianino, Emilia Orłowska – skrzypce, Martyna Łapińska – gitara, Izabela Lenart – flet.

W przygotowanie uroczystości zaangażowali się: Zuzanna Szostak z kl. III ap, Mikołaj Soja z kl. II a (konferansjerzy), Hanna Jasińska z kl. II b, Wiktoria Zaprawa z kl. II b (prezentacja wyników konkursu wiedzy o szkole i patronie), Aleksandra Bereza z kl. III bg, Szymon Bereza, Kacper Padrak, Mikołaj Parczewski z kl. II e, Kinga Kwiatkowska z kl. I b („Superekspres Czarniecczyków”), Daniel Remiszewski i Łukasz Żebrowski z Młodzieżowego Domu Kultury w Chełmie, Mikołaj Parczewski z kl. II e (obsługa prezentacji), Antoni Malawski z kl. II d (plakat). Za organizację imprezy były odpowiedzialne: p. Honorata Zakrzewska (koordynator), p. Aldona Klejmont (opieka nad Pocztem), p. Marta Sadowska, p. Aneta Wdowiak (przygotowanie sali gimnastycznej), p. Katarzyna Lipert (przygotowanie krzesełek). Ponadto wsparcia uczniom udzielili p. Anna Popielewicz („Superekspres Czarniecczyków”) i p. Robert Wojciechowski (sprawozdanie z konkursu wiedzy o szkole i patronie).

Fot.: Marzena Postój, Anna Sadlak oraz Dominik Gołębiowski z 3a

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto