Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żniwowanie na Maczułach. To były żniwa jak za dawnych czasów. Nawet senator chwycił za kosę. Zobacz zdjęcia

Jolanta Masiewicz
Jolanta Masiewicz
Już po raz trzeci w gminie Leśniowice, w pobliżu pięknego zalewu, odbyło się "Żniwowanie na Maczułach". W minioną niedzielę, uczestnicy imprezy przenieśli się w czasie za sprawą mieszkańców Horodyska, którzy na polu należącym do Edyty i Artura Stećków, odtworzyli dawny zwyczaj żniwny.

Za pomocą tradycyjnych narzędzi, z towarzyszeniem muzyki i śpiewu, wykosili i zebrali zboże, prezentując przy okazji publiczności, jak dawniej na wsi wyglądały żniwa.

- W drugiej części imprezy żniwiarze zaprezentowali, jak kiedyś, w tradycyjny sposób, młóciło się zboże. Wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem - podkreśla Joanna Jabłońska wójt gminy Leśniowice.

Obserwatorzy również mogli spróbować swoich sił w koszeniu kosą czy podbieraniu zboża, biorąc udział w dwóch konkursach: na najlepszego Żniwiarza i najładniejszy snopek. Nawet Senator RP prof. Józef Zając oraz starosta chełmski Piotr Deniszczuk i wicestarosta Jerzy Kwiatkowski chwycili za kosy.

Organizatorzy przewidzieli atrakcyjne nagrody. W kategorii Najlepszy Żniwiarz pierwsze miejsce zajął Marek Mazurek, drugie – Adam Jabłoński, a trzecie Krzysztof Grzesiuk.

W kategorii najładniejszy snopek zwyciężyła drużyna złożona z dwóch pań: Anny Barszczewskiej i Iwony Zalewskiej, drugie miejsce zajął duet: Grażyna Bobel i Piotr Góźdź, a trzecia nagroda trafiła w ręce pań Róży Franaszek i Barbary Czmudy.

Impreza cieszyła ogromnym zainteresowaniem mieszkańców. Gośćmi wydarzenia byli również m.in. : Anna Dąbrowska – Banaszek - Poseł na Sejm RP, Józef Zając - Senator RP, Piotr Deniszczuk - Starosta Chełmski, Jerzy Kwiatkowski - wicestarosta chełmski, Grzegorz Grzywaczewski - prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie, Ewa Szałachwiej - dyrektor Departamentu Rolnictwa i Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego, Bożena Deniszczuk - wójt Gminy Wierzbica, Leszek Proskura - Wójt Gminy Siennica Różana i wielu innych osób.

Muzyczną oprawę akcji żniwnej zapewnił młody zdolny muzyk z Horodyska, Karol Szornal. Na scenie wystąpiły panie z zespołów śpiewaczych Kumowianki i Rakołupianka. Można było spróbować lokalnych produktów przygotowanych przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich z Horodyska, Pliskowa i KGW na Dolince z Kumowa Majorackiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto