Zmiana granic miasta i gminy Chełm została przesunięta o rok

Jolanta Masiewicz
Jolanta Masiewicz
Udostępnij:
Dokładnie o rok została przesunięta zmiana granic miasta i gminy Chełm. Wniosek w tej sprawie złożył wójt gminy Chełm Wiesław Kociuba. Propozycja odroczenia terminu wynika m.in. z konieczności finalizacji procedur zmiany planu miejscowego w gminie Chełm związanych z budową Elektrowni Chełm przez firmę Cemex.

W przypadku zmiany granic administracyjnych od 1 stycznia 2022 roku teren pod budowę Elektrowni Chełm, jak i sama Cementownia, znajdą się na obszarze miasta Chełm.

- Przeprowadzenie zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego w nowych granicach administracyjnych, na zdecydowanie większej powierzchni, obligatoryjnie wiąże się z wydłużeniem całej procedury, więc plany inwestycyjne związane z budową Elektrowni Chełm mogłyby zostać opóźnione w przypadku szybkiego wprowadzenia zmian administracyjnych – podkreśla Urząd Miasta Chełm.

Okazuje się, że przeprowadzenie tej zmiany przez gminę Chełm, na mniejszym obszarze oraz przy niezmienionych granicach, potrwa o wiele krócej. W obecnej sytuacji jest to rozwiązanie optymalne, które zostało zaakceptowane przez każdą ze stron.

Wniosek o zmianę granic rozpatrywano na posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządy Terytorialnego. Uczestniczył w niej zdalnie również wójt Wiesław Kociuba.

Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego pozytywnie zaopiniowała zmianę granic pomiędzy miastem Chełm i gminą Chełm. Przychyliła się również do sugestii zainteresowanych stron, które wnioskowały, aby zmiana weszła w życie z dniem 1 stycznia 2023 roku.

- Ewentualna decyzja o zmianie granic administracyjnych oraz wdrożeniu zmian od 1 stycznia 2023 roku pozwoli samorządom kompleksowo przygotować się do całego procesu. Umożliwi także, w jeszcze ściślejszej współpracy z gminą Chełm, przeprowadzić właściwe działania, które pomogą bez utrudnień sfinalizować całe przedsięwzięcie - czytamy w uzasadnieniu.

Przypomnijmy, że po licznych protestach mieszkańców gminy Chełm 22 października zostało podpisane porozumienie przez prezydenta miasta Chełm Jakuba Banaszka i wójta gminy Chełm Wiesławy Kociubę, w ramach którego do miasta ma zostać włączonych około 470 hektarów. To tereny potencjalnie inwestycyjne i niezamieszkane w miejscowościach: Depułtycze Królewskie, Koza Gotówka, Pokrówka, Srebrzyszcze i Rudka.

Obszar położony w obrębie miejscowości Srebrzyszcze obejmuje tereny pomiędzy drogą krajową nr 12 a linią kolejową Chełm-Dorohusk. To m.in. tereny, na których znajduje się Cementownia Chełm i tutaj powstanie Elektrownia Chełm - w bezpośrednim sąsiedztwie obecnej linii do produkcji klinkieru, z którą instalacja Elektrowni będzie miała połączenia technologiczne. To ważna inwestycja dla Chełma. Dzięki niej miasto zyska bezpieczeństwo energetyczne i zostanie zmodernizowany system ciepłownictwa. Jednocześnie w mieście ma być czystsze powietrze.
Więcej o tej inwestycji pod linkiem:https://chelm.naszemiasto.pl/chelm-beda-realizowane-pionierskie-projekty-na-skale/ar/c1-8217547
Ostateczną decyzję dotyczącą zmiany granic podejmie w drodze rozporządzenia Rada Ministrów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jurij Belous o definicji ludobójstwa

Wideo

Materiał oryginalny: Zmiana granic miasta i gminy Chełm została przesunięta o rok - Chełm Nasze Miasto

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie