Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zbudują aquapark w Chełmie

KS
Rysunek poglądowy uwzględniający jedynie lokalizację. Wygląd obiektu znany będzie dopiero po opracowaniu dokumentacji projektowej.
Rysunek poglądowy uwzględniający jedynie lokalizację. Wygląd obiektu znany będzie dopiero po opracowaniu dokumentacji projektowej.
Prezydent zdecydowała. W Chełmie chcą wybudować aquapark z prawdziwego zdarzenia. Jeśli pomysł zostanie zrealizowany, Chełm będzie pierwszym w regionie miastem z własnym centrum wodnym.

- Do najbliższego tego typu obiektu jest kilkaset kilometrów. Dlaczego nie mamy być pierwszym miastem wschodniej Polski z profesjonalnym aquaparkiem? – mówi prezydent Chełma Agata Fisz – Po przeprowadzonych z mieszkańcami konsultacjach społecznych jestem skłonna podjąć decyzję – budujemy! Jak zapewnia prezydent podobnego zdania są również miejscy radni.

Sondaż przeprowadził wrocławski instytut badawczy IPC na próbce 500 mieszkańców aż 95 procent ankietowanych stwierdziło że inwestycja jest potrzebna, 88 procent jest zdania, że obiekt przyciągnąłby do Chełma gości z całego województwa. Przeciw budowie centrum wodnego było zaledwie 5 procent ankietowanych.

W dwupoziomowym chełmskim aquaparku ma się znaleźć kilka basenów, zjeżdżalnie i inne atrakcje wodne, ale także salony odnowy biologicznej, usługi związane ze SPA, kręgielnie, kawiarnie.

Plany budowy centrum sięgają 2009 roku. Na drodze do rozpoczęcia budowy stanęły wówczas wysokie koszty budowy, które miały wynosić co najmniej 30 milionów złotych. – W naszym województwie Regionalny Program Operacyjny nie przewidywał możliwości finansowania takich obiektów ze środków unijnych, a poszukiwanie chętnego do budowy w ramach Partnerstwa Publiczno-Prywatnego nie udało się nawet znacznie większym od Chełma miastom – tłumaczy Fisz.

Prezydent chce by miasto samo spróbowało wybudować obiekt. Środków finansowych na ten cel będzie szukało w budżecie państwa i województwa. Urzędnicy mają nadzieję, że uzyskają wsparcie finansowe.

Gdzie powstanie obiekt?

W 2009 roku miasto pod uwagę brało dwie lokalizacje: teren przy głównym miejskim stadionie przy ul. 1 Pułku Szwoleżerów oraz przy hali widowiskowo-sportowej na ul. Granicznej. Wówczas tę drugą opcję. Teraz władze miasta rozważają jeszcze inną możliwość - teren przy skrzyżowaniu ulic Lubelskiej i Trubakowskiej, gdzie przed laty funkcjonował stadion „Gwardii Chełm”.

– To miejsce jest znacznie bardziej widoczne niż teren schowany pomiędzy halą sportową i pagórkami – przekonuje Agata Fisz. Obiekt znajdowałby się przy głównych arteriach miejskich, co znacznie będzie ułatwiało dojazd do centrum.

Prezydent chce znacznie rozszerzyć funkcjonalność obiektu, chociażby o sale do squasha oraz położyć nacisk na efektowną elewację.

Na najbliższej sesji Rady Miasta staną dwie uchwały poświęcone przyszłości projektu. Pierwsza nich dotyczyć ma zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru po dawnym stadionie przy ul. Lubelskiej. Druga będzie dotyczyła przeznaczenia już w tegorocznym budżecie miasta środków finansowych na opracowanie budowlanego projektu aquaparku.

– Szacujemy, że dokumentacja kosztować może kilkaset tysięcy złotych, a koszt realizacji pomiędzy 30 a 40 milionów – mówi Agata Fisz – Zainteresowanie inwestycją wyraziło już kilka instytucji finansowych. Będziemy z nimi prowadzić rozmowy.

Władze miasta mają nadzieję, że zmieniony plan zagospodarowania przestrzennego przyciągnie poważnego inwestora, który oprócz budowy sąsiadującej z aquaparkiem galerii handlowej lub hotelu, będzie skłonny do partycypowania w kosztach budowy wodnego kompleksu. Drugim branym pod uwagę rozwiązaniem jest zaciągnięcie długoterminowego kredytu. Jego spłata mogłaby zostać rozłożona do ponad 20 lat. – O pomoc finansową wystąpimy do Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki. Szansą jest także inwestor budujący galerię handlową i ewentualna umowa offsetowa – wylicza Fisz.

Mieszkańcy mają jednak sporo obaw

– W mieście nie ma pracy, kto będzie miał pieniądze, żeby chodzić sobie popływać? – dopytuje pan Michał z Chełma. Kierowcy natomiast są zdania, że istnieją w mieście inne znacznie ważniejsze potrzeby. – Niech pani prezydent zajmie się lepiej inwestycjami drogowymi, bo bez dobrych dróg żaden inwestor nie pojawi się w mieście – dodaje pan Wojciech z Chełma.
Mieszkańcy obawiają się również, że nowa inwestycja spowoduje, że inne plany remontów zostaną odłożone. – Dlaczego kosztem centrum wodnego mamy czekać na budowę ulicy i kanalizacji? – dopytuje mieszkanka Chełma.
– Aquapark nie wpłynie na inne dziedziny funkcjonowania miasta. To będą wydatki inwestycyjne a nie bieżące – zapewnia Agata Fisz.

Prace nad dokumentami potrwać mogą co najmniej do końca tego roku. – Liczymy na to, że w pierwszych miesiącach 2013 roku będziemy mieć już pozwolenie na budowę, a prace rozpoczną się nawet na przyszłoroczną wiosnę – mówi Agata Fisz. Prezydent szacuje, że budowa potrwa około 2 lata.


Nasze serwisy:
**

Imprezy w Chełmie. Zapowiedzi i relacje

Luźny serwis - Z przymrużeniem okaChełmski informator miejski: taksówki, banki, szkoły, kościoły**

Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto