szupti
Cement-Gryf Chełm podsumował niezwykle udany 2022 rok
Cement-Gryf Chełm podsumował niezwykle udany 2022 rok Cement-Gryf Chełm
Koniec roku to czas podsumowań i wyróżnień. Takiego dokonał także klub sportowy Cement-Gryf Chełm, który od wielu lat jest krajową potęgą w zapasach kobiet. Sukcesy na swoim koncie mają też zapaśnicy.

– Zapaśnicy i zapaśniczki Cementu-Gryfa Chełm z powodzeniem reprezentowali nasze miasto w mistrzostwach Polski oraz ogólnopolskich i międzynarodowych turniejach. Nasi reprezentanci sukcesy odnosili we wszystkich grupach wiekowych: młodzik, kadet, junior, młodzieżowiec i senior – podkreśla Mieczysław Czwaliński, wiceprezes Cementu-Gryfa Chełm i prezes Lubelskiego Związku Zapaśniczego.

Niewątpliwie największe osiągnięcia w 2022 roku były dziełem Anheliny Lysak, która zdobyła brązowy medal mistrzostw świata seniorek, Katarzyny Krawczyk, brązowej medalistki czempionatu Starego Kontynentu seniorek, Szymona Szymonowicza, brązowego medalisty młodzieżowych mistrzostw świata i młodzieżowych mistrzostw Europy, Na najniższym stopniu podium juniorskich mistrzostw Europy stanęła ponadto Daniela Tkachuk, zajmując także piątą lokatę w mistrzostwach globu juniorek.

Zaszczytu reprezentowania Polski na mistrzostwach świata i Europy kadetek dostąpiła również Wiktoria Kamela, mistrzyni kraju juniorek.

Złote krążki mistrzostw kraju w 2022 zdobyli: Katarzyna Krawczyk, Olha Padoshyk, Wiktoria Kamela, Daniela Tkachuk, Małgorzata Małek oraz Anastasiia Lebedieva. W krajowym czempionacie medale wywalczyli ponadto: Szymon Szymonowicz, Anhelina Lysak, Urszula Piotrowska, Alicja Nowosad, Anastasiia Padoshyk, Piotr Lewandowski, Igor Shepetun, Karina Konarska, Michał Biskupski, Monika Dadas, Marta Gajowniczek, Filip Zając, Hubert Sidoruk, Igor Borowiec, Dawid Hawryluk, Michał Woźniak i Roksana Sawicka.

W 2022 roku chełmianie i chełmianki zdobyli łącznie 91 medali, w tym podczas mistrzostw Polski - 32 krążki. Do tego w ogólnopolskich i międzynarodowych turniejach aż 54-krotnie stawali na podium.

W klasyfikacji zapasów kobiet w systemie sportu młodzieżowego prowadzonego przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, MKS Cement-Gryf Chełm zajął drugie miejsce w kraju, gromadząc 163,04 pkt. Chełmscy zapaśnicy stylu klasycznego sklasyfikowani zostali natomiast na wysokim siódmym miejscu w Polsce.

Z kolei w rankingu, który prowadzi portal sportowy - „Sport Zona” najefektywniejszym klubem (bilans punktów)

w zapasach kobiet został w 2022 roku klub z Chełma, natomiast klasycy Cementu-Gryfa wywalczyli siódmą pozycję.

Reprezentanci Cementu-Gryfa zajęli ponadto czołowe miejsca w rankingach, w kategorii najefektywniejszych i najskuteczniejszych zawodników.