Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Z popiołów Sobiboru - ostatnie dni wystawy

tom
Wystawa Z Popiołów Sobiboru
Wystawa Z Popiołów Sobiboru Muzeum Ziemi Chełmskiej
Wystawa „Z popiołów Sobiboru” (From the Ashes of Sobibor) przy wykorzystaniu różnorodnych środków narracji pokazuje drogę, jaką Żydzi przeszli w latach niemieckiej okupacji. Wartą ją zobaczyć, czynna jest do niedzieli 3 kwietnia.

Wystawa czynna jest do niedzieli 3 kwietnia. Do piątku można ją zwiedzać w godzinach 10.00 – 18.00. W sobotę i niedzielę czynna będzie w godzinach 12.00 – 16.00. Mieści się w budynku Muzeum przy ulicy Lubelskiej (obok kościoła pw. Rozesłania Św. Apostołów)

Aby w całości zobaczyć wszystkie elementy wystawy warto zarezerwować sobie przynajmniej godzinę.Bilety są w cenie 6 zł normalny i 3 zł ulgowy. W czwartek wejście jest darmowe.

Zobacz film prezentujący wystawę

Zdjęcia z otwarcia wystawy na stronie internetowej Muzeum Ziemi Chełmskiej.

Przeczytaj o wystawie: (źródło: www.muzeum.chelm.pl)
Celem nazistowskiej polityki była świadoma eksterminacja narodu żydowskiego. Niemcy nazwali to „ostatecznym rozwiązaniem kwestii żydowskiej”. Do realizacji tego planu naziści stworzyli między innymi obozy natychmiastowej zagłady – w tym również obóz w Sobiborze. Ekspozycja składa się z około 100 paneli skomponowanych z fotografii i dokumentów historycznych oraz kilku towarzyszących im instalacji plastycznych (kryjówka na strychu, barak obozowy, plac apelowy, „droga śmierci”, barak tzw. „fryzjernia”, wejście do komory gazowej). Została podzielona na 11 części. Każda z nich prezentuje określony temat: dojście Hitlera do władzy, przedwojenne żydowskie miasteczka, wybuch II wojny światowej, kryjówki prześladowanej ludności, łapanki, transporty do miejsc eksterminacji, obóz w Sobiborze, zabudowa w obozowa, plac na którym ofiary rozbierały się i pozostawiały ubrania, droga śmierci, barak w którym kobietom obcinano włosy, wejście do komory gazowej, powstanie zbrojne więźniów i ucieczka z Sobiboru, stan obecny terenu po obozie i Muzeum Byłego Hitlerowskiego Obozu Zagłady w Sobiborze.
Zwiedzający przemierzając swoisty labirynt, poznaje fragmenty historii obozu zagłady w Sobiborze i losy ludzi, którzy tam trafili. Może lepiej zrozumieć towarzyszące więźniom obozu przeżycia, strach i nadzieję, wiarę i zwątpienie, zobojętnienie i heroizm.
Akcentując wymiar ludzki nie tylko pozwala zrozumieć, ale także oddaje ludziom więzionym w Sobiborze ich człowieczeństwo. W obozie zamordowano 250 000 ludzi. 14 października 1943 roku doszło w Sobiborze do buntu więźniów. Podczas walki oraz na polach minowych otaczających obóz zginęło około 80 więźniów, ponad 300 udało się uciec. Wielu z nich zostało schwytanych przez Niemców w czasie pościgu i zamordowanych. Wojnę przeżyło 53 uciekinierów z Sobiboru. Sasza Peczerski, przywódca powstania zbrojnego więźniów w Sobiborze, na krótko przed jego wybuchem mówił: Ci z Was, którzy przeżyją, niech dadzą świadectwo. Niech świat się dowie, co się tutaj działo”. Scenariusz ekspozycji powstał na podstawie książki najmłodszego uczestnika powstania w Sobiborze Tomasza Toivi Blatta.
Wystawa „Z popiołów Sobiboru” cieszy się dużym uznaniem i popularnością za granicą – do dnia dzisiejszego obejrzało ją ponad 80 000 osób. Prezentowana była w Muzeum Obozu Deportacyjnego w Westerborku ( Holandia), w National Monument Camp Vught w Holandii, w Muzeum Riwiera San Sabba w Treście.
Chełmska prezentacja wystawy „Z popiołów Sobiboru” jest pierwszym pokazem krajowym, który ze względu na swoje przesłanie kierowany jest do szerokich kręgów społecznych i różnych grup wiekowych odbiorców.

***

Zobacz serwis Z przymrużeniem oka
Zobacz Kronikę policyjną województwa Lubelskiego

Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto