Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Wysiedlonym ku pamięci, współczesnym ku przestrodze”. Program obchodów 80 rocznicy wysiedleń Zamojszczyzny

Bogdan Nowak
Bogdan Nowak
Na zdjęciu fragment pomnika na zamojskim cmentarzu parafialnym przy ul. Peowiaków
Na zdjęciu fragment pomnika na zamojskim cmentarzu parafialnym przy ul. Peowiaków Bogdan Nowak
O tych tragicznych wydarzeniach nie wolno zapomnieć. Zamojszczyzna przygotowuje się do obchodów 80 rocznicy wysiedleń. Uroczystości rozpoczną się w sobotę (26 listopada) i potrwają trzy dni. W programie m.in. wielki koncert w zamojskim kościele franciszkańskim.

Niemiecka akcja wysiedleńcza rozpoczęła się w nocy z 27 na 28 listopada 1942 roku. Podczas tej wielkiej operacji wypędzono z domów ok. 110 tys. osób w tym 30 tys. dzieci. Byli to mieszkańcy prawie trzystu wsi na Zamojszczyźnie. Wielu z nich zginęło w hitlerowskich obozach oraz podczas brutalnych akcji pacyfikacyjnych. Zamojszczyzna nigdy o tej tragedii nie zapomniała. Teraz planowane są obchody 80 rocznicy tamtych wydarzeń.

Uczestnicy obchodów spotkają się w sobotę w Gminnym Ośrodku Kultury w Skierbieszowie. Tam o godz. 16 rozpocznie się prelekcja przygotowana przez dr Beatę Kozaczyńską, autorkę znakomitych książek, w tym albumu „Ocalone z transportów Dzieci Zamojszczyzny”. Następnie zaplanowano rozmowy z ze świadkami tamtych, ponurych wydarzeń. W skierbieszowskim GOK pojawią się m.in. Dzieci Zamojszczyzny. Następnie odbędzie się wieczernica pod hasłem „Wysiedlonym ku pamięci, współczesnym ku przestrodze”.

W niedzielę (27 listopada) uroczystości rozpoczną się o godz. 10 w Szkole Podstawowej w Skierbieszowie. Tam zaplanowano powitania gości oraz okolicznościowe wystąpienia. Następnie w miejscowym kościele (godz. 11) rozpocznie się msza w intencji wysiedlonych. Potem (ok. godz. 12.30) uczestnicy spotkają się przed skierbieszowskim pomnikiem „Walki i męczeństwa”. Tam zaplanowano ceremoniał wojskowy. Złożone zostaną także wieńce i kwiaty.

Następnie uczestnicy obchodów przeniosą się do Zamościa. O godz. 17 rozpocznie się w kościele franciszkańskim na zamojskim Starym Mieście koncert patriotyczny. Na scenie zaprezentują się Ola Turkiewicz i Jan Szwal (śpiew) oraz zespół w składzie: Paweł Jabłoński (fortepian, akordeon), Krzysztof Kowalewski (gitara), Marcin Ritter (gitara basowa) oraz Damian Szajkowski (perkusja). Wystąpi także chór dziecięcy Państwowej Szkoły Muzycznej w Zamościu oraz zamojska Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego pod dyrekcją Tadeusza Wicherka.

W poniedziałek (28 listopada) zaplanowano uroczystości przed pomnikiem Dzieci Zamojszczyzny (przy ul. Okrzei) w Zamościu. Rozpoczną się one o godz. 10. Przewidziane są m.in. okolicznościowe wystąpienia. Następnie zostaną złożone wieńce i kwiaty. O godz. 10.30 w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi w Zamościu rozpocznie się uroczysta akademia. Następnie zostanie otwarta wystawa przygotowana przez IPN. W programie znalazła się tez konferencja naukowa. Weźmie w niej udział dr Beata Kozaczyńska, Agnieszka Jaczyńska oraz dr hab. Paweł Skrzydlewski.

Patronat nad tegorocznymi obchodami przyjął Andrzej Duda, prezydent RP.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto