Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wyruszyli w podróż szlakiem poleskiej tradycji. Zobacz zdjęcia

Jolanta Masiewicz
Jolanta Masiewicz
Muzeum - Zespół Zespół Synagogalny we Włodawie
W Muzeum - Zespół Synagogalny we Włodawie rozpoczęto ciekawy projekt jakim jest „Poleski Wóz Tradycji”. Jego celem jest cyfrowe dokumentowanie kultury tradycyjnej regionu Polesia.

Poleski Wóz Tradycji wyruszył już w trasę. Pierwszym miejscem w którym się zatrzymał, były Wyryki. Wiosenne spotkanie odbyło się w urokliwym sadzie u pana Czesława z Wyryk, który gości do sadu przywiozł dawnym, drabiniastym wozem. Było spotkanie z ludowymi śpiewaczkami, które zaprezentowały charakterystyczne dla tego regionu pieśni.

- Wszystkim naszym wyjazdom towarzyszy kamera. Robimy zdjęcia, nagrywamy filmy. Pierwszy film z naszej wyprawy już powstaje - mówi Anita Lewczuk vel Leoniuk, dyrektor Muzeum - Zespół Synagogalny we Włodawie.

"Poleski Wóz Tradycji", dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu „Kultura ludowa i tradycyjna”. Jest to 3 – letni, kompleksowy projekt o charakterze badawczym i artystycznym, którego głównym celem jest dokumentowanie i upowszechnianie elementów kultury tradycyjnej regionu Polesia.

- W oparciu o unikalną tradycję Polesia Zachodniego, projekt ma przyczynić się do integracji kulturowej członków jego społeczności - mówi dyrektor Anita Lewczuk vel Leoniuk.

Misją projektu będzie utrwalenie i przekazanie unikalnego dziedzictwa kulturowego działając kompleksowo w 3 kierunkach: dokumentując tradycję, badając ją, przekazując i aranżując w twórczy sposób, opierając się na istniejącym systemie funkcjonowania tradycji na terenie Polesia, czyli dialogu międzypokoleniowego i międzykulturowego.

Będzie to współpraca badaczy, depozytariuszy tradycji, artystów i odbiorców kultury młodego pokolenia, która doprowadzi do stworzenia sieci współpracy, której symbolem będzie Wóz Tradycji-narzędzie do zachowania i promowania unikalnego dziedzictwa Polesia Zachodniego.

- Wóz tradycji jako marka projektu oraz narzędzie badawcze, będzie dosłownie dawnym wozem drabiniastym podróżującym po Polesiu Zachodnim – powiecie włodawskim - podkreśla dyrektor Anita Lewczuk vel Leoniuk. - Przysłowiowe przystanki będą miejscami, w których funkcjonują charakterystyczne dla naszego regionu zjawiska. W praktyce będą to spotkania warsztatowe z informatorami, którzy przekażą swoją wiedzę, doświadczenia, relacje i obyczaje.

Wszystkie przystanki będą dokumentowane i udostępnione on-line szerszemu gronu odbiorców przy użyciu nowych mediów (VR) i technik teleinformacyjnych.

Efektem rzeczowym działania Wozu Tradycji będzie archiwum cyfrowe na stronie Muzeum – Zespół Synagogalny we Włodawie w zakładce pt.Poleski Wóz Tradycji, gdzie znajdować się będzie Poleska Mapa Tradycji, na której systematycznie oznaczana będzie trasa wozu oraz punkty wymiany tradycji.

Projekt każdego roku obejmować będzie inną tematykę z zakresu unikalnych elementów kultury tradycyjnej Polesia Zachodniego określając symboliczne trasy Poleskiego Wozu Tradycji.

W 2021 roku będzie to obrzędowość okresu wiosennego i letniego, natura w kulturze tradycyjnej, zielarstwo, medycyna ludowa, wierzenia magiczne. W 2022 roku - obrzędowość okresu jesiennego i zimowego, folklor narracyjny, bajki ludowe, regionalne podania i legendy. W 2023 roku - obrzędowość rodzinna, zabawy, wyliczanki dla dzieci, tańce, kołysanki.

Poleski Wóz Tradycji oparty jest na 3 filarach, wokół których skupione są działania:

  1. Badanie tradycji – poprzez organizację corocznych, studenckich, terenowych obozów badawczych, dokumentację i archiwizację zjawisk kultury tradycyjnej;
  2. Przekazywanie tradycji – poprzez działania medialne, animacyjne i warsztatowe z wykorzystaniem Wozu Tradycji;
  3. Inspirowanie tradycją – organizacja imprezy kulturalnej Sobótki Poleskie.

"Sobótki Poleskie" są integralną częścią projektu – kolejnym przystankiem Poleskiego Wozu. Jest to jedyne tego typu wydarzenie w Polsce o transgranicznym charakterze. W ramach tego wydarzenia co roku odbywać się będzie szereg ciekawych wydarzeń kulturalnych.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wlodawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto