Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wyjątkowe "Dni Idy Haendel" po raz kolejny w Chełmie. Będą koncerty, konkurs plastyczny i wernisaż wystawy

Jolanta Masiewicz
Jolanta Masiewicz
Chełmskie Dni Idy Haendel odbędą się w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej przy ul. Hrubieszowskiej 102, fot.
Chełmskie Dni Idy Haendel odbędą się w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej przy ul. Hrubieszowskiej 102, fot. KR
Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. w Chełmie i Towarzystwo Muzyczne zapraszają do wzięcia udziału w corocznym wydarzeniu, upamiętniającym postać wybitnej, światowej skrzypaczki i chełmianki - Idy Haendel.

Ida Haendel - angielska skrzypaczka urodziła się w tradycyjnej rodzinie polskich Żydów w Chełmie. Była bardzo wyjątkową osobą i skrzypaczką światowej sławy o niespotykanym talencie. Nigdy nie zapomniała o swoim rodzinnym mieście i odwiedzała Chełm. Zmarła 1 lipca 2020 w Miami.

Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. w Chełmie i Towarzystwo Muzyczne pielęgnują pamięć o genialnej skrzypaczce organizając co roku specjalny koncert. W tym roku „Chełmskie Dni Idy Haendel” rozbrzmiewać będą 24-ego i 25-ego maja w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej przy ul. Hrubieszowskiej 102.

Pierwszego dnia o godz. 16.30 rozstrzygnięty zostanie konkursu plastycznego dla dzieci, a o godz. 17.00 odbędzie się oraz koncert skrzypcowy "Młodzi dla Idy". Wystąpią: Noga Ezras z Izraela, Rozalia Szpyrka i Kacper Pirogowicz i Julia Nowacka z Chełma oraz Julia Tkaczyk i Julia Nowczenko z Lublina.

Podczas drugiego dnia o godz. 14.00 będzie można wziąć udział w konkursie na temat życia i działalności artystycznej wybitnej skrzypaczki oraz o godz. 17.00 wysłuchać koncertu na skrzypcach w wykonaniu Magdaleny Maciąg oraz Stanisława Maryjewskiego na organach.

Wernisaż wystawy Adama Puławskiego

Ponadto 24 maja, o godz. 16.30 w Państwowej Szkole Muzycznej w Chełmie w ramach „Chełmskich Dni Idy Haendel” odbędzie się wernisaż wystawy Adama Puławskiego. Ekspozycja przedstawiać będzie 24 portrety 12 przedwojennych Żydów. Portrety te przygotowane zostały w ramach projektu o przywróceniu pamięci o chełmskich Żydach. Każda postać rysowana jest dwoma technikami, jeden portret jest realistyczny, drugi odnoszący się do nurtu sztuki współczesnej.

Wśród zaprezentowanych prac będzie portret m.in. skrzypaczki Idy Haendel, wieloletniego prezesa chełmskiej Żydowskiej Gminy Wyznaniowej Anszela Bidermana, ławnika i radnego chełmskiego Szlomo Iwry, innyc radnych chełmskich, rabina oraz dorożkarzy. Projekt kończą portrety dwóch anonimowych dziewczynek z getta chełmskiego.
Adam Puławski jest przede wszystkich historykiem zagłady i historii ludności żydowskiej. Opublikował kilkanaście artykułów o stosunkach polsko-żydowskich w Chełmie w XX wieku. Pomysł na rysunki chełmskich Żydów narodził się podczas kwerendy dokumentów z okresu międzywojennego, wśród których zachowały się fotografie chełmskich Żydów.

Adam Puławski maluje i rysuje amatorsko. Swoje prace pokazuje na wystawach od 2016 r. Wystawiał m.in. w Chełmie, Lublinie i Warszawie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto