Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybory Samorządowe Chełm: Jak głosujemy (RELACJA, ZDJĘCIA)

Tomasz Wójciszyn
Wybory samorządowe w Chełmie. Komisja wyborcza w Chadeku
Wybory samorządowe w Chełmie. Komisja wyborcza w Chadeku Tomasz Wójciszyn
Punktualnie o godzinie 8 rano otwarte zostały lokale wyborcze. Rozpoczęło się głosowanie. W Chełmie wybieramy 23 radnych, prezydenta miasta oraz przedstawicieli w sejmiku wojewódzkim. Głosowanie trwa do godziny 22.

Jeśli macie ciekawe zdjęcia z Wyborów Samorządowych w Chełmie, chcecie powiedzieć o czymś, lub widzieliście przykłady złamania ciszy wyborczej piszczcie do nas. [email protected]

Z nieoficjalnych wyników, po podliczeniu połowy głosów 66 procent głosów zdobyła Agata Fisz. Wyniki ze wszystkich obwodów będą znane około godziny 2.

Co powiedzieli kandydaci na prezydenta Chełma przed oficjalnymi wynikami wyborów?

– Oczywiście liczymy na drugą turę – powiedziała Małgorzata Sokół. – Niestety podczas kampanii i podczas dzisiejszego dnia nie wszyscy grali uczciwie.
– Samorząd to mieszkańcy i tak trzeba go rozumieć – dodała Sokół.

– Dzień niezwykle emocjonujący, jestem dobrej myśli. Cieszy mnie to, że jest duża frekwencja – mówiła nam Agata Fisz. – Nie ma powodów do tego by się martwić że będzie źle, w najgorszym wypadku czeka nas druga tura.

– Liczę na drugą turę, podejrzewam i przypuszczam, że w drugiej turze znajdzie się pani prezydenta Agata Fisz i moja skromna osoba – powiedział Mirosław Czech. – Myślę, że będę się teraz musiał skoncentrować na drugiej turze kampanii wyborczej.

- Dziś był dzień odpoczynku po krótkiej, ale intensywnej kampanii wyborczej – mówił nam tuż po zakończeniu głosowania Józef Górny.

Godz. 22.00

Zakończyło się głosowanie. Trwa liczenie głosów. W sztabach wyborczych kandydaci na prezydenta miasta Chełm oczekują na pierwsze oficjalne wyniki. Mają być one znane po północy. Za chwilę wypowiedzi kandydatów. Opowiedzą o wrażeniach z dzisiejszego dnia, swoich szansach oraz o zakończonej kampanii wyborczej. Choć prawdopodobne jest, że będzie ona kontynuowana przed drugą turą wyborów.

Godz. 20.30

Do godz. 19 frekwencja w woj. lubelskim wyniosła 46,35 proc., w powiecie chełmskim - 51,37 proc, a w mieście Chełm - 42,60 proc.

Godz. 18.30
Jedna z kandydatek na radną w Okręgu Wyborczym nr 4 w Chełmie (Górna i Dolna Dyrekcja, os. Cementowni) odkryła, że na karcie do głosowania błędnie wpisano jej imię. Sprawa została zgłoszona. Niestety jak podaje PKW, teraz nic już nie można zrobić. Kandydatce pozostaje złożenie protestu do PKW.

Po godzinie 22, czyli po zakończeniu głosowania przedstawimy wypowiedzi kandydatów na prezydenta miasta Chełm. Jak widzą swoje szanse...

Godz. 17.00

- W gminie Leśniowice kandydaci dowożą wyborców do lokali wyborczych - poinformował nas Czytelnik. - Sprawa została zgłoszona do PKW i na policję.

Podobna sytuacja występowała w gminie Dorohusk. Tam wyborców miał "dowozić" jeden z kandydatów na wójta.

Godz. 16.40

Frekwencja w Chełmie o godzinie 15 wyniosła 27,36 procent. W powiecie chełmskim zagłosowało do godziny 15 36,3 procent wyborców. Lokale wyborcze czynne są do godziny 22. Ruch w lokalach jest już zdecydowanie mniejszy.

Nie ma również nieprawidłowości, a informacje które napływają o rzekomym kupowaniu głosów nie znajdują potwierdzenia.

Godz. 14.30

Głosowanie w Chełmie jak i w powiatach chełmskim, włodawskim i krasnostawskim przebiega bez problemów. Choć zdarzają się drobne incydenty. Chodzi m.in o wynoszenie kart wyborczych z lokali.

Policja zatrzymała mężczyznę, który wyniósł z lokalu komisji wyborczej (nr 17) w I Liceum Ogólnokształcącym dwie karty do głosowania. Twierdził, że je znalazł. Karty wróciły do lokalu wyborczego, ale nie trafią do urny. Zostały zabezpieczone.

W okolicy tego lokalu wyborczego zatrzymano również mężczyznę, który miał płacić za oddanie głosu... O szczegółach czytaj niżej. Wpis z godziny 12.20

W gminie Urszulin, Leśniowice brakowało kart wyborczych. Braki zostały uzupełnione – mówi Zdzisław Mikulski, dyrektor chełmskiej delegatury PKW.

- W Horodyszczu (okręg nr 5) ktoś zostawił kartę wyboru na wójta na parapecie – opowiada Mikulski. – Została ona zabezpieczona, komisja sporządziła protokół.

Godz. 13.00

Chełmska delegatura PKW otrzymała informację od jednego z komitetów wyborczych, że w Rejowcu Fabrycznym ktoś zerwał plakaty wyborcze w tablicy ogłoszeń. Okazało się, że plakaty kandydatów wisiały na tablicy należącej do urzędu miasta. Wisiały tam nielegalnie. Zostały zdjęte, bo w tym miejscu miały się pojawić informacje o zasadach głosowania itp.

Godz. 12.20

Policja potwierdza sygnał o podejrzeniu kupowania głosów. - Dostaliśmy zgłoszenie. W toku prowadzonych czynności przy ulicy Sienkiewicza (okolice komisji wyborczej zlokalizowanej w I LO - red.) został zatrzymany mężczyzna - informuje Renata Laszczka-Rudek z lubelskiej policji. - Był on pijany. Miał 3 promile alkoholu w wydychanym powietrzu.

Mężczyzna miał wręczać pieniądze kobiecie. - Okazało się jednak, że jest to jego matka - dodaje Laszczka-Rusek. - Mężczyzna został jednak zatrzymany za posiadanie śladowych ilości marihuany.

Policja dodaje, że sygnały o "kupowaniu głosów" są sprawdzane.

Godz. 11.30

Dostaliśmy informację o kupowaniu głosów przed komisjami wyborczymi. Proceder ten miał trwać przy komisjach wyborczych zlokalizowanych w I Liceum Ogólnokształcącym, w Chełmskim Domu Kultury, ZSO nr 3 przy ulicy Rejowieckiej i przy szkole podstawowej nr 4.

Sprawa została zgłoszona policji. Przy komisjach pojawiły się radiowozy. Policjanci sprawdzają sygnały.

Z nieoficjalnych informacji jakie udało nam się ustalić chodzi o "głosowanie za pieniądze" na kandydatów na radnych miejskich. Według naszych informacji miało również dochodzić do wynoszenia kart z lokali wyborczych.

Godz. 10.30

Do godziny 10 w Chełmie zagłosowało 6,30 procent wyborców (55 355 osób). To najwyższy wynik wśród dużych miast w województwie lubelskim.

– Nie było żadnych problemów – mówi Marta Dzierba, przewodnicząca komisji wyborczej nr 4 (ZSO nr 3 przy ulicy Rejowieckiej). – Wyborcy jeśli nie wiedzą jak głosować to udzielamy im wszelkich informacji.

Dzierba dodaje, że frekwencja w komisji była dość niska. – Był to jednak dopiero początek głosowania – mówi.

Godz. 10.15

Dowiozą na wybory

Urząd Miasta Chełm umożliwia osobom niepełnosprawnym nieodpłatne skorzystanie z samochodu w godzinach 10 – 15 w celu dowiezienia do obwodowych komisji wyborczych na terenie Miasta Chełm. Zgłoszenia przyjmowane są w budynku Urzędu Miasta Chełma przy ul. Lubelskiej 65 w pok. nr 29 lub pod nr tel. 82 565 - 45 – 57 begin_of_the_skype_highlighting              82 565 - 45 – 57      end_of_the_skype_highlighting begin_of_the_skype_highlighting              82 565 - 45 – 57      end_of_the_skype_highlighting

Godz. 9.40

Obwodowa Komisja Wyborcza nr 11 (Chełmski Dom Kultury)

Głosowanie odbywa się bez problemów. - Wyborcy przychodzą "falami". Po porannej mszy były tłumy. Teraz kolejni przychodzą głosować w drodze do kościoła, lub z kościoła do domu - dowiedzieliśmy się w Komisji.

- Branie udziału w wyborach to mój obowiązek. Jak chcemy, żeby miasto się rozwijało, to musimy sami czasem zadecydować komu powierzamy władzę - powiedział Marek, który głosował pierwszy raz w swoim życiu. Przed miesiącem skończył 18 lat.

Godz. 8.50

Na najważniejszy urząd w mieście kandyduje 5 osób - prezydentem zostanie ta osoba, która uzyska ponad połowę ważnych głosów. Jeżeli nie będzie nikogo takiego w pierwszej turze, to za dwa tygodnie - 5 grudnia - odbędzie się druga tura, w której spotkają się dwaj kandydaci z największą liczbą głosów.

W przypadku wyborów do Rady Miejskiej Chełm został podzielony na 3 okręgi wyborcze. W trzech z nich wybranych zostanie 6 radnych, w czwartym wybranych zostanie ich pięciu. W sumie 23 osoby.

Kandydatów na radnych jest 267. Startują oni z list 6 komitetów wyborczych. Do podziału mandatów w Radzie Miejskiej zostaną dopuszczone te komitety, które w skali miasta przekroczą 5-procentowy próg wyborczy.

Godz. 8.00

Lokale wyborcze w Chełmie zostały otwarte.

W Chełmie głosować można w 34 (powszechnych) obwodowych komisjach wyborczych - mieszczą się one w tych samych lokalach, co przy poprzednich wyborach samorządowych, parlamentarnych czy prezydenckich. Nowością jest za to czas otwarcia lokali wyborczych - po raz pierwszy w historii będą czynne w godz. 8 - 22, a nie 6 - 20 jak dotychczas. Przesunięcie o dwie godziny ma przyczynić się do zwiększenia frekwencji. Komisje obwodowe znajdują się także w szpitalu oraz w zakładzie karnym.

Aby oddać głos, należy stawić się w swojej komisji, odpowiedniej do miejsca zamieszkania, z dokumentem potwierdzającym
tożsamość (dowód osobisty, prawo jazdy lub paszport).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto