Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybory 2014 w Chełmie. Debata prezydencka w radiu Bon Ton. Relacja

KS
KS
Wybory 2014 w Chełmie. Debata kandydatów na prezydenta Chełma.
Wybory 2014 w Chełmie. Debata kandydatów na prezydenta Chełma. Radio Bon Ton
O godzinie 14 rozpoczęła się debata prezydencka. Na naszej stronie przedstawiamy relację z debaty. O czym rozmawiali kandydaci na prezydenta miasta? Jakie argumenty mieli na poparcie swoich planów?

Aktualizacja, godzina 15.44:
Jeśli nie mieliście okazji, by posłuchać debaty na żywo, zachęcamy do odsłuchania nagrania KLIKNIJ TUTAJ!

Aktualizacja, godzina 15.00:
Debata zakończyła się. Całość, dość burzliwej wymiany zdań między dwójką kandydatów będziecie mogli już niedługo odsłuchać na stronie radia Bon Ton (niestety podczas debaty doszło do przeciążenia łącza - padło łącze do streamingu do słuchania na stronie internetowej), lub przeczytać w najbliższym wydaniu Super Tygodnia Chełmskiego.

Etap IV
Kandydaci zachęcają, by to właśnie na nich oddać swój głos, prezentując swój program wyborczy.

Pierwsza głos zajęła Agata Fisz, która na początku wymieniła inwestycje, które zrealizowała. Priorytetem prezydent są miejsca pracy (tysiąc) i rozwój gospodarczy. – Proszę o oddanie głosu na mnie wszystkich tych, którzy oddali na mnie głos, jak i tych którzy głosowali na innych. Na koniec chcę przekazać Panu posłowi mapę Chełma, by Pan poseł mógł zobaczyć inwestycje, które zostały zrealizowane – mówiła Fisz.

– Wybory samorządowe to czas zadania sobie kilku pytań. Nadszedł czas na zmiany. Najważniejszy klucz do zmian leży w rekach mieszkańców. Już 30 listopada możemy tym kluczem otworzyć drzwi za którymi będzie nowy, lepszy Chełm. Na wyborach zmierzą się dwie wizje - poczciwa i jednocześnie niezrozumiała, i druga nowoczesna – komentował Grzegorz Raniewicz.

Etap III
Kandydaci sam sobie zadają pytania.
Grzegorz Raniewicz pyta:
2. Dlaczego mieszkańcy oceniają, że w Chełmie żyje się tak źle?

Agata Fisz: Gdyby Pan dokładnie przeanalizował ranking, że w części rzeczy wypadamy lepiej niż Warszawa. Kogo nie zapytać o to czy nie chciałby żyć lepiej, każdy powie, że chciałby. Może nie Pan, bo jest Pan wśród 10 najbogatszych posłów.

Agata Fisz pyta:
2. Która z ostatnio zrealizowanych inwestycji podoba się Panu najbardziej i dlaczego?

Grzegorz Raniewicz: Orliki mi się najbardziej podobają. Szkoda, ze w Chełmie jest tylko 2 orliki. Szkoda, że jesteśmy miastem, które nie pozyskało pieniędzy na budowę orlików. Marszałek prosił by brać pieniądze, a Pani nie chciała.

Grzegorz Raniewicz pyta:
1. Dlaczego rondo na lubelskiej jest takim komunikacyjnym horrorem?Dlaczego tam będzie tylko jeden pas na tym rondzie?

Agata Fisz: Jeśli się coś buduje, to w trakcie budowy powstają pewne utrudnienia. Ta inwestycja powinna się zakończyć do połowy grudnia i będzie to lepsze rozwiązanie.

Agata Fisz pyta:
1. W swoich spotach mówi Pan że zajmie się seniorami. W jaki sposób się Pan nimi zajmie, gdy w sejmie głosował Pan przeciw podwyższeniu rent?

Grzegorz Raniewicz: Nie można w ten sposób podchodzić do ludzi. Teraz będą duże środki na politykę senioralną. Polecam Pani lekturę w jaki sposób pozyskiwać środki na politykę senioralną.

Etap II
Kandydaci odpowiadają na pytania mieszkańców:
Pytania czytelników powtarzają się i są niemal identyczne jak te, które zadawali dziennikarze radia Bon Ton. Odpowiedzi również są podobne, dotyczą strefy ekonomicznej i rozwoju miasta.

Jaki macie Państwo pomysł na budowę lodowiska?:
Agata Fisz: Składaliśmy wnioski na dofinansowanie ale niestety się nie udało. To nie zmienia faktu, że będziemy się starać o budowę;
Grzegorz Raniewicz: Jest problem z pozyskiwaniem środków przez miasto. Ja widzę, że jest problem z pozyskiwaniem tych środków i znów trzeba będzie zaciągać kolejny kredyt.

Co zamierzacie zrobić żeby TiR-y nie jeździły przez miasto?
Grzegorz Raniewicz:
Od 7 lat zabiegam o obwodnicę. To jest mój priorytet. Jeśli wygram wybory, a obwodnica nie zostanie wykonana do 2020 roku to się nie będę ubiegła o reelekcje

Agata Fisz: Biorąc pod uwagę Pańską aktywność w sejmie, nie sądzę by stosunkowo dobrze zabiegał Pan o budowę tej obwodnicy.

Fisz deklaruje jednocześnie, że obecna sieć szkół jest w odpowiednim stanie i nie zamierza likwidować kolejnych małych placówek.
Takie samo zdanie ma obecny poseł Grzegorz Raniewicz. – Nie może być tak, że dyrektorzy szkół mają pisać pisma do UM, że potrzebują papieru toaletowego. Trzeba dać im więcej swobody – mówi Raniewicz.


Czy państwo jeśli wygrają to zmienią wiceprezydentów, na osoby młodsze?

Grzegorz Raniewicz: Deklaruję, że będą to osoby młodsze ode mnie. Jednym wiceprezydentem powinna być młoda kobieta, drugim wiceprezydentem młody mężczyzna.

Agata Fisz: Uważam, ze mandat do tego, żeby ustalać stanowiska wiceprezydentów ma ten, kto wygra wybory. Ja jestem gotowa do pracy ze wszystkimi. Należy kierować się młodą energią, ale i doświadczeniem.

I Etap:
1. Jaki macie Państwo pomysł na zatrzymanie i ściągniecie do naszego miasta młodych i wykształconych osób?
Agata Fisz: Jak obejmowałam urząd bezrobocie sięgało 24 procent. W moim programie pokazuje jasno w jaki sposób, chce te miejsca pracy tworzyć. Jest to m. in. zachęcenie do inwestowania inwestorów zewnętrznych. Miejsca pracy to najlepsza gwarancja tego

Grzegorz Raniewicz: Młodzi ludzi zostaną w mieście jeśli będą mieli pracę dla wysoko wykwalifikowanej kadry. Możemy wzorować się na Lublinie, poprzez systemowe ulgi, program wsparcia rodzimych przedsiębiorców możemy osiągnąć efekt zatrzymania młodzieży.

2. Jak Państwo zamierzają obronić lokalny handel przed konkurencją wielkopowierzchniowych sklepów.

Grzegorz Raniewicz: Chełmianie chcą kupować tanio. Nie możemy nikomu nikomu zabronić, żeby kupował tam gdzie jest drożej. Można stworzyć chełmską kartę klienta i programy lojalnościowe.

Agata Fisz: Będę wyrazicielem głównie mieszkańców Chełma, którzy powtarzają że duża galeria handlowa jest potrzebna w mieście. Może nie w centrum osiedla. Wiele osób jeździ na zakupy do Lublina i na tym tracimy. Wiele lat temu gdy rządziło PO była szansa na zmianę planu zagospodarowania i budowę sklepów wielkopowierzchniowych na uboczu miasta.

3. Jaki jest pomysł na poprawę sytuacji długiego oczekiwania na mieszkania komunalne?
Agata Fisz: Przez kilka lat nie budowano mieszkań komunalnych i socjalnych. My to zmieniliśmy. Już w pierwszej kadencji oddałam blok, ponadto wyremontowaliśmy setki mieszkań komunalnych i socjalnych.

Grzegorz Raniewicz: Mieszkaniec Chełma nie musi mieszkać w mieszkaniach komunalnych. Wyzwaniem przed władzami miasta jest to, by mieszkańca było stać na mieszkanie. To jest jakaś paranoja. Po pierwsze praca - to ona rozwiązuje problem mieszkań komunalnych. Każdy chciałby sam sobie kupić mieszkanie.

4. Czy Państwo uważają, że budowa aquaparku jest niezbędna i czy miasto na to stać?
Grzegorz Raniewicz: Nie rozumiem, dlaczego nie budowaliśmy aquaparku, gdy były dostępne środki z Unii. Ja proponuje by wybudować basen koło II LO lub koło szkoły nr 7. Nie możemy wszystkiego budować za własne pieniądze. Ja chce aquaparku, ale trzeba się zastanowić czy nas na to stać. Zadłużenie miasta ciągle rośnie.

Agata Fisz: Zadłużenie miasta o 5 procent zmalało od początku mojej kadencji. Warto patrzeć na budżet globalnie, a sytuacja miasta jest stabilna i bezpieczna. Aquaparku chcieli mieszkańcy, tą decyzję podjęliśmy wspólnie z nimi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto