Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wszystkie placówki oświatowe zamknięte w całej Polsce w związku z koronawirusem

Online
Po godzinie 10.30 rozpoczęła się konferencja premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministrów - nauki i szkolnictwa wyższego, zdrowia, rodziny, pracy i polityki społecznej oraz edukacji.

Podczas środowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki ogłosił zamknięcie wszystkie placówek oświatowych w całej Polsce.

Zawieszone zostały zajęcia w przedszkolach, szkołach i uczelniach wyższych. Na 2 tygodnie (do 25 marca) od najbliższego poniedziałku, ale już od czwartku szkoły nie będą prowadzić lekcji. Od poniedziałku nie będą czynne.

- Zdrowy rozsądek nakazuje, aby w okresie wylęgania się wirusa zmniejszyć jego rozprzestrzeniania się - mówił na konferencji Mateusz Morawiecki. - Zdecydowaliśmy się zamknąć także placówki kultury: muzea, domu kultury, ale także kina.

- Od czwartku dzieci już nie będą chodzić do szkoły - wyjaśnia minister edukacji. - Nie będą odbywały się zajęcia, ale w przypadku najmłodszych dzieci w czwartek i piątek będzie można je zostawić w szkole. Od poniedziałku wszystkie szkoły będą zamknięte.

Zawieszenie zajęć nie wpływa na terminarz roku szkolnego 2019.20 i przeprowadzania egzaminów

Dziś też zamknięto żłobki i kluby dziecięce. Dodajmy, iż specustawa wprowadziła dodatkowy zasiłek opiekuńczy do 14 dni. Nie jest wymagane oświadczenie lekarskie. Wystarczy oświadczenie, które znajduje się na stronie ministerstwa. Zasiłek opiekuńczy należy się zarówno mamie jak i tacie. Będzie wypłacany jednak tylko jednej osobie i będzie wypłacany z budżetu państwa

Komunikat Ministerstwa Edukacji Narodowej:

Od 12 do 25 marca br. funkcjonowanie jednostek systemu oświaty zostaje czasowo ograniczone. Oznacza to, że w tym okresie przedszkola, szkoły i placówki oświatowe zarówno publiczne, jak i niepubliczne nie będą prowadziły zajęć dydaktyczno-wychowawczych. To decyzja Ministra Edukacji Narodowej wynikająca z konieczności zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Lekarze, specjaliści, eksperci WHO wskazują, że wprowadzenie odpowiednich i odpowiedzialnych działań może ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa. Obecna sytuacja epidemiologiczna w Polsce może zagrozić zdrowiu obywateli. Dlatego na podstawie tzw. specustawy Minister Edukacji Narodowej przygotował rozporządzenie, które czasowo ogranicza funkcjonowanie jednostek systemu oświaty na obszarze całej Polski.

Zawieszenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych

Zawieszenie zajęć dotyczy przedszkoli, szkół i placówek oświatowych (publicznych i niepublicznych), z wyjątkiem:
poradni psychologiczno-pedagogicznych; specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych; młodzieżowych ośrodków wychowawczych, młodzieżowych ośrodków socjoterapii, specjalnych ośrodków wychowawczych, ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych; przedszkoli i szkół w podmiotach leczniczych i jednostkach pomocy społecznej; szkół w zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich; szkół przy zakładach karnych i aresztach śledczych.

Dyrektorze,
zajęcia w Twojej szkole, przedszkolu, placówce będą zawieszone na 2 tygodnie; 12 i 13 marca br. to dni, w których w przedszkolach i szkołach podstawowych nie będą odbywały się zajęcia dydaktyczno-wychowawcze, a jedynie działania opiekuńcze; od 12 marca br. uczniowie szkół ponadpodstawowych nie przychodzą do szkół; poinformuj uczniów, rodziców i kadrę pedagogiczną o tym, jak będą wyglądały kolejne dni; od poniedziałku, 16 marca br. wychowankowie i uczniowie nie przychodzą do przedszkoli i szkół. Nauczyciele pozostają w gotowości do pracy; poinformuj niezwłocznie rodziców i nauczycieli o ograniczeniu funkcjonowania placówki. Wykorzystaj do tego dziennik elektroniczny lub inne środki komunikacji z rodzicami i nauczycielami. Wywieś informację o zawieszeniu zajęć w widocznym miejscu; możesz poprosić nauczycieli o to, aby przygotowali materiały dydaktyczne do samodzielnej pracy uczniów w domu. Ministerstwo Edukacji Narodowej przekaże informacje dotyczące e-materiałów, z których mogą korzystać uczniowie i nauczyciele; w szkołach prowadzących kształcenie zawodowe, w placówkach kształcenia ustawicznego oraz w centrach kształcenia zawodowego zawieszenie zajęć dotyczy również zajęć realizowanych w ramach praktycznej nauki zawodu; uczniowie branżowych szkół I stopnia będący młodocianymi pracownikami nie uczęszczają do szkoły. Realizują jednak przygotowanie zawodowe u pracodawcy na dotychczasowych zasadach; od 16 marca br. będą zawieszone zajęcia realizowane w ramach turnusów dokształcania teoretycznego młodocianych pracowników; śledź na bieżąco komunikaty Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministerstwa Zdrowia i MEN o sytuacji epidemiologicznej w kraju. Sprawdzaj również komunikaty wysyłane przez System Informacji Oświatowej.

W okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty nauczycielom pozostającym w gotowości do pracy przysługuje wynagrodzenie ustalone na podstawie Kodeksu Pracy (art. 81 § 1).

Rodzicu,
ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne Twoje i Twojego dziecka, zajęcia zostaną zawieszone od 12 marca br. W przedszkolach i szkołach podstawowych 12 i 13 marca br. będą jeszcze prowadzone działania opiekuńcze;
zachęcaj dziecko do samodzielnej nauki w czasie gdy nie będzie lekcji w szkole. Ministerstwo Edukacji Narodowej na platformie epodręczniki.pl. udostępnia szereg materiałów edukacyjnych, które pozwalają uzupełnić, ugruntować i poszerzyć wiedzę. Dostęp do tych zasobów jest bezpłatny; jeśli masz dziecko w wieku do 8 lat, przysługuje Ci zasiłek opiekuńczy do 14 dni. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie internetowej ZUS; przekaż osobom, które będą opiekować się Twoim dzieckiem, podstawowe informacje dotyczące bezpieczeństwa i higieny; rygorystycznie przestrzegaj w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywasz; śledź na bieżąco komunikaty GIS, MZ i MEN o sytuacji epidemiologicznej w kraju oraz informacje przesyłane przez dyrektora szkoły.

Uczniu,
pamiętaj o swoim bezpieczeństwie w domu. Unikaj miejsc, gdzie są duże skupiska ludzi (np. komunikacja publiczna, kino, teatr, centra handlowe); przerwa w funkcjonowaniu Twojej szkoły nie powinna oznaczać dni wolnych od nauki;
odpowiedzialnie wykorzystaj czas zawieszenia zajęć w Twojej szkole. Przeczytaj ulubioną książkę, spróbuj uzupełnić swoje wiadomości lub rozwijaj kompetencje. Skorzystaj przy tym z darmowej platformy epodreczniki.pl i materiałów rekomendowanych przez Twojego nauczyciela; przestrzegaj w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywasz.

Platforma epodreczniki.pl i materiały do samodzielnej nauki
Zachęcamy nauczycieli, aby w najbliższym czasie wspierali uczniów w nauce i przekazywali materiały do samodzielnej pracy w domu. Szczególnie prosimy o objęcie opieką uczniów, którzy przygotowują się do tegorocznego egzaminu ósmoklasisty, maturalnego oraz zawodowego i udostępnienie im niezbędnych materiałów.

Rekomendowane jest wykorzystanie w tym celu następujących rozwiązań:
dziennik elektroniczny; strona internetowa szkoły, przedszkola, placówki oświatowej; mailing do rodziców, a w przypadku uczniów starszych wysyłanie materiałów bezpośrednio do młodzieży.

Na platformie Ministerstwa Edukacji Narodowej epodreczniki.pl udostępniliśmy e-materiały do wykorzystania przez nauczycieli lub do samodzielnej nauki przez uczniów. Epodręczniki.pl to biblioteka bezpłatnych, sprawdzonych, zgodnych z aktualną podstawą programową materiałów edukacyjnych.

Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?

Często myj ręce przy użyciu mydła i wody.
Przy kasłaniu i kichaniu zakrywaj usta i nos. Zachowaj co najmniej metr odległości od osób, które kaszlą i kichają.

Osoby wracające z regionów zarażonych koronawirusem powinny powiadomić o tym telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się do oddziału obserwacyjno-zakaźnego. Więcej informacji dotyczących koronawirusa na stronie: gov.pl/koronawirus

Podejrzewasz u siebie koronawirusa? Zadzwoń pod numer 800 190 590!

Bezpłatna infolinia NFZ jest czynna całą dobę, przez 7 dni w tygodniu. Wykwalifikowani konsultanci poinformują Cię, co zrobić, by otrzymać pomoc.

Przypomnijmy, iż w związku z prawdopodobieństwem, że uczeń Zespołu Szkół Ekonomicznych we Włocławku miał kontakt z osobą z Dobrzynia, która jechała z zarażonym koronawirusem z Zielonej Góry, władze miasta podjęły decyzję, że na jeden dzień (piątek 6 marca) zawieszone zostały zajęcia w Zespole Szkół Ekonomicznych.

Wcześniej zamknięto szkoły w Dobrzyniu nad Wisłą. Natomiast 9 marca także w Lipnie i Kikole mogą być osoby zakażone koronawirusem, dlatego lekcje zawieszono do odwołania

Dodajmy, iż we Włocławku nie ma stwierdzonego koronawirusa we Włocławku Idąc śladem decyzji premiera Mateusza Morawieckiego, który odwołał wszystkie imprezy masowe w Polsce, Marek Wojtkowski, prezydent Włocławka podjął decyzje o wstrzymaniu wszelkich imprez kulturalnych, sportowych organizowanych przez instytucje miejskie do odwołania. Wprowadził też zakaz odwiedzin w Domach Pomocy Społecznej we Włocławku. Przekazał również, że w związku z pracami przeprowadzanymi przez Wodociągi i wiążącymi się z tym nawet krótkimi wyłączeniami wody, mieszkańcy będą mieli dostęp do wody pitnej w beczkowozach.

W województwie kujawsko-pomorskim: W Bochlinie, w powiecie świeckim, zmarł 72-latek z Niemiec, który przebywał w Polsce. Prawdopodobną przyczyną śmierci mężczyzny była grypa, ale – jak przekazał rzecznik wojewody Adrian Mól - dla pewności pobrano od niego próbki, które zostaną przebadane na obecność koronawirusa. Kwarantannie poddanych zostało jedenaście bliskich mężczyźnie osób. Wyniki testu mają być znane w środę po południu.

Informacje związane z sytuacją zagrożenia koronawirusem na terenie województwa kujawsko-pomorskiego
Stan na dzień 10.03.2020 r.:
- w województwie kujawsko-pomorskim 8 osób hospitalizowanych z podejrzeniem zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2,
- osoby poddane kwarantannie – 37,
- czynnym nadzorem epidemiologicznym objęte są obecnie 343 osoby z terenu województwa kujawsko-pomorskiego.

W Polsce jest już 26 przypadków zakażenia koronawirusem. Rozpoczęły się kontrole sanitarne na granicach z Niemcami i Czechami.

KORONAWIRUS

Główny Inspektorat Sanitarny na swojej stronie internetowej zamieścił w zakładce: aktualności, informację pod nazwą: „przydatne materiały o koronawirusie”: gis.gov.pl.
Kampanię edukacyjną na temat koronawirusa prowadzą także: Ministerstwo Zdrowia oraz Narodowy Fundusz Zdrowia.
Koronawirus powoduje gorączkę, kaszel, duszności, bóle mięśni i zmęczenie. Przenosi się drogą kropelkową, a więc podczas kaszlu, kichania, czy mówienia.

Jak zapobiegać zakażeniu? Należy często myć ręce, używając mydła i wody. Podczas kasłania lub kichania należy zakrywać usta i nos, a jeśli są w naszym otoczeniu osoby, które kaszlą i kichają należy zachować co najmniej 1 metr odległości od nich.

800 190 590 – to numer bezpłatnej Telefonicznej Informacji Pacjenta, która przez całą dobę, siedem dni w tygodniu udziela informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Konsultanci informują: czym jest koronawirus,
- jak zabezpieczyć się przed koronawirusem,
- co zrobić po powrocie z kraju, w którym zdarzyły się przypadki zakażenia koronawirusem i ma się wątpliwości co do swojego stanu zdrowia,
- gdzie znajduje się najbliższa placówka inspekcji sanitarnej lub oddział zakaźny szpitala oraz jak się z nimi skontaktować,
- co robić, jeśli się ma jakiekolwiek wątpliwości związane z postępowaniem w sytuacji podejrzenia zakażania koronawirusem.

Możliwy jest także kontakt drogą mailową: www.nfz.gov.pl lub poprzez rozmowę z konsultantem na czacie: www.nfz.gov.pl.

Dla osób posługujących się językiem migowym przygotowano komunikator wideo z udziałem tłumacza języka migowego: www.nfz.gov.pl dostępny w dni robocze w godz. 8.00-16.00.

Trwa głosowanie...

Czy boisz się koronawirusa?

Osoby, które wróciły z regionu, w którym występuje koronawirus i mają objawy choroby lub miały kontakt z kimś zakażonym, powinny powiadomić o tym telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną.

Od poniedziałku do piątku w godz. od 7.15 do 14.50 należy dzwonić na numery stacjonarne Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej we Włocławku (Oddział Laboratoryjny ul. Płocka 45, tel. 413-71-92 do 94) lub zgłosić się do oddziału obserwacyjno-zakaźnego.

Wykaz szpitali: www.gov.pl.

Szczegółowe informacje są dostępne na stronach internetowych: www.gov.pl/koronawirus oraz gis.gov.pl zakładka „ostrzeżenia”.

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne we Włocławku informuje, że od dnia 5.03.2020 r. kierowcy nie będą sprzedawali biletów na przejazd autobusami MPK: mpk.com.pl.

W związku z gwałtownym rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 („koronawirusa”), w trosce o zdrowie prawników i interesantów, począwszy od 10 marca 2020 r. – do odwołania – prawnicy nie będą udzielali bezpłatnych porad prawnych oraz mediacji w punktach nieodpłatnych porad prawnych we Włocławku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto