To była ważna, powstańcza batalia. Walczył tam oddział Marcina Borelowskiego ps. „Lelewel” liczący ok. 700 osób. Dołączyła do niego blisko 400-osobowa „partia” dowodzona przez Kajetana Cieszkowskiego „Ćwieka”. 3 września 1863 r. powstańcy starli się z liczącymi ponad 3 tys. żołnierzy wojskami rosyjskimi. Podczas bitwy zginęło 35 powstańców, w tym węgierski arystokrata major Edward Nyary, a ponad 100 zostało rannych.
W tej batalii powstańcy odnieśli zwycięstwo. Potem jednak rozdzielili się. Cieszkowski wraz ze swoimi ludźmi ruszył na zachód, a Borelowski w kierunku Batorza. Tam, na „Sowiej Górze”, oddział „Lelewela” zaatakowali Rosjanie. Partia została rozbita, a „Borelowski” zginął. Stało się to 6 lub 7 września 1863 r.
My wybraliśmy się na Wzgórze Polak, aby powspominać dawnych bohaterów i popatrzeć na piękną okolicę. I przekonaliśmy się, że tam drzewa nadal szumią o powstańcach styczniowych. Jest coś w atmosferze tego miejsca, co chwyta za serce. Widok na rozległe pola i lasy także nie ma sobie równych, Nie tylko to jest ważne. W miejscu powstańczej bitwy ustawiono pomnik. Obok niego ustawiono kamień pamiątkowy „Lelewela”. Można także przejść ścieżką turystyczną przy której ustawiono m.in. tablice informacyjne.
Na to wzgórze można dojechać trasą rowerową z Biłgoraja o długości prawie 50 km. Jest ona oznaczona kolorem żółtym. My dotarliśmy tam jednak samochodem: od strony Zwierzyńca.

Inwestycje w powiecie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?