Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Włodawa: Trwa Festiwal Trzech Kultur (ZDJĘCIA)

Jolanta Masiewicz
Pomimo nie najlepszej pogody Festiwal Trzech Kultur we Włodawie przyciągnął w piątek mnóstwo osób. Szczególnym zainteresowaniem cieszył się Teatr Żydowski z Warszawy, który występował w wielkim namiocie obok synagogi. Warto również w sobotę, czy niedzielę wybrać się do Włodawy urzekającej bogactwem tradycji i kultur: żydowskiej, prawosławnej i chrześcijańskiej.

- Jak zwykle do udziału w festiwalu zaprosiliśmy gwiazdy największego formatu. Proponujemy także wiele innych atrakcji - mówi Marek Bem dyrektor Muzeum Pojezierza Łęczyńsko - Włodawskiego we Włodawie

Na scenach, którymi tradycyjnie są zabytkowe świątynie Włodawy gościć będą tacy artyści jak: Piotr Rubik z orkiestrą i chórem, Katarzyna Zielińska i Katarzyna Jamróz, Stanisława Celińska, Halina Kunicka z Czesławem Majewskim, Nina Stiller, Veszpremer Klezmer Band z Węgier, Męski Zespół Wokalny "Ensemble Błagowiest" z Białorusi, Magda Anioł, Artur Barciś, Laura Łącz, Michał Piróg, Evgen Malinovskiy, Męski Zespół Wokalny KAIROS i wielu, wielu innych.

Oprócz festiwalowych spotkań z gwiazdami, jest bazar festiwalowy, "KRAINA SZTUKMISTRZA" - program animacyjny dla dzieci w wykonaniu TEATRU GRY WSTĘPNEJ (malowanie twarzy, balonowe zoo, bańki mydlane, kuglarze, szczudlarze, bicykliści). Można zobaczyć żywe rzeźby - etiudy improwizowane i interakcje z widzami, jest "ZACZAROWANA ANATEWKA" - komnata gier i zabaw, prezentacja wystawy poplenerowej "ZNAKI POGRANICZA" - namiot przy Cerkwi p.w. NNMP we Włodawie, bannerowy wystrój miasta, są karykaturzyści uliczni, "ŚWIAT KRESÓW - z kolekcji Tomasza Kuby Kozłowskiego", jest też KINO FESTIWALOWE - namiot przy cerkwi (projekcja filmów o tematyce prawosławnej, kresowej i festiwalowej), prezentacja wystawy pokonkursowej III Międzyokręgowego Konkursu Wschodniego Pogranicza "PISANIE IKON. WŁODAWA 2010"- Cerkiew p.w. NNMP we Włodawie.

Trzy dni festiwalowe to nie tylko działania o wymiarze artystycznym.

- Realizowany przez nas pomysł jest nie tylko chęcią krótkiego, trzydniowego "ożywiania" treści tak charakterystycznych dla Włodawy. "Trzy kultury" to nie tylko historia. Szczególna atmosfera panującej we Włodawie tolerancji wyznaniowej i narodowej to także współczesność. Przepiękne świątynie stanowią ciągle charakterystyczny krajobraz naszego miasta i wciąż "żyjąc" stanowią o jego obliczu - podkreśla Marek Bem.

Organizatorzy chcieliby, aby Festiwal w tym roku stał się pretekstem do dyskusji na temat ekumenizmu.

- Wydaje mi się, że Włodawa, w trakcie trwania takiej imprezy, jest najlepszym do tego miejscem. Zakon Paulinów powrócił do Włodawy, cerkiew prawosławna ciągle ma swoich wiernych, a w jej plebani prowadzone są nadal lekcje religii dla dzieci. Synagogi włodawskie są remontowane, a prowadzona w nich działalność muzealna pieczołowicie dba o kultywowanie tradycji kultury żydowskiej - wylicza Marek Bem.

Z pewnością każdy kto odwiedzi Włodawę podczas festiwalu będzie miał niepowtarzalną okazję poczuć klimat tego wyjątkowego miejsca i czasu.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto