Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Włodawa nowym partnerem Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. To będzie ważna współpraca

OPRAC.: KSZ
Fot. Bartosz Proll/ Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej i Gmina Miejska Włodawa to sygnatariusze podpisanej 23 września br. umowy o współpracy. Jej główny cel to prowadzenie szerokiej kooperacji realizowanej na zasadach partnerstwa i dialogu, w szczególności w obszarach badawczo-naukowym, dydaktycznym, edukacyjnym oraz kulturalnym.

Zainicjowane w Urzędzie Miejskim we Włodawie porozumienie dotyczy wspólnych projektów edukacyjnych i przedsięwzięć naukowo-badawczych, a także inicjatyw o charakterze kulturalnym i turystycznym, nawiązującym do pogranicznego charakteru i położenia miasta oraz jego zasobów przyrodniczych.

W spotkaniu ze strony UMCS udział wzięli: Rektor prof. Radosław Dobrowolski; Prorektor ds. studentów i jakości kształcenia prof. Dorota Kołodyńska; Prorektor ds. ogólnych dr hab. Arkadiusz Bereza, prof. uczelni; Prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej prof. Wiesław Gruszecki; Prorektor ds. rozwoju i współpracy z gospodarką dr hab. Zbigniew Pastuszak, prof. uczelni oraz przedstawiciele władz kwestorskich, dziekani poszczególnych wydziałów, dyrektorzy instytutów i pracownicy administracji centralnej uczelni. Z kolei miasto Włodawa reprezentowali: Burmistrz Wiesław Muszyński, Zastępca Burmistrza Wiesław Holaczuk oraz przedstawiciele Rady Miejskiej, instytucji i stowarzyszeń lokalnych.

– Zależy nam, aby ta współpraca była „żywa”, chcemy być w stałym kontakcie z władzami uczelni, abyśmy mogli podjąć jak najwięcej wspólnych działań. Jednym z kluczowych projektów, które chcielibyśmy zrealizować we Włodawie, byłoby powstanie centrum naukowo-badawczo-dydaktycznego. […] Byłoby to miejsce badań i spotkań naukowych, które także przyczyniłoby się do zwiększenia turystyki całorocznej w mieście. […] Zakres działalności dotyczyłby kwestii przyrodnicznych, ale też aspektów kultury i dziedzictwa miasta czy gospodarki przestrzennej, w której mogliby się wykazać np. studenci – mówił burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński.

Gospodarz podkreślił także silne związki mieszkańców miasta z Uniwersytetem, zarówno pod względem dużej liczby studentów i rzeszy absolwentów uczelni wywodzących się z Włodawy, jak i środowiska naukowego. Warto podkreślić, że w spotkaniu w Urzędzie Miejskim uczestniczył związany z UMCS-em prof. Feliks Czyżewski, honorowy obywatel Włodawy.

Rektor UMCS prof. Radosław Dobrowolski w swoim wystąpieniu zaznaczył, że bardzo się cieszy z symbolicznego sformalizowania współpracy między UMCS a Włodawą.

– Potencjał w oczywisty sposób związany z kulturą, z pograniczem kulturowo-religijnym jest przedmiotem zainteresowania badaczy od wielu lat. Natomiast zakres badawczy, który nie do końca jest wykorzystany, dotyczy również innych przestrzeni i płaszczyzn – myślę tutaj o wyjątkowości położenia samej Włodawy i regionu włodawskiego na mapie fizyczno-geograficznej Polski oraz na pograniczu dużych skupisk geologicznych. To także bogaty obszar do zagospodarowania w sensie naukowo-badawczym i dydaktycznym.

Rektor zaznaczył i zadeklarował, że – poza symbolicznym aktem podpisania umowy planowane jest aktywne i dynamiczne włączenie się w realizację wszystkich zadań i celów, które są przedmiotem umowy, w tym także w inicjatywę powołania Centrum, wspierając je pod względem merytorycznym.

W ramach porozumienia pomiędzy UMCS a miastem Włodawa planowana jest współpraca przy realizacji i upowszechnianiu badań dotyczących wpływu „klimatu pogranicza” oraz wielokulturowości na mieszkańców miasta, organizacja wzajemnych wizyt, praktyk, staży czy konferencji, a także wsparcie merytoryczne w zakresie projektowania przestrzennego architektury zieleni czy wzmacnianie potencjału kulturalnego Włodawy i naszej uczelni, m.in. poprzez współpracę pomiędzy ACKiM UMCS „Chatka Żaka” i Festiwalem Międzynarodowe Poleskie Lato z Folklorem oraz Włodawy jako Miasta Trzech Kultur. Dodatkowo popularyzacja i promocja tych wspólnych aktywności, jak i proces dzielenia się wiedzą, doświadczeniem i zapleczem badawczym, wpłynie na wzrost potencjału rozwojowego, zarówno Włodawy, jak i Uniwersytetu, a także na relacje i ożywienie sfer kulturalnej, społecznej i gospodarczej na Lubelszczyźnie. Zawiązana współpraca wpisuje się w kluczowe obszary działalności uczelni, mające na celu rozszerzanie kooperacji z jednostkami samorządu terytorialnego oraz z przedstawicielami otoczenia społeczno-gospodarczego i kulturowego oraz włączanie akademickości w proces rozwoju inteligentnej i zrównoważonej gospodarki lokalnej.

Delegacja z UMCS gościła we Włodawie przy okazji Festiwalu Trzech Kultur. Przedstawiciele uczelni mieli okazję zobaczyć zrewitalizowany rynek oraz najważniejsze zabytki miasta, jak m.in. Kościół św. Ludwika i klasztor Paulinów wraz z podziemiami czy cerkiew pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wlodawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto