18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Włodawa: Niezwykły Festiwal Trzech Kultur

Jolanta Masiewicz
Niezwykły Festiwal Trzech Kultur
Niezwykły Festiwal Trzech Kultur Jolanta Masiewicz
We Włodawie od czwartku trwał 13. Festiwal Trzech Kultur. To cztery dni niezwykłych imprez poświęconych trzem kulturom i tradycjom. Piątek jest dniem tradycji żydowskiej, sobota – prawosławnej, a niedziela – katolickiej. Festiwal to nie tylko wydarzenia artystyczne, ale również pokazanie tego, że różne kultury mogą współistnieć.

Piątek jest dniem tradycji żydowskiej, sobota – prawosławnej, a niedziela – katolickiej. Festiwal to nie tylko wydarzenia artystyczne, ale również pokazanie tego, że różne kultury mogą współistnieć.

Każdy dzień festiwalu poświęcony jest innej kulturze, choć tak naprawdę zawsze się one przenikają, gdyż Włodawa to historyczny zlepek kultur i religii. Impreza, uznawana za najstarszy festiwal wielokulturowy w Polsce, nawiązuje do przedwojennej historii Włodawy, gdy w zgodzie żyli obok siebie Polacy, Rusini oraz Żydzi, stanowiący do II wojny światowej ponad 60 procent mieszkańców miasta. Dlatego w tym roku głównym motywem festiwalu są sami mieszkańcy Włodawy. Cechą charakterystyczną włodawskiej imprezy jest m.in. to, że poszczególne wydarzenia artystyczne odbywają się, nie na klasycznej estradzie, ale w wielu różnych punktach miasta. Areną najważniejszych przedsięwzięć są zabytkowe świątynie Włodawy: zespół synagogalny, cerkiew prawosławnej p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny oraz kościół św. Ludwika i klasztor oo. Paulinów

W piątek zapoznać się było można przede wszystkim z kulturą żydowską. W programie były m.in.: nauka tradycyjnego tańca, seanse filmowe, wystawy i występ chóru Clil. Gwiazda wieczoru była Anna Maria Jopek, której towarzyszył Kroke, chyba najbardziej znany polski zespół klezmerski.

Sobota upłynęła pod znakiem kultury prawosławnej. Atrakcją były m.in. wspomnienia dotyczące Bułata Okudżawy, czy koncert muzyki cerkiewnej w wykonaniu Zespołu Wokalnego Imprevisti. Z recitalem wystąpił też Krzysztof Tyniec. Odbył się też wernisaż wystawy ”Rzeczywiste i imaginacyjne portrety Żydów” oraz spotkanie z autorami wystawy.

Niedziela to dzień poświęcony prawie w całości kulturze katolickiej. Od rana Msze Święte oprawione były muzyką organową w wykonaniu Agnieszki Rybak. W południe odbywały się też spotkania i warsztaty teatralne prowadzone przez Bartosza Opanię.

O godz. 19 w kościele pw. św. Ludwika. z recitalem wystąpił Mieczysław Szcześniak, a dwie godziny wcześniej z recytacjami - Jerzy Zelnik. Natomiast na placu synagogalnym posłuchać można było koncertu gospel w wykonaniu God Spell. Występy mima ulicznego, bazar festiwalowy, spotkania z gwiazdami oraz wystawy uliczne uzupełniały magiczny klimat imprezy.


Nasze serwisy:
Kronika policyjna Lubelszczyzny
Repertuar lubelskich kin
Lubelski informator miejski
Z przymrużeniem oka

Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na wlodawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto