Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wiosenne porządki 2013. Jak zadbać o ogród? (ZDJĘCIA)

Marcin Jaszak
Na początek drzewa i krzewy. Podstawowym zabiegiem jest odpowiednie przycinanie naszych roślin. Liściaste możemy ciąć już na przełomie stycznia i lutego. Zdecydowanie bezpieczniejszym terminem, dla wrażliwych często roślin ozdobnych, będzie jednak moment, gdy nie występują już silne mrozy. Bardzo ważne jest, aby przycinać rośliny w okresie, kiedy nie wypuściły jeszcze liści ani ich zawiązków. Podobnie w przypadku roślin iglastych, z cięciem zaczekajmy do momentu, gdy ustąpią mrozy.

Po co ciąć krzewy i jak ten zabieg wpływa na ich rozwój?
- Powodów jest kilka. Przede wszystkim stymulujemy w ten sposób rośliny do intensywniejszego rozwoju i zagęszczania korony, co owocuje piękniejszym ich pokrojem. Usuwając chore i suche pędy zapobiegamy dalszemu rozprzestrzenianiu się chorób i doświetlamy wnętrze korony. Większość roślin wraz z wiekiem stopniowo zmniejsza tempo swojego rozwoju, ich korony rozluźniają się. Usuwając najstarsze pędy lub redukując całą roślinę odmładzamy ją, doprowadzając do zwiększenia intensywności jej wzrostu - wyjaśnia Radosław Marek z chełmskiej firmy Ogrody z Wyobraźnią, Bisko Dom i Ogród.

Pamiętajmy, że przycinanie roślin może znacząco poprawić ich stan zdrowotny i wizualny, jednak nieumiejętnie przeprowadzone może również zaszkodzić. Nie znając wymagań konkretnego gatunku trzymajmy się zasady mówiącej, że bezpiecznie możemy usunąć do 30 proc. części zielonej. Wiosna to okres, kiedy nasze rośliny rozpoczynają wegetację, musimy zatem zadbać o dostarczenie im odpowiedniej dawki substancji mineralnych w postaci nawozów.

- Możemy tu zastosować tradycyjne nawozy jednoskładnikowe, na przykład azofoska. Nie dostarczają one jednak kompletnej dawki substancji odżywczych. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będą kompletne preparaty wieloskładnikowe typu compo, target czy osmocote, dostępne w granulatach o przedłużonym okresie wchłaniania - mówi Radosław Marek.

Jeśli w naszym ogrodzie mamy oczko wodne, to również czeka nas praca.

Po zimie na dnie naszego zbiornika zgromadziła się z pewnością spora ilość nieczystości. Opadłe jesienią szczątki roślinne i odchody ryb ulegają rozkładowi, wydzielając do wody szkodliwe substancje, zaburzając jej równowagę biologiczną. Ma to bezpośredni wpływ na jakość wody w naszym oczku. Najczęściej stosowaną metodą czyszczenia zbiorników jest spuszczanie na wiosnę wody i ręczne czyszczenie dna zbiornika. Jednak to poważny błąd.

- Wymieniając wodę w oczku, najczęściej na głębinową bądź wodociągo-wą, usuwamy z niego całe mikrożycie, które wytworzyło się w wodzie dzięki mozolnej pracy systemu filtracji lub stosowanych środków biochemicznych. Jednocześnie wprowadzamy do zbiornika wodę pozbawioną wspomnianych mikroorganizmów, a zaopatrzoną często w substancje niewskazane dla utrzymania równowagi biologicznej w naszych sadzawkach. Odpowiednią metodą czyszczenia zbiornika będzie uży- cie odkurzacza do oczek wodnych. Urządzenie to pozwoli nam odsączyć nieczystości, bez konieczności wymiany wody - Radosław Marek.

Aby woda w naszych zbiornikach osiągnęła stan równowagi biologicznej, a co za tym idzie wykazywała się dużą czystością i przejrzystością, konieczne jest zaopatrzenie ich w odpowiedni system filtracji. Dobrany prawidłowo do objętości, lokalizacji i stopnia zarybienia oczka zestaw filtra, lampy UVC i pompy, uzupełniony o aerator i skimmer, zagwarantuje nam czystą biologicznie i przejrzystą do 1,5 m głębokości wodę. Sprzęt taki uruchamiamy wiosną, gdy temperatura wody osiągnie 8-10 stopni Celsjusza. Od tej pory system powinien pracować przez cały sezon wegetacyjny 24 h na dobę, a nasze obowiązki ograniczać się będą do kontroli jego wydajności. Pamiętajmy, że tylko odpowiednio dobrany zestaw gwarantuje nam prawidłowe działanie systemu, warto zatem przy wyborze często kosztownego sprzętu zasięgnąć opinii fachowca lub wręcz zlecić mu dobór i montaż urządzeń.


Nasze serwisy:
Kronika policyjna Lubelszczyzny
Repertuar lubelskich kin
Lubelski informator miejski
Z przymrużeniem oka


Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail.Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto