Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wieś, która zniknęła jednego dnia. Znamy laureata Młodzieżowej Akademii Filmowej

Kino może łączyć pamięć o przodkach, historyczne pasje, a także kadry z gier, bajek i seriali. Udowodnili to uczestnicy Młodzieżowej Akademii Filmowej Młodzi dla Historii. Podczas uroczystej gali zostały zaprezentowane owoce ich pracy, a najlepsza produkcja dostała nagrodę.

– Dla nas, którzy zajmujemy się tym zawodowo, to było bardzo ciekawe doświadczenie. Mówiliśmy: tak róbcie, używajcie statywów, kamera, światło, kontry, to wszystko jest – wspomina Arkadiusz Gołębiewski, dyrektor Festiwalu NNW, z którego wywodzi się Młodzieżowa Akademia Filmowa. Podkreśla jednak, że wymiana umiejętności nie odbywała się tylko w jedną stronę. – Od uczestników projektu dowiadywaliśmy się, jak historię przełożyć na język młodych odbiorców. My jesteśmy już pokoleniem analogowym, myślimy poprawnie, telewizyjnie. Młodzi ludzie natomiast stosują kalki z gier komputerowych, bajek, a to jest dla nas bardzo ciekawe – dodaje.

W ramach inicjatywy cztery zespoły z lubelskich szkół tworzyły filmy pod okiem profesjonalistów. Temat był jeden: lokalna historia. Najlepiej z wykonaniem filmowej misji poradzili sobie uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej w Puławach. Postanowili przenieść na język kina historię ludobójstwa z czasów II wojny światowej. Nakręcili film o wymordowaniu przez Niemców mieszkańców Zbędowic, wsi w powiecie puławskim. Zginęło wówczas ponad 80 osób, ocalało 8.

– Byłam zdruzgotana. Nie sądziłam, że tak blisko mojego miejsca zamieszkania działy się tak straszne rzeczy – mówi Alicja Wiraszka, uczennica II LO w Puławach, scenarzystka zwycięskiego filmu. Opowiedziała także o kulisach powstawania produkcji: – Jednym z ocaleńców był ojciec babci naszego kolegi. Zostawił po sobie pamiętniki, na bazie których pracowaliśmy – wyjaśnia. Główną bohaterką filmu jest właśnie córka ocalałego z rzezi. – W filmie widać jej emocje, babcia roni łzy i bardzo obrazowo o wszystkim opowiada. To głos mieszkańców Zbędowic, ich pamięć o tej masakrze jest nadal żywa – podkreśla.

Podczas Młodzieżowej Akademii Filmowej powstały jeszcze 3 filmy. Pracowali nad nimi uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. ks. Stanisława Konarskiego w Lublinie, Zespołu Szkół Samochodowych im. Stanisława Syroczyńskiego w Lublinie i Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Czułczycach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wieś, która zniknęła jednego dnia. Znamy laureata Młodzieżowej Akademii Filmowej - Kurier Lubelski

Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto