Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wierni świętują koronację obrazu Matki Bożej Chełmskiej

P J, PN
Wierni świętują koronację obrazu Matki Bożej Chełmskiej
Wierni świętują koronację obrazu Matki Bożej Chełmskiej Fot. PJ
Uroczystości z okazji 250. rocznicy koronacji obrazu są w tym roku szczególne. W poniedziałek "na górkę" przybyli pielgrzymi z okolicznych gmin, którym nie straszna deszczowa aura. W bazylice można już podziwiać wykończoną podłogę.

Mija 250 lat od koronacji cudownego obrazu Matki Bożej Chełmskiej. Z tej okazji tegoroczne obchody święta Narodzenia Najświętszej Maryi Panny będą miały szczególnie uroczysty charakter.

Obraz, który obecnie znajduje się w Sanktuarium Maryjnym na Górze Chełmskiej, to replika sporządzona w 1938 r. Oryginał w 1915 r. ewakuowali Rosjanie w obawie przed zbliżającym się frontem.

Dziś znajduje się w Muzeum Ikony Wołyńskiej w Łucku, ale przez wieki był kojarzony z miastem nad Uherką, do którego trafił prawdopodobnie z Kijowa w połowie XIII w. Ta święta dla wyznawców prawosławia ikona w 1596 r. znalazła się pod opieką unitów.

Z Chełma zabrano ją do Warszawy w obawie przed powstaniem kozackim w 1651 r.

- Bardzo prawdopodobne, że ikona stała przy namiocie króla Jana II Kazimierza podczas trzydniowej bitwy pod Beresteczkiem w 1651 r. - przyznaje prof. dr hab. Juliusz Chrościcki z Polskiej Akademii Nauk.

Jaka była funkcja obrazu w obozie wojskowym?

- Armia składała się głównie z pospolitego ruszenia, więc mogła łatwo wpaść w panikę. Ikona miała podnieść siłę psychologiczną szlachty, ale to mądra taktyka króla doprowadziła do pokonania sił kozacko-tatarskich - tłumaczy Chrościcki.

Po powstaniu Chmielnickiego i potopie szwedzkim ikona powróciła nad Uherkę. W 1765 roku obraz koronowano. Oryginał w 1915 r. opuścił Chełm. Mimo to w samych tylko latach 70. odnotowano prawie 60 przypadków wstawiennictwa Matki Bożej w sprawach dotyczących m.in. opieki i zdrowia.

We wtorek wierni będą mieli okazję podziękować za obecność Maryi na Górze Chełmskiej. Uroczystości w sanktuarium "na górce" potrwają do wieczora.

Uroczystości odpustowe Święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny na Górze Chełmskiej, program na 8 września:

Godz. 6 - 8 - msze św.
Godz. 9 - msza św. dla rodzin - z błogosławieństwem małych dzieci
Godz. 11.30 - suma pontyfikalna, poświęcenie wieńców dożynkowych, procesja eucharystyczna mszy przewodniczą: - abp Wojciech Polak, metropolita gnieźnieński i prymas Polski, który wygłosi Słowo Boże, - abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski
Godz. 16 - msza św. dla uczniów szkół podstawowych - z błogosławieństwem przyborów szkolnych
Godz. 18 - msza św.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto