Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielkie Misterium Męki Pańskiej odbędzie się w Zamościu. Dla wiernych to okazja do wyciszenia i modlitwy

Bogdan Nowak
Bogdan Nowak
Na zdjęciach jedno z Misteriów Męki Pańskiej w Zamościu. Co roku na to widowisko przybywają tłumy, nie tylko mieszkańców Zamościa
Na zdjęciach jedno z Misteriów Męki Pańskiej w Zamościu. Co roku na to widowisko przybywają tłumy, nie tylko mieszkańców Zamościa Bogdan Nowak
„Kim jesteś człowieku, że takiej ofiary dla Ciebie trzeba?”. Do takiej refleksji zachęcają organizatorzy Misterium Męki Pańskiej, które w sobotę (1 kwietnia) zostanie zaprezentowane obok zamojskiej Nowej Bramy Lubelskiej. W tym spektaklu pokazane zostaną biblijne realia oraz męka Jezusa Chrystusa na krzyżu. Atutem widowiska na pewno będzie także jego tło. To zamojska Starówka. Z widowni zobaczymy m.in. Nową Bramę Lubelską, zabytkowy kościół p.w. św. Katarzyny czy potężne mury forteczne Zamościa.

Widowisko odbędzie się w miejscu, które było kiedyś amfiteatrem, a po przeprowadzonym jakiś czas temu remoncie stało się dość malowniczym „uczytelnieniem dawnych fortyfikacji”. Zostanie wykonane przez zamojską Grupę Teatralną „Jednak warto”.

Takie przedstawienia mają w naszym kraju bardzo długą tradycję. Wpisują się w obchody Wielkiego Postu, który dla katolików zawsze miał wielki znaczenie.

Różne miejsca i światy

Obrzędy związane z tym niezwykłym czasem sięgają średniowiecza. Nasi przodkowie organizowali je na placach miejskich, rynkach czy ulicach m.in. na podstawie średniowiecznej „Historyi o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim”, a potem na opisach zaczerpniętych z ewangelii. Najsłynniejsze odbywały się w Kalwarii Zebrzydowskiej (od 1608 r.), w Górze Kalwarii czy Ołtarzewie. Za pomocą takiego „teatru religijnego” szukano odpowiednich dróg dotarcia do skomplikowanej mentalności polskiego ludu.

Jak owe widowiska wyglądały? Aktorami byli zwykle księża, zakonnicy (franciszkanie, a potem m.in. jezuici), lub klerycy, którzy wcielali się w różne, biblijne role oraz członkowie różnych bractw.

Na potrzeby spektaklu budowano także wysokie sceny zwane mansjonami. Tego typu dekoracje stawiona w różnych miejscach planowanego widowiska. Widzowie dobrze znali ich symbolikę: masywna brama obrazowała wejście do piekieł, a np. pałac arcykapłana symbolizował daszek wsparty na czterech, zdobionych filarach. Odpowiednio przyozdobione budowle symbolizowały także grób pański oraz niebiosa. Aktorzy przechodzili pomiędzy poszczególnymi mansjonami, które symbolizowały różne miejsca i „światy”, a jednak – jak dobrze rozumiano – tworzyły jedną, spójną całość.

Tam odbywały się sceny obrazujące ostatnie, ziemskie chwile z życia Jezusa Chrystusa.

Dorośli, uczniowie i ministranci

Od kilkunastu lat podobne widowiska są wystawiane także w Zamościu. Organizuje je miejscowa parafia p.w. Świętej Bożej Opatrzności oraz działająca tam grupa „Jednak Warto”. W tym roku taki spektakl będzie można obejrzeć 1 kwietnia. Zapowiada się niezwykłe wydarzenie. W inscenizacji weźmie udział – jak co roku - wielu aktorów (zapewne ponad 100 osób). To dorośli mieszkańcy miasta, ale także m.in. ministranci oraz uczniowie zamojskich szkół.

Widowisko rozpocznie się o godzinie 20. Wstęp wolny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wielkie Misterium Męki Pańskiej odbędzie się w Zamościu. Dla wiernych to okazja do wyciszenia i modlitwy - Zamość Nasze Miasto

Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto