Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Weź kartę ubezpieczenia na zagraniczny wyjazd

Monika Fajge
archiwum
Aż 12 tys. 625 osób zgłosiło się już w tym roku do lubelskiego oddziału NFZ po Europejskie Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). - Co roku wydajemy ponad 48 tys. takich kart - informuje Małgorzata Bartoszek, rzeczniczka Narodowego Funduszu Zdrowia w Lublinie.

Kto planuje zagraniczny wyjazd, powinien się spieszyć. Na razie kolejek nie ma, ale za kilka tygodni trzeba będzie odstać swoje w długim ogonku. - Najwięcej chętnych zgłasza się po karty EKUZ w miesiącach wakacyjnych. W lipcu wydajemy zwykle ponad 10 tysięcy kart - mówi Bartoszek.

Robią się kolejki do NFZ po wakacyjne ubezpieczenie za granicą

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego uprawnia do korzystania, w nagłych przypadkach, z opieki zdrowotnej, podczas tymczasowego pobytu w państwie członkowskim Unii. Bez niej za jakąkolwiek pomoc medyczną trzeba będzie zapłacić z własnej kieszeni. - Co ważne, od 1 stycznia bieżącego roku karta EKUZ dla większości ubezpieczonych jest ważna nie trzy, ale sześć miesięcy. Za jej wydanie nie trzeba nic płacić - wyjaśnia rzeczniczka lubelskiego NFZ. I dodaje, że osobom, które osobiście zgłosiły się do Funduszu, EKUZ wydawana jest tego samego dnia. - Wnioski o przesłane drogą pocztową, elektroniczną lub faksem rozpatrywane są w ciągu 3 dni od daty otrzymania przez NFZ - tłumaczy Bartoszek. Do wniosku należy dołączyć dokument potwierdzający ubezpieczenie zdrowotne w narodowym Funduszu Zdrowia.

Przez wojażami po zagranicznym krajach, warto się też zaszczepić. W Centrum Medycyny Podróży w przychodni Luxmed, jedynym takimi w regionie, ruch jest coraz większy. - Rodzaj szczepionki zależy od celu podróży. Wszystkim podróżującym polecam szczepionkę przeciw WZW typu A i B, a także szczepienie przeciw boreliozie - mówi Agnieszka Król-Krawczyk, lekarz z Centrum. - Osoby planujące odwiedzić kraje egzotyczne powinny się zaszczepić przeciw tężcowi, błonicy, polio i krztuścowi - wylicza. Niebezpieczna, głównie w Afryce i Ameryce Środkowej oraz Południowej jest żółta febra, malaria i dur brzuszny. - Ci, którzy jadą np. do Indii powinni zaszczepić się też przeciw meningokokom.

Niestety, jak pokazują statystyki szczepienia wciąż nie są u nas zbyt popularne. Tylko 30 proc. odwiedzających kraje egzotyczne Polaków poddaje się szczepieniu przeciw tężcowi, 29 proc. - szczepieniu przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby, 21 proc. - przeciw żółtej febrze, 16 proc. - przeciw błonicy i poliomyelitis, a 10 proc. - przeciw meningokokom.

Lubelski Oddział NFZ wydaje karty:
w siedzibie Oddziału w Lublinie, ul. Koryznowej 2d, tel. 81 748-36-57
w Delegaturze w Zamościu, ul. Partyzantów 3, tel. 84 677-64-00
w Delegaturze w Chełmie, ul. Ceramiczna 1, tel. 82 562-22-00
w Delegaturze w Białej Podlaskiej, ul. Warszawska 12c, tel. 83 344-93-00
w godz. 8-15.30.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto