Ważą się losy Liceum Ogólnokształcącego w Dubience. AGROunia włącza się w obronę szkoły. Zobacz zdjęcia/Aktualizacja/

Jolanta Masiewicz
Jolanta Masiewicz
Udostępnij:
Już od kilku miesięcy ważą się losy Liceum Ogólnokształcącego w Dubience prowadzonego przez Starostwo Powiatowe w Chełmie. To najstarsze mundurowe liceum na Lubelszczyźnie. Według władz powiatu chełmskiego placówka ta nie ma już racji bytu z uwagi na małą liczbę uczniów oraz słabe wyniki na maturach. Nad przejęciem szkoły zastanawiały się władze gminy Dubienka. Jednak według wójta gminy na przejęcie liceum i jego prowadzenie brak finansów.

Sprawa dotycząca wygaszania Liceum Ogólnokształcącego w Dubience trwa już od od ubiegłego roku. Związane jest to z coraz mniejszym naborem do tej szkoły. Z tego powodu koszty utrzymania placówki są bardzo wysokie i dla starostwa powiatowego, jako organu prowadzącego - nie do przyjęcia. W szkole pracuje 18 nauczycieli. Aktualnie w liceum uczy się 56 uczniów, z których większość mieszka w tutejszym internacie.

Chociaż organ prowadzący nie wyraził zgody na nabór do klasy pierwszej, szkoła nabór prowadziła, bo miała taki obowiazek. W tym roku dokumenty do I klasy złożyło 18 uczniów, ale 6 z nich je wycofało. W sumie chęć nauki w pierwszej klasie LO w Dubience chciało podjąć 12 uczniów. W związku z niepewną przyszłością tego liceum również większość z nich zrezygnowało z nauki. Zostały 3 osoby, którym szkoła odesłała dokumenty do domu.

- Dzisiaj miałam kontrolę z Kuratorium Oświaty i okazało się że nie złamałam prawa i nabór do klas pierwszych prowadziłam zgodnie z prawem - mówi Kazimiera Ciupa dyrektor LO w Dubience, która dyrektorem tej szkoły jest do 31 sierpnia tego roku.

Na razie nie wiadomo kto zostanie dyrektorem w bieżacym roku. Jak do tej pory brakowało chętnych na to stanowisko dowiedzieliśmy się w Starostwie Powiatowym w Chełmie.

W tym roku Kuratorium Oświaty w Lublinie nie wydało żadnej opinii dotyczącej zamknięcia LO w Dubience. Jak poinformowała nas Jolanta Misiak z Kuratorim Oświaty w Lublinie jest to zadanie własne powiatu chełmskiego jako organu prowadzącego i jego władze podejmują decyzje dotyczące losów szkoły. Jednak wszystko wskazuje na to, że od 1 września LO w Dubience będzie normalnie funkcjonować, chociaż klasy pierwszej już raczej nie będzie.

- Uczniowie 1 września normalnie rozpoczną rok szkolny i te roczniki, które rozpoczęły tutaj naukę spokojnie ją zakończą. Będzię też powołany nowy dyrektor - zapewnia Piotr Deniszczuk starosta chełmski.

Jak podkreśla Jolanta Misiak faktem jest, że najwięcej szkół w tym roku zostanie zlikwidowanych na Lubelszczyźnie. Do Kuratorium Oświaty w Lublinie wpłynęło aż 60 wniosków w tej sprawie. 58 wniosków kuratorium zaopiniowało pozytywnie. Na liście placówek do zamknięcia najwięcej jest podstawówek, ale są też przedszkola, licea, technika, szkoły branżowe i policealne. Z pewnością nie ma na niej Liceum Ogólnokształcącego w Dubience.

AGROunia z Piotrem Ikonowiczem w obronie szkoły

We wtorek, 31 sierpnia, Michał Kołodziejczak, lider AGROunii wraz z Andrzejem Waszczukiem, koordynatorem AGROunii na Lubelszczyźnie oraz Piotrem Ikonowiczem, Spolecznym Rzecznikiem Praw Obywatelskim pojawili się w Dubience. Z prośbą o pomoc do AGROunii zwrócili się rodzice dzieci, które uczą się lub chcą uczyć się w Liceum Ogólnokształcącym w Dubience.

- Wieś Dubienka, to nie jest mała wioska. To tutaj skupiają się jak w soczewce problemy szeroko pojętej prowincji z całego kraju. To tu łamie się stereotyp, że o polską wieś się walczy - mówił podczas konferencji prasowej Michał Kołodziejczak, lider AGROunii.

Jednym z postulatów jest, by szkoła w Dubience przeszła pod nadzór Ministerstwa Obrony Narodowej. Michał Kołodziejczak podczas konferencji prasowej podkreślał, że zamykając szkołę, władza pokazuje, że na polskiej prowincji nie ma żadnej przyszłości.

Pierwszego września zaczyna się nowy rok szkolny. Niestety LO w Dubience wraz z nowym rokiem szkolnym nie będzie miała dyrektora. Uczniowie, którzy mieli rozpocząć naukę w pierwszej klasie, tydzień temu otrzymali informacje, że ich klasa nie powstanie.

- My jako rodzice jesteśmy zdesperowani. Dzieci zostały bez szkół. Nasze dzieci bardzo to przeżyły. Proszę zobaczyć, w jaki sposób nasze dzieci potraktowano. Na tydzień przed rozpoczęciem szkoły powiadomiono nas, że nie będzie otwarcia pierwszej klasy - stwierdziła jedna z matek.

- Aktualnie nie mam szkoły. Tydzień przed rozpoczęciem, powiedzieli mi, że nie mam szkoły, odesłali moje dokumenty. Ta szkoła była spełnieniem moich marzeń - dodała młoda dziewczyna, która nie wie, co z jej przyszłością.

Po konferencji prasowej mieszkańcy, rodzice oraz Michał Kołodziejczak, Andrzej Waszczuk, Piotr Ikonowicz udali się na sesje rady gminy Dubienka. Po spotkaniu z radnymi wszyscy udali się do Starostwa Powiatowego w Chełmie. Niestety nie zastali starosty chełmskiego ponieważ był w terenie. Zdecydowali, że w gabinecie starosty będą czekać tak długo aż starosta pojawi się w urzędzie.

- Gdy do gabinetu starosty Piotra Deniszczuka weszła grupa osób - nie było go tam. Zadzwoniliśmy do niego - w rozmowie powiedział, że " nie ma czasu na pajacowanie" - informuje AGROunia.

Jest reakcja wojewody lubelskiego

We wtorek, w godzinach wieczornych osoby protestujące w chełmskim starostwie odbyły wideokonferencję z wojewodą lubelskim, Lechem Sprawką, który zaprosił wszystkich zainteresowanych na spotkanie 2 września w siedzibie delegatury Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Chełmie. Mają się tam pojawić: wojewoda, władze chełmskiego starostwa i gminy Dubienka, przedstawiciele Kuratorium Oświaty w Lublinie, przedstawiciele Liceum Ogólnokształcącego w Dubience (pani dyrektor, która pełniła obowiązki do 31 sierpnia br.), osoba powołana na stanowisko dyrektora oraz przedstawiciele rady pedagogicznej, rodziców i uczniów szkoły.

Jak przekazuje Lech Sprawka, spotkanie ma na celu „wyjaśnienie wszystkich wątpliwości, dlatego, że w przestrzeni publicznej funkcjonuje wiele nie do końca prawdziwych informacji, bądź też część informacji jest nieprzedstawianych. Wszystkie podmioty równocześnie muszą uzyskać informacje o faktycznym stanie prawnym zaistniałej sytuacji oraz jak z tej sytuacji wyjść, zwłaszcza, że w postulatach osób protestujących w siedzibie Starostwa Powiatowego w Chełmie przewijał się problem likwidacji szkoły. Pragnę zwrócić uwagę, że żadne procedury z art. 89 ustawy Prawo oświatowe nie zostały wszczęte. W związku z tym, zagrożenia likwidacji szkoły nie ma”.

- 1 września br., w szkole w Dubience planowana jest inauguracja roku szkolnego, a w czwartek, 2 września zajęcia. W tym celu wojewoda lubelski wydał polecenie dyrektorowi delegatury Kuratorium Oświaty w Chełmie, żeby wizytatorzy przeprowadzili kontrolę w szkole w Dubience i sprawdzili, czy zajęcia odbywają się zgodnie z kalendarzem roku szkolnego - poinformowała we wtorek po godz. 20 Agnieszka Strzępka, rzeczniczka prasowa wojewody lubelskiego.

- Osoby protestujące w siedzibie Starostwa Powiatowego w Chełmie przyjęły zaproszenie wojewody lubelskiego na spotkanie w dniu 2 września oraz opuściły budynek starostwa - dodała Agnieszka Strzępka.

Media obecne terenie przygranicznym. Znamy zasady.

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Władze gminy Dubienka nie leży na Lubelszczyźnie,lecz Ziemi Chełmskiej!!!
Dodaj ogłoszenie