Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Zamościu rozpocznie pracę duży oddział przygotowawczy dla ukraińskich dzieci

Bogdan Nowak
Bogdan Nowak
Konferencja prasowa w Zamościu
Konferencja prasowa w Zamościu Bogdan Nowak
Pomieszczenia są jasne, obszerne i ciepłe. Na razie jest w nich pusto. Niebawem pojawią się tam jednak tablice szkolne oraz m.in. ławki i krzesła, a całość wypełni szkolny gwar. W budynku przy ul. Wyszyńskiego w Zamościu lada dzień rozpocznie pracę oddział przygotowawczy dla ukraińskich dzieci. Pomieszczenia o łącznej wielkości ok. 500 mkw. przekazał na ten cel Alior Bank.

- Chcemy, żeby Polska stała się gościnnym domem dla mieszkańców Ukrainy, którzy uciekli ze swojego kraju przed rosyjskim agresorem – mówił w środę (23 marca) Jacek Sasin, wicepremier oraz minister aktywów państwowych na konferencji prasowej zwołanej w Zamościu. - Zamierzamy stworzyć tym ludziom normalne warunki do życia. Dotyczy to zwłaszcza dzieci narażonych na wojenną traumę. Temu będzie służyć także miejsce w którym teraz jesteśmy: lokal przekazany przez Alior Bank.

Szkoły już zaczęły się wypełniać

To niezwykły gest. Spółka Alior Bank udostępniła dziesięć nieruchomości, które zostaną wykorzystane „na rzecz pomocy” uchodźcom wojennym przybyłym do naszego kraju z Ukrainy. Lokale znajdują się na terenie województwa lubelskiego, ale także m.in. podlaskiego, małopolskiego, dolnośląskiego czy warmińsko-mazurskiego. Łączna ich powierzchnia wynosi prawie 12 tys. mkw. Część z nich zostanie przekazanych na placówki edukacyjno-opiekuńcze.

Tak się stanie m.in. w Zamościu. 24 pomieszczenia bankowe znajdujące się w jednym z budynków przy ul. Wyszyńskiego - o łącznej powierzchni ok. 500 mkw. - zostaną przekształcone w tzw. oddział przygotowawczy dla ukraińskich dzieci. W środę (23 marca) poinformowano na tym na specjalnej konferencji prasowej, która odbyła się w tym budynku. Przybyli na nią m.in. wicepremier Jacek Sasin, minister Przemysław Czarnek oraz Andrzej Wnuk, prezydent Zamościa.

Wypowiedziano wówczas wiele podziękowań, które były adresowane do różnych instytucji, spółek skarbu państwa, samorządów oraz zwykłych ludzi, którzy pomagają uchodźcom z Ukrainy. Wicepremier Sasin przestrzegał jednak, aby nie licytować się kto pomaga więcej, a kto mniej. Bo takie oceny już się pojawiły. - Wszyscy pomagają w miarę swoich możliwości – podkreślał.

Minister Czarnek poinformował natomiast dziennikarzy, iż w polskich szkołach uczy się już 105 tys. dzieci z Ukrainy, z czego ok. dziesięć procent: w oddziałach przygotowawczych. - Polskie szkoły zaczęły się wypełniać. Ogólnie w Polsce może już być 650 do 700 tys. ukraińskich dzieci. Każdego dnia przybywają kolejne – mówił podczas konferencji minister Czarnek. - Część z nich ma łączność ze swoimi ukraińskimi klasami. Uczą się zdalnie. Takie dzieci nie podlegają w naszym kraju obowiązkowi szkolnemu. Inne powinny się kształcić.

Minister Czarnek podkreślił, że przyjmowanie do szkół dzieci z Ukrainy, nie może jednak „dziać się” kosztem polskich uczniów. Dlatego oddziały przygotowawcze są w obecnej sytuacji najlepszym rozwiązaniem. Tak ukraińskie dzieci będą mogły m.in. uczyć się języka polskiego. W Zamościu pieczę nad takim miejscem przejmie miasto. Na pewno wyzwań miejscowym urzędnikom i nauczycielom nie zabraknie.

W planach dwujęzyczne przedszkole

- Przez Zamość przeszło już blisko 700 tys. uchodźców z Ukrainy - mówił podczas konferencji prezydent Andrzej Wnuk. - W mieście pozostało pięć do sześciu tysięcy osób, w tym wiele dzieci. Mówią one nie tylko w języku ukraińskim, ale także rosyjskim. To także są wyzwania z którymi należy się zmierzyć. Zrobimy jednak co się da, aby umożliwić im odpowiednie kształcenie. W planach mamy także utworzenie dwujęzycznego przedszkola.

Kiedy mowy oddział przygotowawczy dla ukraińskich dzieci w Zamościu rozpocznie pracę? Na konferencji dziennikarze usłyszeli, że stanie się to tak szybko, jak to będzie możliwe. Inne miejsca udostępnione przez Alior Bank także niebawem zapełnią się dziecięcym gwarem. Wszystko odbędzie się jednak w sposób odpowiedzialny, dobrze zorganizowany.

„Chcemy, aby nasza pomoc w jak największym stopniu odpowiadała na potrzeby uchodźców, dlatego pozostajemy w stałym kontakcie z konsulatem i ambasadą Ukrainy w Polsce” – zapewnia Grzegorz Olszewski, wiceprezes Alior Banku w komunikacie, który podczas środowej konferencji wręczono dziennikarzom.

od 12 latprzemoc
Wideo

Akcja cyberpolicji z Gdańska: podejrzani oszukali 300 osób

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W Zamościu rozpocznie pracę duży oddział przygotowawczy dla ukraińskich dzieci - Zamość Nasze Miasto

Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto