Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Rejowcu Fabrycznym dłużnicy mogą odpracować zaległości

KS
Archiwum
Władze Rejowca Fabrycznego chcąc zmniejszyć zadłużenie lokatorów lokali komunalnych i socjalnych dały im możliwość odpracowania należności. Program kończy się w czerwcu.

Pod koniec ubiegłego roku lokatorzy mieszkań komunalnych i socjalnych byli winni miastu około 114 tysięcy złotych. Włodarze Rejowca Fabrycznego chcąc zmniejszyć zadłużenie wdrożyli program zamiany świadczenia pieniężnego na rzeczowe.

– Lokatorzy piszą podanie, że chcą zamienić świadczenia, opisują co potrafią i mogą robić. Dokumenty skłądają w sekretariacie Urzędu Miasta – mówi Anna Szokaluk, kierownik wydziału Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miasta w Rejowcu Fabrycznym. – Na terenie miasta mamy w sumie około 70 mieszkań komunalnych i socjalnych.

Do tej pory z możliwości odpracowania zadłużenia skorzystało 17 dłużników, zmniejszyli oni swoje zadłużenie o ponad 16 tysięcy 200 złotych.

Warunkiem przystąpienia do projektu jest uregulowanie bieżącego czynszu i podpisanie porozumienia.

– Miasto w pierwszej kolejności remontuje te mieszkania i bloki w których nie ma wcale zaległości czynszowych lub ich wielkość jest minimalna – mówi Robert Szokaluk, sekretarz Rejowca Fabrycznego. – To motywuje ludzi do tego, by odpracować swoje długi.

Zadłużenie odpracowywane jest w różny sposób. – Wszystko zależy od umiejętności lokatorów, którzy chcą odpracować swój dług – dodaje Anna Szokaluk.

Najczęściej wykonują oni prace porządkowe, drobne remonty.

– Gdy zadanie zlecone przez miasto jest wykonane, zleceniobiorca – dłużnik zgłasza to do urzędu, następnie zostaje ono przez nas odebrane, my zgłaszamy ten fakt do wydziału Finansowo – Podatkowego. Tam następuje rozliczenie i odebranie należnej kwoty z długu danego lokatora – opowiada Anna Szokaluk.

Okazuje się, że chętnie z tej formy zmniejszenia długu korzystają mieszkańcy, którzy obawiają się przeniesienia do lokalu o niższym standardzie. W obawie o pogorszenie warunków mieszkaniowych chętnie zgłaszają się do rejowieckiego magistratu.

Urzędnicy nadal czekają na zgłoszenia od lokatorów. Program kończy się pod koniec czerwca ale możliwość odpracowania należności potrwa znacznie dłużej. – Na wnioski czekamy do końca czerwca i ważne żeby przed upływem tego terminu je złożyć – dodaje kierownik wydziału Rozwoju Gospodarczego.

Miasto w ten sposób walczy z postawami roszczeniowymi lokatorów mieszkań socjalnych i komunalnych. – Stają się oni bardziej świadomi odpowiedzialności jaka na nich ciąży w związku z zajmowaniem danego lokalu - komentuje Anna Szokaluk.


Nasze serwisy:
Luźny serwis - Z przymrużeniem oka
Chełmski informator miejski: taksówki, banki, szkoły, kościoły

Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto