Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Chełmie powstanie biuro nieodpłatnych porad prawnych

UM Chełm, opr. P J
Miasto utworzy 3 punkty, które zostaną zlokalizowane przy pl. Niepodległości 1
Miasto utworzy 3 punkty, które zostaną zlokalizowane przy pl. Niepodległości 1 archiwum/KS
Od 4 stycznia przyszłego roku będzie można skorzystać z systemu nieodpłatnej pomocy prawnej. Miasto utworzy trzy punkty, które zostaną zlokalizowane przy pl. Niepodległości 1 (w tzw. Gmachu). Kto będzie mógł z takiej pomocy korzystać?

- W obiektach chełmskiego urzędu nie ma wolnych pomieszczeń, a biuro chcieliśmy zlokalizować w miejscu łatwo dostępnym dla mieszkańców. Dlatego porozumieliśmy się w tej sprawie z Wojewodą Lubelskim, który jest właścicielem gmachu przy placu Niepodległości 1. To właśnie tam stworzymy nasze biuro, które będzie czynne 5 dni w tygodniu – mówi Agata Fisz Prezydent Chełma.

W nowym biurze znajdą się trzy punkty nieodpłatnej pomocy prawnej - porad udzielać mają adwokaci i radcy prawni. Miasto wciąż czeka na rozstrzygnięcie procedur związanych z wyłonieniem obsługi trzeciego punktu. Zgodnie z przepisami prowadzić go ma organizacja pozarządowa.

- Dostęp do porad prawnych zazwyczaj wiązał się z kosztami, często niemałymi. Stanowiło to barierę, szczególnie dla osób w trudnej sytuacji materialnej. Utworzenie biura nieodpłatnych porad prawnych na pewno będzie pomocne dla wielu osób – przekonuje Agata Fisz – Ale pamiętajmy, iż takie punkty nie zastąpią kancelarii prawnych. Mają być podstawową bazą poradnictwa kierowaną głównie do mniej zamożnych osób. Ponadto ustawodawca nałożył pewne ograniczenia co do zakresu udzielanych porad jak i osób, które będą mogły z nich skorzystać.

Przepisy przewidują, iż darmową pomoc prawną (na etapie przedsądowym) otrzymają: młodzież do 26. roku życia, osoby posiadające ważną Kartę Dużej Rodziny, seniorzy po ukończeniu 65 lat, osoby fizyczne, którym w okresie roku poprzedzającego zostało przyznane świadczenie z pomocy społecznej na podstawie ustawy o pomocy społecznej, kombatanci, weterani, zagrożeni lub poszkodowani katastrofą naturalną, klęską żywiołową lub awarią techniczną. Natomiast nieodpłatna pomoc prawna nie będzie udzielana w sprawach m.in.: celnych, dewizowych, handlowych i gospodarczych (z wyjątkiem rozpoczęcia działalności gospodarczej).

- Obecnie kompletujemy niezbędne wyposażenie: komputery, sprzęt teleinformatyczny, meble itp. Oczywiście musimy także przewidzieć odpowiednie procedury i sposoby zabezpieczenia dokumentacji, tak aby załatwiane tam przez mieszkańców sprawy i dane osobowe były należycie chronione – mówi Elżbieta Grzyb Sekretarz Miasta.

Wiadomo już, iż biuro składające się z 3 punktów nieodpłatnej pomocy prawnej, które przyjmie pierwszych mieszkańców już 4 stycznia, czynne będzie przez 5 dni w tygodniu, w godzinach od 7:30 do 16:00 (z półgodzinną przerwą od 11:30 do 12:00). Szczegółowy harmonogram przyjmowania interesantów znany ma być w najbliższych dniach - po zakończeniu procedur związanych z wyłonieniem prawników i organizacji pozarządowej.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto