Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Chełmie będzie produkowana woda mineralna. Szykują się nowe miejsca pracy

Jolanta Masiewicz
UM Chełm
Zapadła decyzja o rozpoczęciu produkcji w Chełmie wody mineralnej o nazwie "Woda Króla Daniela". Król Daniel I Halicki, bo to jego imieniem nazwany zostanie produkt, to historyczny założyciel Chełma. Informację o tym przedsięwzięciu ogłosili podczas środowej konferencji prasowej prezydent Chełma Jakub Banaszek oraz prezes MPGK Marcin Czarnecki.

Pomimo suszy mieszkańcom Chełma wody do picia nie zabraknie.

Miło mi poinformować, że Miasto Chełm oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej - mając na uwadze zalecenia służb sanitarnych i organów państwowych, które zachęcają do poszukiwania innowacyjnych rozwiązań dla wykorzystania wody – podjęły decyzję o zagospodarowaniu nadwyżki pozyskiwanego surowca i uruchomieniu linii produkcyjnej wody mineralnej z prawdziwego zdarzenia – mówił Jakub Banaszek prezydent Chełma.

To odpowiedź na globalne zmiany klimatu, suszę. Chodzi nam przede wszystkim o to, abyśmy nie marnowali naszego najcenniejszego surowca – dodał prezydent.

Uważam, że to spektakularne działanie, które pozwoli nam w korzystny sposób zagospodarować nadwyżkę wody. Uruchomienie linii produkcyjnej miejskiej wody mineralnej sprawi również, że w spółce powstaną nowe miejsca pracy. To także kolejny krok, po miejskiej stacji paliw, w kierunku poszukiwania nowych źródeł przychodu dla przedsiębiorstwa" - mówił Marcin Czarnecki, prezes MPGK Sp. z o.o. w Chełmie.

Woda trafiająca do chełmskich domów ujmowana jest z dwóch ujęć (Bariera i Trubaków) położonych w różnych częściach miasta. Zlokalizowane we wschodniej części Chełma ujęcie wód podziemnych Bariera pozwala na wydobycie wody odpowiadającej wymaganiom obowiązujących norm sanitarnych bez konieczności jej uzdatniania. Analiza „chełmskiej kranówki”, przeprowadzona przez akredytowane laboratoria, pokazuje, że gwarantuje ona wysoką jakość, zawiera również zbliżoną ilość substancji mineralnych do tych, które oferują popularne, dostępne na rynku wody butelkowane.

Nasza woda kwalifikowana jest jako średniozmineralizowana, niskosodowa, o dużej twardości i lekko alkalicznym pH. Zawiera też kationy wapnia, magnezu, potasu i sodu oraz aniony fluorków, chlorków, siarczanów i wodorowęglanów. Należy pamiętać, że za pomocą wody bogatej w substancje mineralne można dostarczyć do organizmu nawet do 15% dziennego zapotrzebowania na sód czy magnez- podkreśla prezes Marcin Czarnecki.

W ramach inwestycji dotyczącej uruchomienia linii rozlewniczej, planowane jest wykonanie nowego odwiertu w bliskim sąsiedztwie istniejącej infrastruktury ujęcia Bariera. Linia rozlewnicza zagwarantuje kompleksowy system produkcji, poczynając od rozdmuchiwania, poprzez transportery powietrza, maszyny rozlewające, zakręcarki, etykieciarki aż po urządzenia pakujące i paletujące.

Wydajność napełniarki projektowanej linii technologicznej to około 3 tys. butelek na godzinę przy zakładanej pojemności 0,5 – 2,5 l. W ramach inwestycji planowana jest też budowa nowoczesnej hali produkcyjno – magazynowej z zapleczem sanitarnym i biurowym. Spółka MPGK rozważa także uruchomienie produkcji specjalnej linii wody w opakowaniach szklanych.

Prowadzone obecnie analizy segmentu dostępnych wód butelkowanych wskazują, że jest to branża o niemal dwucyfrowej dynamice wzrostu.

Dziś, w obliczu dużego zaangażowania organów państwowych w konieczność racjonalnej retencji wody, istnieje wiele możliwości pozyskania wsparcia na sfinansowanie planowanej inwestycji. Dotacja może zostać przyznana np. z funduszy priorytetowych programów przeznaczonych na zapobieganie skutkom zmian klimatycznych i przeciwdziałaniu suszy, m.in. z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej czy Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. – podkreśla prezydent Jakub Banaszek.

Zdaniem prezydenta Chełma uruchomienie miejskiej rozlewni wody mineralnej to następny krok w stronę rozwoju i podniesienia rangi Chełma. To również kolejny element rozbudowywania małej retencji w naszym regionie oraz stworzenie pełnego, sprawnie działającego systemu retencyjnego, odpowiadającego aktualnym wyzwaniom klimatycznym.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto