Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dobiega końca kampania przyjmowania wniosków o płatności bezpośrednie i obszarowe z PROW

Redakcja
Najważniejsze kwestie dotyczące tegorocznego naboru przytoczy nam Pan Krzysztof Gałaszkiewicz Dyrektor LOR ARiMR.

Jakie warunki powinien spełnić rolnik, by móc ubiegać się o dopłaty bezpośrednie za 2022 rok?

Rolnik musi mieć przynajmniej 1 ha użytków rolnych a zgłoszone do płatności grunty muszą być w jego posiadaniu na dzień 31 maja 2022 roku. Rolnik ubiegający się o płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego musi posiadać prawo do użytkowania gruntów wskazanych we wniosku. Może to być uregulowane w formie np. aktu własności, umowy dzierżawy czy umowy ustnej. Jeśli zaś rolnik stara się o przyznanie płatności związanej do zwierząt, wystarczy, że wnioskuje o wsparcie w wysokości minimum 200 euro. Podobnie jak w latach poprzednich w ramach jednego wniosku o przyznanie płatności można ubiegać się o dopłaty bezpośrednie oraz o płatności obszarowe finansowane z budżetu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, czyli płatności: ONW, rolno-środowiskowo-klimatyczne, ekologiczne, dobrostanowe czy związane z zalesianiem.

Czy w tym roku, podobnie jak w ubiegłym, Agencja będzie przyjmować wnioski wyłącznie drogą elektroniczną?

Tak. Obecnie wnioski o płatności bezpośrednie i obszarowe PROW składa się wyłącznie za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus, która stanowi element dostępnej na stronie internetowej ARiMR Platformy Usług Elektronicznych (PUE). Uwierzytelnienie następuje po zalogowaniu się do PUE.

W Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dobiega końca kampania przyjmowania wniosków o płatności bezpośrednie i obszarowe z PROW

Jako danych do logowania można użyć dotychczasowego loginu i hasła z aplikacji eWniosekPlus. Logowanie do aplikacji może nastąpić również z wykorzystaniem profilu zaufanego (login.gov.pl). Rolnicy, którzy nie mają komputerów lub też ci, którzy obawiają się, że nie poradzą sobie z wypełnieniem wniosku mogą liczyć na pomoc pracowników ARiMR. Wszelkie wątpliwości można konsultować dzwoniąc pod bezpłatny numer infolinii: 800 38 00 84.

Co trzeba wiedzieć o najistotniejszej spośród wprowadzonych w tegorocznej kampanii zmian, czyli przywróceniu uzupełniającej płatności podstawowej?

Płatność ta, co do zasady, przysługuje do najważniejszych roślin uprawnych na gruntach ornych, w szczególności do zbóż, roślin oleistych i roślin wysokobiałkowych. Pełny wykaz tych roślin obejmuje 13 kategorii, np. rzepak, len włóknisty, łubin słodki, bób, bobik, ciecierzyca, zboża. Ponadto płatność będzie przysługiwała do gruntów ornych, na których nie jest prowadzona uprawa roślin, pod warunkiem dokonania zasiewu w celu podniesienia żyzności gleby oraz wymieszania lub przyorania masy roślinnej.

Warunki przyznawania UPP są identyczne jak w roku 2013, tzn. w ramach płatności nie obowiązuje limit powierzchni, a to oznacza, że do jej otrzymania uprawnieni będą wszyscy rolnicy, którzy o jednolitą płatność obszarową wystąpią do Agencji. A rzeczywista wysokość stawki tej płatności, tak jak w przypadku pozostałych dopłat, będzie znana jesienią bieżącego roku, gdyż zostanie określona na podstawie powierzchni zgłoszonej we wnioskach przez rolników.

O jakich terminach powinni pamiętać ubiegający się o dopłaty rolnicy?

Termin składania wniosków o dopłaty został wydłużony do dnia 31 maja 2022 r. ci rolnicy, którzy złożą wnioski po tym terminie – jednak nie później niż do 27 czerwca 2022 r. – będą mieli pomniejszone należne płatności o 1 proc. za każdy roboczy dzień opóźnienia. Natomiast zmiany do już złożonych wniosków będzie można wprowadzać bez żadnych konsekwencji do 15 czerwca 2022 r. Zachęcam Państwa do terminowego składania wniosków, bez sankcji.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto