Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uniwersytet Medyczny otworzył szkołę rodzenia. Kursy ruszą we wrześniu

Przyszłe mamy nauczą się właściwego oddechu, a przyszli tatusiowie – jak być wspierającym towarzyszem porodu. Na Uniwersytecie Medycznym powstała Szkoła Rodzenia.

Skorzystać z niej będą mogły wszystkie pary oczekujące dziecka – kobiety po 24. tygodniu ciąży, ale także po porodzie. Tematyka zajęć ma być rozległa, tak jak rozległe są przygotowania do przyjęcia nowego członka rodziny. Właśnie dlatego w skład prowadzących zajęcia weszli przedstawiciele różnych dyscyplin medycznych: położnictwa, fizjoterapii, ratownictwa medycznego, ginekologii, psychologii, a także dietetyki. Ich misja jest jedna: rozwiać maksymalnie dużo wątpliwości przyszłych rodziców i ułatwić im początki nowego rozdziału życia.

– Koncentrujemy się na okresie ciąży: przygotowaniu, postępowaniu, stylu życia w tym czasie, co jest szczególnie ważne. Jeśli chodzi o sam poród, powiemy, jak rozpoznać, że już się rozpoczął, jak kobieta może się w niego aktywnie zaangażować. Będziemy uczyć technik oddychania i relaksacyjnych. Następny punkt to połóg, opowiemy o zmianach emocjonalnych w tym okresie, omówimy, jak bezpiecznie wrócić do formy po ciąży – wylicza dr hab. n. o zdr. Agnieszka Bień, prodziekanka Wydziału Nauk o Zdrowiu i kierowniczka Szkoły Rodzenia Uniwersytetu Medycznego.

Kursantki i ich partnerzy dowiedzą się również, jak pielęgnować noworodka i wspomagać jego rozwój. Ratownik medyczny nauczy ich, jak reagować w sytuacjach niepożądanych: przy zakrztuszeniu, połknięciu ciała obcego, oparzeniu, urazie, ale też niezamierzonym spożyciu leku. Chętni będą też mogli przypomnieć sobie podstawy resuscytacji. Fizjoterapeutka natomiast pomoże paniom z dysfunkcjami mięśni dna miednicy. Ale coś dla siebie znajdą też kobiety, które z powodu wskazań medycznych zostały zakwalifikowane do cesarskiego cięcia.

– Nie będziemy wtedy omawiać tematów związanych z porodem, ale skupimy się na opiece przedoperacyjnej: przygotowaniu, znieczuleniu, jak również opiece pooperacyjnej: jak pielęgnować ranę po cięciu cesarskim i w jaki sposób mobilizować bliznę po tym zabiegu, żeby w przyszłości nie było ewentualnych powikłań – dodaje dr hab. n. o zdr. Bień.

Dlaczego warto skorzystać z zajęć w szkole rodzenia?

– W tej chwili w internecie jest bardzo dużo informacji na temat ciąży, a kobiety chętnie z tego korzystają. Tylko że niestety często te porady są ze sobą sprzeczne i wtedy pojawia się mętlik w głowie – mówi dr hab. n. o zdr. Grażyna Iwanowicz-Palus, konsultantka krajowa w dziedzinie pielęgniarstwa ginekologicznego i położniczego. – Jedną z najczęstszych obaw ciężarnych jest to, czy będą karmić piersią i jak długo powinny to robić, kiedy wdrażać następne rodzaje pokarmu.

Szkoła Rodzenia mieści się w budynku Centrum Symulacji Medycznej przy ul. Chodźki 4. Zajęcia będą odbywały się w małych grupach, w skład których mogą wejść maksymalnie cztery pary. Istnieje możliwość prowadzenia zajęć zarówno w większych grupach, jak i indywidualnych. Zapisy do szkoły rodzenia zaczną się lada chwila, a pierwsze kursy ruszą we wrześniu. Udział w zajęciach jest płatny i w zależności od wyboru pakietu lub pojedynczych godzin wynosi od 170 zł do 810 zł.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto