UM Chełm. Miasto tonie w długach, jest bardzo źle

Justyna Pietrzyk
Justyna Pietrzyk
archiwum/Justyna Pietrzyk
Eksperci rynku kapitałowego przyjrzeli się sytuacji finansowej naszego miasta. – Chełm to największe miasto powiatowe w Polsce z tak dużym zadłużeniem – podsumował podczas sesji rady miasta przedstawiciel firmy analitycznej.

Podczas piątkowej sesji rady miasta, która została zwołana w trybie nadzwyczajnym, dyskutowano na temat fatalnej sytuacji finansowej miasta. Powołana do analizy stanu miejskich finansów firma analityczna Aesco Group, przedstawiła stan zadłużenia, a także propozycje jak wyjść na prostą.

- W poprzednich latach miasto miało bardzo niskie dochody, a wydatki takie jak w wielu samorządach, które mają dużo lepszą kondycję finansową. Rezultatem jest to, że nadwyżki finansowe kształtowały się na poziomie od 0,7 do 3,7 procent, podczas gdy średnia w Polsce wynosi około 10 procent – mówił Mariusz Gołaszewski z Aesco Group.

Mówiąc krótko, miasto wydawało na bieżące potrzeby, jak i na inwestycje więcej niż pozwalały na to dochody, skutkiem czego wzrastał dług, na którego spłatę obecnie nie ma pieniędzy. Przypomnijmy, iż zadłużenie miasta pod koniec 2018 roku wynosiło ponad 162 mln zł. Większość spółek miejskich zamknęło ubiegły rok stratą. Przykładowo Chełmskie Linie Autobusowe na koniec ubiegłego roku wygenerowały straty sięgające 10,5 mln zł, z kolei MPEC – 6,5 mln.

Jak wynika z przeprowadzonego audytu finansowego na przestrzeni ostatnich lat dochody miasta rosły o połowę wolniej niż w innych miastach powiatowych. Wskaźnik bezrobocia w Chełmie jest wciąż jednym z najwyższych w kraju. Na samą oświatę miasto przeznacza połowę bieżących wydatków.

Propozycje Aesco Group na poprawę złej sytuacji miasta

Według Gołaszewskiego priorytetem powinno być ograniczenie kosztów systemu oświaty.

- Wyliczyliśmy że przerost zatrudnienia nauczycieli wynosi ponad 80 etatów. Aby być na poziomie miast podobnych do Chełma należałoby te etaty zlikwidować. Oznacza to tez likwidację placówek oświatowych – uważa Gołaszewski.

Kolejne propozycje to ograniczenie wydatków na administrację, a także restrukturyzacja zadłużenia czyli rozłożenie długu na kolejne lata. Oszczędność przyniosłaby również likwidacja Straży Miejskiej. Z obliczeń ekspertów wynika, że gdyby władze Chełma wdrożyły ich propozycje, przyniosłoby to oszczędności w skali około 9 mln zł rocznie.

Czy planowane inwestycje będą zagrożone?

Według władz miasta nie, gdyż w budżecie zaplanowane jest źródło finansowania nowych inwestycji na poziomie 20 mln zł poprzez emisję obligacji.

Prezydenta Banaszek zapewnia, że kluczowe inwestycje np. generalny remont DK12 będą realizowane. Pod znakiem zapytania stoją inne. Miasto rozważa rezygnację z projektu e-Urząd, a także z rewitalizacji Placu Łuczkowskiego. Dotacja z Urzędu Marszałkowskiego na projekt rewitalizacji, który jest warty około 4 mln zł to zaledwie 30 procent.

Wydatki na oświatę głównym problemem Chełma

- Oświata w Chełmie pochłania połowę wydatków bieżących – twierdzi Gołaszewski. – Wydatki oświatowe na jednego ucznia w Chełmie są o około 20 procent większe niż w porównywalnych miastach w regionie. Bez „duszenia” oświaty nie jesteście w stanie wyjść z problemów finansowych miasta.

Z analizy wynika, iż deficyt na jednego ucznia wynosi ponad 6 tys zł rocznie, podczas gdy w innych miastach jest to o połowę mniej. Radnych zmroziła informacja o propozycji redukcji 80 etatów w chełmskiej oświacie i likwidacja placówek. Póki co, propozycja ekspertów będzie poddana do dyskusji.

– Może się okazać, ze będziemy automatycznie zmuszeni do pewnych działań i musimy się też z tym zmierzyć, jednak na dzień dzisiejszy nie jestem w stanie powiedzieć jakie to będą działania. Na ten temat będziemy musieli porozmawiać w większym gronie, ale obecnie żadnych decyzji podjętych nie ma – podsumował prezydent Jakub Banaszek.

Do obecnej sytuacji miasta odniosła się również była prezydent Chełma.

Trudna sytuacja finansowa utrzymuje się w naszym mieście od wielu lat. W naszym , jak i w innych samorządach potrzeby mieszkańców znacznie przekraczają nasze możliwości finansowe i nigdy nie będzie tak, że te wszystkie oczekiwania zostaną zaspokojone. Wpływ na trudną sytuację ma również fakt, iż w poprzednich latach samorządom były dokładane zadania, jednak za tym nie szły wystarczające środki finansowe – uważa była prezydent miasta, a obecna radna Agata Fisz.

Jak zmieniły się tendencje zakupowe w czasie pandemii?

Wideo

Komentarze 16

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
2019-04-29T11:30:33 02:00, Gość:

Pan Prezydent niech oszczędzanie najpierw zacznie od siebie i nie goni dwa razy w tygodniu samochodu służbowego do Warszaw już w czwartek po południu a w niedzielę trzeba Pana Prezydenta oczywiście przywieźć. Pracę wykonuje cztery dni w tygodniu. Jak jemu Warszawa tak pachnie to po co ubiegał się o prezydenturę w Chełmie. To też nie jest w porządku. Tak uważam.

Swiete slowa.Najbardziej niezbedna byla nowa limuzyna.

G
Gość

Pan Prezydent niech oszczędzanie najpierw zacznie od siebie i nie goni dwa razy w tygodniu samochodu służbowego do Warszaw już w czwartek po południu a w niedzielę trzeba Pana Prezydenta oczywiście przywieźć. Pracę wykonuje cztery dni w tygodniu. Jak jemu Warszawa tak pachnie to po co ubiegał się o prezydenturę w Chełmie. To też nie jest w porządku. Tak uważam.

G
Gość
2019-04-28T12:00:32 02:00, Baryła:

Centralne podwyżka, woda podwyżka, co następne? A, już wiem, zwolnić 80 nauczycieli, kara za strajk. ???

I kto jes winien? Zrzucić odpowiedzialnosc na obecny rzad?

G
Gość

Dlaczego byla prezydent ze swoją świtą nie zostanie pociągnieta do odpowiedzialnosci majatkowej, mamy bezprawie! Łapali oburącz, co się da, a hasla wyborcze gloszono, ze jest tak pięknie.Fałsz i kolesiostwo-tak rządziła byla klika, zamydlając oczy ludziom. Wstyd!

B
Baryła

Centralne podwyżka, woda podwyżka, co następne? A, już wiem, zwolnić 80 nauczycieli, kara za strajk. ???

G
Gość
2019-04-26T18:33:02 02:00, Gość:

Fiszowa niech nie zwala winy na nikogo, to ona jest winna tej sytuacji. Przecież w kampanii niespełna rok temu mówiła że jest wszystko ok, teraz widać jaka jest prawda. Powinna odpowiedzieć karnie za to do czego doprowadziła.

Czas najwyższy aby poprzednia władza odpowiedziała swoim majątkiem za tą sytuację

G
Gość

A czemu nie mówi się o przywilejach w miejskich spółkach,np.płatne w 100% zwolnienia lekarskie?Policji zabrali a w Chełmie się należy?

P
Pracownik szkoły

Proszę zmniejszyć pobory miesięczne wszystkim prezesom chełmskich spółek miejskich o kilka tysięcy miesięcznie a zadłużenie miasta zmaleje

K
Kolo

Usunąć nadmiar strajkowiczow i już będzie lepiej. Straż miejska jest tylko sama dla siebie. Też zlikwidować i uszczuplić administrację!!!(! I gitara.

G
Gość

No tak.Główny problem to oświata.Nie wszystkie pociotki poupychane w spółkach miejskich i urzędach,nie socjal czy sytuacje opisane w innych komentarzach tylko nauczyciele.Masakra.Może okrągły stół na stadionie Chełmianki rozwiąże wszystkie problemy??

A
Asd

Bardzo prosto można zaoszczędzić i nawet zarobić dla miasta, wystarczy zniszczyć powiatowy urząd pracy, oni nie potrafią znaleźć nikomu pracy z odpowiednim wykształceniem, jak patrzą że ktoś skończył mechanikę i budowę maszyn a wciskają ci propozycję na fryzjera czy na śmieciarza to rzygać się chce. PUP generuje bardzo duże koszty a oni nie przyczyniają się do rozwoju rynku. Dobrze by zrobiło gdyby z PUPu zrobić właśnie takie centrum handlowe, czy cokolwiek co przynosiłoby dochody. Dodatkowo trzeba przyjrzeć się pewnym staruchom co siedzą na pewnych stanowiskach, koszą dużą kasę i nic nie robią praktycznie poza piciem kawy. Jest taka pewna osoba co jest na stanowisku "pani od ksera" co zrobi na dzień 4 strony i ciągnie 3k netto co jest nie do pomyślenia by płacić tyle takiej osobie. Dodatkowo powinni zobaczyć czemu ludzie po n-latach zarabiają najniższą krajową.

G
Gość
2019-04-26T20:15:10 02:00, Gość:

Może wreszcie miasto przestanie wynajmowac lokale handlowe w centrum miasta m.in. na ul. Lubelskiej za 300 zł za miesiąc. Poplecznicy poprzedniej władzy za psi grosz załatwili tanie lokale i smieją się w twarz ,poza tym na koniec kadencji Pani Prezydent i jej ekipa podniosła standard tych lokali remontując i doprowadziło ogrzewanie na koszt podatników. PANIE PREZYDENCIE DLACZEGO W TEJ KWESTII NIE JEST PROWADZONY AUDYT -czy w ogóle wie Pan o tym . Prowadzący działalność z chęcią zapłaciliby nawet 8-10 krotnie więcej niż obecni najemcy. Czekamy na reakcję PANIE PREZYDENCIE

W mieszkaniach socjalnych rury miedziane, grzejniki z górnej półki i do tego w mieszkaniu 70m2 trzy pokojowym 2 osoby mieszkają, w dwóch następnych mieszkaniach nikt nie mieszka bo jedni wynajmują stancję w lublinie od dwóch lat a drugi lump jeździ po polsce i zbiera śmieci, na rejowieckiej w socjalnych ciągłe dewastacje na koszt miasta, a wystarczy wprowadzić monitoring i mieszkańców odpowiedzialnych za taki stan rzeczy pozbawić możliwości korzystania z mieszkania na koszt miasta.

G
Gość

Jest gorzej niż chyba ktokolwiek sobie wyobrażał.

G
Gość

Może wreszcie miasto przestanie wynajmowac lokale handlowe w centrum miasta m.in. na ul. Lubelskiej za 300 zł za miesiąc. Poplecznicy poprzedniej władzy za psi grosz załatwili tanie lokale i smieją się w twarz ,poza tym na koniec kadencji Pani Prezydent i jej ekipa podniosła standard tych lokali remontując i doprowadziło ogrzewanie na koszt podatników. PANIE PREZYDENCIE DLACZEGO W TEJ KWESTII NIE JEST PROWADZONY AUDYT -czy w ogóle wie Pan o tym . Prowadzący działalność z chęcią zapłaciliby nawet 8-10 krotnie więcej niż obecni najemcy. Czekamy na reakcję PANIE PREZYDENCIE

T
Toon

Reasumując... trzeba zburzyć i zaorać.

Dodaj ogłoszenie