Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczniowie chełmskiej szkoły zostali laureatami projektu "Szlakiem kultury Żydów chełmskich". Zobacz zdjęcia

Jolanta Masiewicz
Jolanta Masiewicz
Uczniowie Zespołu Szkół Energetycznych i Transportowych w Chełmie zostali zwycięzcami projektu „Szlakiem kultury chełmskich Żydów” w ramach ogólnopolskiego konkursu Szkoły Dialogu. Uczniowie i uczennice wpisali w krajobraz swojego miasta indywidualne losy osób, których historie poznali realizując projekt.

14 szkół, 22 nauczycielek i nauczycieli, 200 uczennic i uczniów z całej Polski podjęło się bardzo trudnego zadania poznawania przeszłości swojej miejscowości i realizacji projektu upamiętniającego społeczność żydowską w trybie zdalnym, spowodowanym sytuacją pandemiczną.

Autorami zwycięskiego projektu „Szlakiem kultury chełmskich Żydów” w ramach ogólnopolskiego konkursu Szkoły Dialogu są uczniowie ZSEiT w Chełmie klas: II SpLp - Dariusz Karpiński, Oliwia Majewska, Agnieszka Mazurek, Bartłomiej Momot, Amelia Olszewska, Karolina Palińska, Oliwia Szymonik, Weronika Wojciechowska; II R - Michał Macegoniuk, Michał Mazurek oraz II T Bartłomiej Stachniuk. Zwycięską drużynę wspomagał cyfrowo uczeń kl. I R Jakub Sajuk.

Uczniowie ZSEiT w ramach projektu nawiązali kontakt z pochodzącą z Chełma Shlomit Beck i przeprowadzili z nią wywiad na temat historii jej rodziny, udostępniony następnie po angielsku i polsku na specjalnej stronie internetowej. Wspólnie ze Shlomit przeszli ulicami Chełma śladami wspomnień i zdjęć archiwalnych potomkini chełmskich Żydów obecnie mieszkającej w Izraelu.

Postanowili też uczcić pamięć dwóch wydarzeń związanych z zagładą Żydów w Chełmie. Podczas uroczystości upamiętniającej rocznicę Marszu Śmierci chełmskich Żydów, uczennice odczytały świadectwa Ocalałych zawarte w „Księdze pamięci Chełma”. W rocznicę likwidacji getta w Chełmie wspólnie z Muzeum Ziemi Chełmskiej zorganizowali spacer edukacyjny szlakiem chełmskiego getta.

Wszystkie swoje działania uczniowie i uczennice dokumentowali i udostępniali w formie filmów, podkastu i galerii zdjęć, które stanowią uzupełnienie przygotowanej przez nich wirtualnej mapy.

Projekt jest efektem współpracy młodzieży z muzealnikami Muzeum Ziemi Chełmskiej: Dorotą Bidą i Zbigniewem Lubaszewskim. Koordynatorami działań młodzieży byli: Małgorzata Kołodziejczyk i Krzysztof Pawlik.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto