Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trzy Kultury w Wojsławicach (ZDJĘCIA)

Juliusz Stachira
Już po raz trzeci, w minioną niedzielę, w Wojsławicach odbyły się Spotkania Trzech Kultur. Organizatorem spotkań jest Stowarzyszenie Miłośników Wojsławic.

Pomysłodawcami i animatorami przedsięwzięcia są; wiceprezes stowarzyszenia, Jolanta Jarosz i jego prezes Marian Lackowski. Wojsławice to miejscowość w której od wieków żyli obok siebie wyznawcy religii katolickiej, prawosławnej i judaistycznej tworząc specyficzny klimat i niepowtarzalną kulturę.

Spotkania Trzech Kultur rozpoczęły się w kościele parafialnym p.w. Św. Michała Archanioła w Wojsławicach. Zebranych powitali; ks. kanonik Zbigniew Kasprzyk i prezes Stowarzyszenia Miłośników Wojsławic, Marian Lackowski. Archeolodzy: Natalia Jędruszczak i Stanisław Gołub opowiedzieli o rewelacyjnych odkryciach w samym kościele i w najbliższym jego otoczeniu. Jak powiedzieli, dla nich ponad 400 - letni wojsławicki kościół jest w dalszym ciągu fantastyczną i nieodkrytą kartą.

Ksiądz proboszcz, Zbigniew Kasprzyk celebrował uroczystą Mszę Św. Nabożeństwo uświetnił występ wojsławickiego chóru i orkiestry. W wygłoszonej podczas mszy homilii ks. proboszcz nawiązał do historii kościoła, wiary i tradycji poszukiwania Boga. Stwierdził, że każdy z nas jest częścią tej przeszłości. Po mszy opowiedział historię świątyni i jej zabytków. Spotkanie w kościele zakończyła projekcja filmu "Stalag 319". Obecni mieli okazję spotkać się z autorem scenariusza dr Andrzejem Rybakiem.

Dalsza część spotkań odbyła się w cerkwi prawosławnej p.w. Św. Proroka Eliasza. Można tu było obejrzeć odrestaurowane malowidła ścienne autorstwa malarzy z Hrubieszowa; Zina (dziadka prof. Wiktora Zina) i Olechwiera. Prezentowane były też cudem odzyskane ikony z wojsławickiej cerkwi. Historię tych ikon opowiedziała Krystyna Mart dyrektor Muzeum w Chełmie. Nie ulega wątpliwości, że to oryginalne ikony z dawnego ikonostasu cerkwi w Wojsławicach. W roku 1996 trafiły one do Muzeum w Chełmie, zdeponowane przez mieszkańca Krakowa. Według tego co mówił otrzymał je w spadku po przodkach mieszkających kiedyś w Wojsławicach. Obrazy były w stanie opłakanym. W 2002 roku muzeum odkupiło je od właściciela. Prezentowane podczas Spotkań Trzech kultur przeszły zabiegi konserwacyjne. Uczestnicy spotkań wzięli udział w Wieczerni, prawosławnych nieszporach celebrowanych przez ks. mitrata Jana Łukaszuka z parafii prawosławnej w Chełmie. Celebrantowi towarzyszył chór cerkiewny z Chełma.

Po południu na placu koło wojsławickiej synagogi odbył się koncert pieśni żydowskich. Wystąpił też Dariusz Tokarzewski z grupy VOX.


Zobacz serwis Z przymrużeniem oka
Zobacz Kronikę policyjną województwa Lubelskiego

Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto