Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trzy duże farmy fotowoltaiczne w województwie lubelskim zbuduje w tym roku PGE. Dwie z nich postaną na terenie gminy Chełm

Jolanta Masiewicz
Jolanta Masiewicz
PGE Energia Odnawialna otrzymała pozwolenia na budowę kolejnych farm fotowoltaicznych o łącznej mocy ponad 100 MW na terenie województwa lubelskiego. Dwie nowe instalacje powstaną w Srebrzyszczu i Żółtańcach w gminie Chełm, a trzecia we Wrzosowie, w powiedzie radzyńskim.

Największą elektrownią będzie PV Srebrzyszcze o mocy 60 MW, która powstanie kilka kilometrów od Chełma. Podobnie jak w przypadku PV Wrzosów o mocy 32 MW i PV Żółtańce o mocy 15 MW, pierwsza energia z tej instalacji popłynie w 2024 r.

Fermy fotowoltaiczne w gminie Chełm postaną na gruntach prywatnych

- W miejscowych planach mamy wskazane aktualnie ok. 95 ha terenów pod fotowoltaikę i na nich są lokalizowane powyższe elektrownie. Ponadto w Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy mamy wskazane jeszcze dodatkowo ok. 150 ha terenów, na których również po opracowaniu miejscowych planów będzie istniała możliwość lokalizacji kolejnych elektrowni fotowoltaicznych - informuje Sylwester Becz gł. specjalista ds. planowania przestrzennego z Urzędu Gminy Chełm.

Według wstępnych szacunków, średnioroczna produkcja wszystkich trzech farmy osiągnie poziom ok 116 GWh, co pozwoli zaspokoić potrzeby energetyczne ponad 50 tysięcy gospodarstw domowych.

- Farmy PV Wrzosów, PV Srebrzyszcze i PV Żółtańce to kolejne duże inwestycje fotowoltaiczne, które zaczynamy realizować w tym roku – mówi Marcin Karlikowski, prezes zarządu PGE Energia Odnawialna. - Docelowo w 2023 r. Grupa PGE będzie mieć wybudowanych lub znajdujących się w trakcie budowy instalacji słonecznych o łącznej mocy ok. 500 MW.

W kolejnych latach ten proces będzie kontynuowany

Obecnie spółka ma zabezpieczonych na cele inwestycyjne ok 3000 ha gruntów, na których mogą powstać farmy słoneczne o mocy ponad 2 GW.

- Zgodnie ze strategią, celem Grupy PGE jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r. Zostanie to osiągnięte poprzez realizację inwestycji w nisko i zeroemisyjne źródła energii oraz infrastrukturę sieciową. Jednym z elementów planu inwestycyjnego jest Program PV. Jego celem jest zbudowanie do 2030 r. instalacji słonecznych o łącznej mocy ok. 3 GW i umocnienie PGE na pozycji lidera rynku OZE w Polsce - podkreśla Maciej Gelberg rzecznik prasowy spółki PGE.

Należąca do Grupy Kapitałowej PGE spółka PGE Energia Odnawialna jest obecnie największym producentem zielonej energii w Polsce. Posiada 20 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych, 4 elektrownie szczytowo-pompowe oraz 24 elektrownie fotowoltaiczne. Łączna moc zainstalowana wszystkich obiektów wynosi 2433,1 MW.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto