Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

To pierwsza tężnia solankowa w powiecie chełmskim. Powstała przy urokliwym stawie w Wojsławicach

Jolanta Masiewicz
Jolanta Masiewicz
Teżnia solankowa powstała nad wojsławickim stawem. Fot.
Teżnia solankowa powstała nad wojsławickim stawem. Fot. UG Wojsławice
Mieszkańcy Wojsławic oraz turyści mogą już korzystać z tężni solankowej, która ustawiona została przy malowniczym wojsławickim stawie. Wkrótce pojawią się tu nowe ławki i posadzone zostaną kwiaty.

Wojsławicka tężnia to kolejna atrakcja turystyczna, tym razem o charakterze prozdrowotnym.

- Tężnia solankowa to pierwsza tego typu instalacja na terenie powiatu chełmskiego. Będzie stanowić kolejny element całego kompleksu rekreacyjnego, który staramy się od lat rozwijać - Henryk Gołębiowski wójt gminy Wojsławice.

Tężnia to niezbyt skomplikowane urządzenie bazujące na naturalnych elementach. Konstrukcja tężni zostanie wykonana z drewna świerkowego o wysokości ok. 3 m. Z kolei rdzeń tężni został wykonany z tarniny śliwy i ma ok. 3 m długości oraz 1,3 m szerokości. Instalacja pokryta jest płaskim dachem pokrytym gontem bitumicznym. Jej koszt wyniósł prawie 156 tys. zł, z czego dofinansowanie to kwota bliska 100 tys, zł.

Korzystanie z tężni solankowej ma właściwości lecznicze i profilaktyczne

Tężnia solankowa jest urządzeniem przeznaczonym do wytwarzania w swoim bliskim otoczeniu aerozolu solnego na skutek ściekania solanki po gałęziach tarniny, rozbijania się o nie kropel solanki i znaczący udział warunków atmosferycznych czyli wiatru i słońca w wytwarzaniu bogatego w mikroelementy i pierwiastki aerozolu solnego.

Przebywanie w bliskości tężni może pomagać w leczeniu wielu chorób, np. nieżytów górnych dróg oddechowych, zapaleniu zatok, schorzeń układu krążenia, nadciśnienia tętniczego, schorzeń dermatologicznych, niedoczynności tarczycy itp., a przede wszystkim sprzyja wyciszeniu i odstresowaniu.

Władze gminy Wojsławice systematycznie rozbudowują bazę rekreacyjno-turystyczną swojej miejscowości

Już dziś wszyscy mogą korzystać z urokliwego szlaku naturalnych źródełek. Niedawno powstała też wyjątkowa ścieżka w lesie z 7 źródłami wody w Nowym Majdanie, w gminie Wojsławice. Jest gotowa do zwiedzania. Dodatkowa kładka zapewnia łatwiejszy i bezpieczniejszy dostęp dla osób pobierających wodę.

- To kolejna atrakcja turystyczna w naszej gminie przygotowana do nowego sezonu turystycznego 2023 - mówi wójt Henryk Gołębiowski.

Niezwykle urokliwym miejscem na turystycznej mapie Ziemi Wojsławickiej jest też Ośrodek Dawnych Kultur i Tradycji w Rozięcinie. Mieści się w wyremontowanym budynku dawnego wiejskiego domu kultury (pierwotnie szkoła). To miejsce wskrzeszania dawnych kultur i lokalnych tradycji. Są tam organizowane festyny, pokazy dawnych zawodów, umiejętności, rękodzieła ludowego i form zabawowych, inscenizacje dawnych obrzędów i zwyczajów, festyny etnograficzne, warsztaty kuchni dawnej. W wiejskim, drewnianym domu, który jest siedzibą Ośrodka, odtworzono dawny wystrój i zgromadzono historyczne wiekowe sprzęty.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto