Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

To było udane literackie spotkanie z prof. Józefem Zającem, autorem biograficznej książki "Tam, gdzie kwitną kasztany". Zobacz zdjęcia

Jolanta Masiewicz
Jolanta Masiewicz
Spotknie autorskie z prof. Józefem Zającem ( z lewej) w Chełmskiej Bibliotece Publicznej.
Spotknie autorskie z prof. Józefem Zającem ( z lewej) w Chełmskiej Bibliotece Publicznej. Jolanta Masiewicz
Na spotkanie autorskie z prof. dr hab. Józefem Zającem, senatorem RP, które odbyło się w miniony wtorek w Chełmskiej Bibliotece Publicznej w Chełmie, przybyło wielu mieszkańców oraz zacnych gości, wśród których był prezydent Chełma Jakub Banaszek. Podczas spotkania zagrał i zaśpiewał przyjaciel prof. Józefa Zająca – Marian Adamowicz, a fragmenty publikacji czytał Zygmunt Gardziński.

Prof. Józef Zając znany jest jako matematyk, nauczyciel akademicki. Jest doktorem habilitowanym nauk matematycznych, niezwykle zasłużonym rektorem Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie w latach 2001–2016. To również senator VIII, IX i X kadencji. W swoim dorobku naukowym ma ponad 130 prac opublikowanych w recenzowanych czasopismach krajowych i zagranicznych. Jest również autorem podręcznika poświęconego nawigacji i frazeologii lotniczej.

Tym razem spotkanie w chełmskiej bibilotece nie było z naukowcem, lecz z pisarzem, autorem zupełnie innej książki, bardzo osobistej, biograficznej, napisanej lekko, jak dobra powieść. Prof. Józef Zając w pięknie wydanej książce „Tam, gdzie kwitną kasztany” opowiada historię kilku pokoleń swojej rodziny. Jej losy przedstawia na tle wydarzeń historycznych oraz przemian kulturowych i obyczajowych. Z gawędziarską lekkością opisuje własne odczucia i wrażenia z lat dziecięcych i młodzieńczych, a jednocześnie kreśli obraz zachowań osób ze swojego otoczenia, dzieci, młodzieży i dorosłych.

Książka „Tam, gdzie kwitną kasztany” ukazuje dzieje rodzin Suchorów, Zająców oraz Maciejewskich, których koleje losu wyznaczają ważne wydarzenia historyczne. Dużo miejsca autor poświeca rodzinnej miejscowości i swojej rodowej posiadłości na Górce.

Jak podkreśla prof. Józef Zając kasztany, które pojawiły się w tytule książki nie są przypadkowe. To niezwykle majestatyczne drzewa, które rosną w miejscach bliskich jego sercu, nie tylko łączą przeszłość i teraźniejszość, ale symbolizują również szczęście, pomyślność oraz dobrobyt.

Snując opowieści o minionych czasach, o przodkach i relacjach, jakie łączyły poszczególnych członków rodziny, autor skupia się też na przeżyciach towarzyszących bohaterom w różnych sytuacjach życiowych. Opisuje rodzinne anegdoty przekazywane z pokolenia na pokolenie oraz miejscowe legendy i opowieści tworzące lokalny koloryt.

- Jestem pod ogromnym wrażeniem tego spotkania. Nie sądziłam, ze profesor Józef Zając jest tak bardzo sympatycznym człowiekiem i świetnym rozmówcą. Udało mi się zdobyć jego oraz książkę oraz autograf i nie mogę się doczekać kiedy ją przeczytam- mówi pani Anna.

Opowieść o rodzinnych losach w książce "Tam, gdzie kwitną kasztany" prof. Józef Zając zakończył na przyjeździe do Chełma, gdzie zaczął naukę w Technikum Mechanicznym. Jak podkreślił podczas spotkania autorskiego w Chełmskiej Bibliotece Publicznej, już wkrótce pojawi się drugi tom powieści. Tym razem będą to wspomnienia młodzieńcze z czasów nauki, a także te związane z powrotem do Chełma i powstaniem Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, obecnie Państwowej Akadamii Nauk Stosowanych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ewa Wachowicz szaleje z piłą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto