Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

To było niezwykłe integracyjne spotkanie. Dzieci z ośrodka dla cudzoziemców w Łukowie wystąpiły w chełmskim MDK. Zobacz zdjęcia

Jolanta Masiewicz
Jolanta Masiewicz
Gwarno, wesoło i twórczo było w w minioną środę, 15 czerwca, w Młodzieżowym Domu Kultury w Chełmie. Wszystko za sprawą integracyjnych warsztatów międzykulturowych, w których brały udział dzieci z ośrodka dla cudzoziemców w Łukowie, ukraińscy uczniowie z SP nr 7, Orkiestra Wszystko Gra oraz tancerze Boogie Twist Kids i Sweet Dance MDK.

W Młodzieżowym Domu Kultury w Chełmie, 15 czerwca, gościły dzieci z Ośrodka Dla Cudzoziemców w Łukowie. Zaprezentowały one chełmskim kolegom i koleżankom program artystyczny przygotowany pod opieką Elżbiety Rojek i Tomasza Kozdraj.

Wszystko odbyło się dzięki gościnności chełmskiego MDK-u oraz wsparciu finansowemu udzielonemu Stowarzyszeniu „Dla Ziemi” przez Fundację Drzewo i Jutro na realizację projektu „Obcy? Zbliżenia”.

- To dla nas bardzo ważne, aby dzieciom mieszkającym w ośrodku zapewniać wysokiej jakości zajęcia artystyczne, ale także i dawać możliwość prezentacji własnych talentów – mówi Ewa Kozdraj, prezeska Stowarzyszenia „Dla Ziemi”, które w Ośrodku dla Cudzoziemców w Łukowie prowadzi zajęcia nieprzerwanie od 2009 roku.

Jednak występ nie był jednym celem tej wizyty. Nacisk położony został także na integrację międzykulturową – w przygotowanych warsztatach wzięły udział dzieci mieszkające w łukowskim ośrodku i ich rówieśnicy i rówieśniczki z Polski oraz Ukrainy.

-Chcemy pokazywać różnorodność kulturową i dawać możliwość prezentowania swoich pasji niezależnie od narodowości. Kultura i sztuka może być doskonałą platformą do poznania się i komunikowania. Dzisiejsze wydarzenie jest do tego świetną okazją – podkreśla Elżbieta Rojek, która wystąpiła w podwójnej roli – jako instruktorka chełmskiego MKS-u oraz prowadząca warsztaty artystyczne w łukowskim ośrodku.

Dowodem na to są słowa jednej z osób biorących udział w występie.

- Granie na bębnach było dziś dla mnie najciekawsze. To, że mogłam pokazać, czego się nauczyłam i zagrać tradycyjną pieśń czeczeńską - wyznaje młoda bębniarka.

Kadra chełmskiego MDK stanęła na wysokości zadania i przygotowała szereg atrakcji od zajęć, w trakcie których dzieci przygotowały pamiątkowe magnesy do warsztatów tanecznych i bębniarskich, pojawiły się także – bardzo popularne wśród najmłodszych – slimy.

Po zajęciach dzieci zostały zaproszone na poczęstunek sfinansowany przez Fundację Dla Kultury oraz wzbogacony o potrawy czeczeńskie przygotowane przez mamy dzieci z Ośrodka dla Cudzoziemców.
Następnie goście z Łukowa odwiedzili Radio Bon Ton. Jak się okazało czas spędzony w radiu był interesujący nie tylko dla dzieci.

-To był dla mnie najciekawszy punkt wyjazdu. U mnie w domu radio jest włączone cały czas i zawsze mnie fascynowało, jak to wszystko wygląda od środka, praca radiowa, akustyka. Bardzo się cieszę, że mogłam tam być - mówi Zalina, jedna z mam, która przyjechała z Łukowa.

Na zakończenie dzieci miały rownież okazję zwiedzić stare miasto i Chełmskie Podziemia Kredowe..

od 12 lat
Wideo

Płomień Solidarności z Ukrainą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto