Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

To była niezwykła lekcja historii w Muzeum i Miejscu Pamięci w Sobiborze. Zobacz zdjęcia

OPRAC.:
Jolanta Masiewicz
Jolanta Masiewicz
Muzeum Ziemi Chełmskiej
Uczniowie Zespołu Szkół Energetycznych i Transportowych w Chełmie z klasy 4 MR pod opieką pani Małgorzaty Kołodziejczyk, wychowawcą klasy Mariuszem Póltorakiem i koordynatorką projektu panią Dorotą Bidą zwiedzili ekspozycję: „SS-Sonderkommando Sobibor. Niemiecki obóz zagłady 1942–1943". Organizatorem wyjazdu było Muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktora Ambroziewicza w Chełmie.

Akcja Reinhardt od maja do listopada 1942 roku przyniosła zagładę wielowiekowej społeczności żydowskiej Chełma. Aby pogłębić wiedzę o trudnej, naznaczonej dramatycznymi wydarzeniami II wojny światowej historii Chełma, uczestnicy projektu: „Upamiętnić Zagładę”, odwiedzili Muzeum i Miejsce Pamięci w Sobiborze.

Ekspozycja historyczna pozwoliła przybliżyć niezwykle trudny temat jakim było masowe ludobójstwo. Uczniowie z pomocą przewodnika mieli możliwość przeanalizowania mechanizmów funkcjonowania obozu jako części planu eksterminacji społeczności żydowskich (ze szczególnym uwzględnieniem chełmskiej społeczności) w okupowanej przez III Rzeszę Europie.

Uwagę uczniów skupiły autentyczne ślady pamięci, artefakty wyeksponowane w 25 metrowej gablocie. Ich oddziaływanie było niezwykle silne. Był to czas aby przystanąć i zamyślić się, skupiając wzrok na „niemych świadkach wydarzeń” . Przywracanie pamięci o tysiącu bezimiennych ofiar to cel tej ekspozycji.

- Wiedza o zagładzie uczy rozumienia, do czego może doprowadzić nietolerancja, uprzedzenia i nienawiść wśród ludzi. Wierzymy, że wizyta w muzeum stała się niezwykłą lekcją historii dla uczniów wkraczających na ścieżkę dorosłości - podkreślają organizatorzy wyjazdu.

Spotkanie odbyło się w ramach realizacji projektu stypendialno-grantowego „Upamiętnić Zagładę. Życie i Zagłada chełmskich Żydów w 80. rocznicę „likwidacji” getta w Chełmie” realizowanego przez Muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktora Ambroziewicza w Chełmie. Jego benificjentem jest ZSEiT w Chełmie. Projekt współfinansowany jest przez Forum Dialogu.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto