To będzie ważny rok dla Chełma. Miasto świętuje 630-lecie nadania praw miejskich. Zobacz zdjęcia

Jolanta Masiewicz
Jolanta Masiewicz
Udostępnij:
Podczas piątkowej uroczystej sesji chełmscy radni jednomyślnie podjęli uchwałę w sprawie ogłoszenia roku 2022 – Rokiem Obchodów Jubileuszu 630-lecia nadania praw miejskich miastu. Chełm uzyskał przywilej lokacyjny 14 stycznia 1392 roku z rąk Władysława Jagiełły, jako jedno z bardziej liczących się miast ówczesnego Królestwa Polskiego.

Podjęcie uchwały poprzedził wykład prof. dr. hab. Ryszarda Szczygła z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, który przedstawił rys historyczny pt.: „Jagiellońska lokacja miasta Chełma”.

W inauguracji obchodów jubileuszu, który odbył się 14 stycznia w dawnej kaplicy Św. Mikołaja w Chełmie wzięli udział m.in. prezydent Chełma Jakub Banaszek, zastępca prezydenta miasta Dorota Cieślik, radni miejscy na czele z przewodniczącym Longinem Bożeńskim, a także przedstawiciele Sejmu i Senatu, świata kultury i nauki.

- Rocznica urodzin naszego miasta to przede wszystkim święto jego mieszkańców. Bo to mieszkańcy tworzą jego historię i swoimi decyzjami oraz działaniami przyczyniają się do wyjątkowości miejsc w których żyją. Dołóżmy wszelkich starań by Chełm był miastem szczególnym, miejscem przyjaznym pod każdym względem, przyciągającym inwestorów i dynamicznie się rozwijającym - mówił podczas uroczystej sesji Longin Bożeński przewodniczący Rady Miasta Chełm.

Jakub Banaszek prezydent Chełma podziękował wszystkim mieszkańcom, a także byłym włodarzom miasta, parlamentarzystom, pracownikom, społecznikom oraz wszystkim, którzy w różny sposób przyczynili się do rozwoju miasta. Jednocześnie podkreślił, że ten jubileuszowy rok będzie również rokiem nowych inwestycji i ważnych wydarzeń w mieście.

Z kolei Senator RP profesor Józef Zając podczas składania życzeń i gratulacji wspomniał o niesamowitym wrażeniu jakiego doznał kiedy po raz pierwszy przyjechał do Chełma.

- Gdy po raz pierwszy przyjechałem do Chełma, by jako młody człowiek, ubiegać się o przyjęcie do Technikum Mechanicznego nie przeczuwałem nawet, jak mocno zwiążą się moje losy z tym miastem. Już wówczas zachwyciła mnie panorama miasta i widoczna z daleka Bazylika Narodzenia Najświętszej Marii Panny, jej czysta biel, na tle pięknej zieleni otaczających ją drzew. Zawsze z sentymentem powracam pamięcią do tego obrazu. Nasuwają mi się wówczas na myśl strofy ze szkolnego zeszytu, napisane młodzieńczą ręką:

Wieżami bodziesz toń błękitu,
zielenią drzew czarujesz oczy,
powietrzem polnym do przesytu
upajasz czerń pogodnych nocy.

Miasto lat – jak dzień wiosenny,
kwitnący kasztanów kwiatami.
Miasto jak poranek promienny
nad wstającego życia szlakami.

To tu położyłem jedną jego cząstkę
jak cegłę w fundament domu.
I chwil tych nigdy nie zapomnę
- będę tu wracał – cicho, po kryjomu.

Ten sentyment sprawił, że po wielu latach profesor Józef Zając powrócił do Chełma, aby założyć tutaj Państwową Wyższą Szkołe Zawodową, która w ubiegłym roku obchodziła jubileusz 20 - lecia i obecnie stanowi piekną wizytówkę miasta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jurij Belous o definicji ludobójstwa

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie