Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tiry blokują Hutniczą w Chełmie. Kolejki po odbiór viaBOXów

Tomasz Wójciszyn
Kierowcy ciężarówek od 1 lipca nie mogą się zarejestrować w systemie viaTOLL. - Tragedia, sterczę tu już trzecią dobę, na liście mam numerek 734 - mówił nam wczoraj rano pan Roman, jeden z kierowców, który przyjechał z Ukrainy. - Nikt nas o niczym nie informuje. Wiemy, że mamy mieć urządzenia i tyle.

Kierowcy śpią w kabinach swoich samochodów, żywność kupują w okolicznych sklepach. - Na parkingach już nie ma miejsc, stoją tu samochody chłodnie, może tam przecież coś się popsuć - mówią. Dodatkowo wśród nich krąży plotka, że bez urządzenia nie wyjadą z kraju.

Czytaj także: Sanepid kontroluje kolonie na Lubelszczyźnie. Są już mandaty

Na kierowców narzekają też mieszkańcy okolicznych domów. – Zastawili mi wjazd na posesję TIRem chłodziarką. Całą noc mi buczało – mówi nam mieszkanka ulicy Rampa Brzeska. Samochody stoją w drogach dojazdowych, ulica Hutnicza jest często zablokowana. Policja jednak tylko upomina kierowców. - Mieliśmy trzy zgłoszenia w tej sprawie – mówi Krzysztof Grel, z-ca naczelnika chełmskiej drogówki.

- Kierowcy byli informowani o systemie kilka miesięcy wcześniej przez zagraniczne media i reklamy - mówi Stanisław Dojs z biura prasowego viaTOLL. - Przy największych przejściach granicznych stanęły billboardy w kilku językach zapowiadające wejście systemu.

Jednak nie do wszystkich informacje trafiły. - Ktoś powiedział, że ITD ukarała go pod Lublinem za brak urządzenia - mówią i dodają, że boją się bez rejestracji wyjeżdżać z Chełma.

Tymczasem Wojewódzka Inspekcja Transportu Drogowego w Lublinie informuje, że kierowcy mogą być sprawdzani czy mają urządzenia, ale o karach za sam ich brak nie ma mowy. - Będą karani, ale tylko w momencie, kiedy wjadą bez urządzenia na drogi płatne zaliczone do systemu viaTOLL - mówi Mariusz Szabała, naczelnik wydziału inspekcji WITD w Lublinie.

- Obcokrajowcy mogą się rejestrować w każdym z 220 punktów w kraju, nie tylko przy graniczy - dodaje Dojs. Można je znaleźć na stronie www.viatoll.pl. Jest ona dostępna w 9 językach.

Do wielu z punktów można dojechać bez płacenia kar. Obecnie sieć dróg płatnych obejmuje 1560 km. - W płd.-wschodniej Polsce większość dróg jest bezpłatna. Poza siecią dróg płatnych można poruszać się bez viaBOX-a i bez winiety, które już nie obowiązują.

Po naszej interwencji operator systemu wyśle do Chełma zespół koordynatorów, którzy poinformują kierowców oczekujących o tym, że można Polskę opuścić bez urządzenia viaBOX, jak również o zasadach poruszania się po polskich drogach w nowym systemie. – Jak nie dostanę tego na piśmie, nigdzie się nie ruszam – mówi tymczasem Aleksander Sawilski z Ukrainy.

O kolejkach informowaliśmy już w ubiegłym tygodniu. Po naszej interwencji operator wydłużył czas pracy punktu. Teraz jest on czynny całą dobę, jednak jak widać, to nie wystarczyło.

***
**Chełmski informator miejski

przydatne telefony i adresy w jednym miejscu

**

Zobacz serwis Z przymrużeniem oka
Zobacz Kronikę policyjną województwa Lubelskiego

Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto