Sztuczna inteligencja - naszym wrogiem czy przyjacielem? Debata Oxfordzka w I LO w Chełmie. Zobacz zdjęcia

OPRAC.:
Jolanta Masiewicz
Jolanta Masiewicz
Debata Oxfordzka po raz 18. odbyła się w I LO w Chełmie. fot.
Debata Oxfordzka po raz 18. odbyła się w I LO w Chełmie. fot. Agata Panasiuk
Obecnie życie ze sztuczną inteligencją staje się dla nas codziennością. Czy sztuczna inteligencja jest naszym wrogiem czy przyjacielem? To pytanie zadali sobie uczniowie 1LO im. Stefana Czarnieckiego w Chełmie 30 maja w ramach XVIII Debaty Oksfordzkiej o sztucznej inteligencji.

Po raz pierwszy w programie oprócz samej debaty odbyły się również warsztaty kreatywności dla uczniów klas ósmych. Aula W. Ambroziewicza w I LO w Chełmie tego dnia zamieniła się na moment w wytwórnię pomysłów na nowoczesne wynalazki.

- Każdy mógł poczuć się jak Henryk Sienkiewicz, tworząc teksty na podstawie wylosowanych przedmiotów, a z użyciem naszej nowej maskotki - EDKA, uczniowie mogli zajrzeć w głąb siebie, nazywając pozytywne i negatywne emocje oraz udowodnić, że to człowiek, a nie sztuczna inteligencja potrafi rozpoznawać uczucia - podkreślają organizatorzy z I LO w Chełmie.

W debacie i warsztatch uczestniczyli nauczyciele i drużyny: Szkoły Podstawowej nr 6, Szkoły Podstawowej nr 7, Szkoły Podstawowej nr 5, Szkoły Podstawowej nr 1, Niepublicznej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi „Razem” oraz Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Chełmie.

Gośćmi specjalnymi wydarzenia były: Małgorzata Godyńska z Departamentu Oświaty Miasta Chełm oraz dr Iwona Lasek - Surowiec z chełmskiej PANS.

Debata o sztucznej inteligencji

Po dwugodzinnych warsztatach odbyła się debata prowadzona przez Zuzannę Stachel z kl.1a. Pierwszy zespół postawił tezę: Sztuczna inteligencja stwarza szanse w wielu dziedzinach życia. Mówcy tego teamu: Iga Posturzyńska z kl.3d, Magda Gwarda z 1d, Radek Pękała 2d oraz Hanna Żukowska 2d udowadniali słuszność tego stwierdzenia argumentami mówiącymi, że sztuczna inteligencja niezwykle przyczynia się do dbania o środowisko, szybszego rozwoju technologii oraz umysłu ludzkiego i znaczącej rewolucji medycyny.
Zgodzili się także w tym, że jest ona koniecznym elementem rozwoju ludzkości czy rewolucji przemysłowej.

Natomiast grupa antytezy, w której składzie znajdowali się: Mikołaj Soja z 3d, Dominik Bronisz z 2d, Mateusz Humeniuk z 1d oraz Michał Ślusarczyk z 2d na odparcie tezy przeciwników stwierdzili, że sztuczna inteligencja stwarza zagrożenie w wielu dziedzinach życia.

Coraz częstsze pozbawianie ludzi stanowisk pracy, spadek możliwości doskonalenia umysłów ludzkich czy obniżanie się autorytetu artystów i co najważniejsze nieudolne próby zastąpienia przez sztuczną inteligencję obecności drugiego człowieka - to argumenty, które przedstawiła ta grupa.

Po długich i emocjonujących zmaganiach debatujących, w wyniku głosowania publiczności, zwycięstwo zostało przyznane grupie “tezy”.
Dodatkowo wyróżnieni przez sędziów w składzie: dyr. Haliny Smyk- przewodniczącej, mgr. Grzegorza Olszanowskiego, nauczyciela akademickiego z Instytutu Matematyki i Informatyki PANS oraz specjalisty z zakresu cyberbezpieczeństwa, a także mgr. Mariusza Maciuka, zostali: Magdalena Gwarda - III miejsce, Mikołaj Soja - II miejsce oraz Iga Posturzyńska - tytuł mistrza debaty i I miejsce

Uczniowie I LO w Chełmie uświetnili spotkanie przygotowując własnoręcznie słodki bufet dla gości i uczestników obu wydarzeń.

Inicjatorem debaty był Klub Debat Oksfordzkich. Za profesjonalne przygotowanie wydarzenia oraz młodych mówców jako opiekunki i konsultantki merytoryczne odpowiadały Teresa Kurzępa - nauczycielka j. polskiego w 1 LO w Chełmie, Hanna Jarosz - nauczycielka fizyki w 1 LO w Chełmie oraz dr Iwona Lasek - Surowiec z Katedry Stosunków Międzynarodowych Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie. W organizację całego przedsięwzięcia włączyli się uczniowie klas: 1a, 1d, 2a i 2d I LO w Chełmie.

Upominki oraz nagrody dla mówców XVIII Debaty Oksfordzkiej ufundowali: Senator RP prof. Józef Zając, rektor PANS dr hab. Arkadiusz Tofil, Chełmski Park Wodny oraz I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Czarnieckiego w Chełmie.
Zobacz w naszej galerii zdjęcia z tego wydarzenia.

Wsparcie edukacji: Dzieci z Gietrzwałdu otrzymują bezpłatne laptopy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie