Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Studenci i pracownicy PWSZ w Chełmie każdego dnia służą pomocą uchodźcom z Ukrainy

Jolanta Masiewicz
Jolanta Masiewicz
Studenci i pracownicy Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie zaangażowali się całym sercem w pomoc uchodźcom z Ukrainy. Studentów trudno utrzymać na zajęciach, wszyscy garną się do pomocy. Pomagają w różny sposób do późnych godzin wieczornych.

Pracownicy PWSZ w Chełmie, deklarując konkretny czas i możliwości logistyczne, zapewniają opiekę nad studentami. Wraz ze studentami organizują zajęcia z dziećmi i młodzieżą ukraińską, zajmują się tłumaczeniami, pakowaniem i rozładunkiem darów zbieranych w PWSZ w Chełmie, wyjeżdżają po uchodźców na granicę w Dorohusku, Zosinie i Dołhobyczowie, itd.

Od 28 lutego w sali gimnastycznej PWSZ w Chełmie przy ul. Pocztowej 54 prowadzona jest całodobowa zbiórka darów na rzecz uchodźców z Ukrainy. Studenci i pracownicy chełmskiej uczelni przyjmują, sortują, pakują i transportują te dary w uzgodnione miejsca. Dary są nie tylko od studentów i pracowników, ale także pozyskiwane od firm prywatnych i darczyńców zza granicy. Od odzieży, produktów spożywczych, kocy, art.kosmetycznych, chemicznych, po leki, bandaże, itd.

- Udostępniamy miejsca noclegowe uchodźcom z Ukrainy w Domu Studenckim oraz Akademickim Centrum Współpracy Transgranicznej PWSZ w Chełmie. Udzielamy też pełnego wsparcia wykładowcom PWSZ w Chełmie pochodzącym z Ukrainy - podkreśla Katarzyna Józefacka z działu promocji chełmskiej PWSZ.

Studenci bezpieczeństwa wewnętrznego oraz mechaniki i budowy maszyn, elektrotechniki, budownictwa chełmskiej PWSZ zajmują się całodobowo ochrona bezpiecznego przyjazdu i przesiadek uchodźców z Ukrainy na Dworcu Głównym PKP w Chełmie.

Katedra Pedagogiki prowadzi z kolei Punkt Wsparcia Psychopedagogicznego , gdzie prowadzona jest pomoc psychologiczno-pedagogiczna dla dzieci i ich opiekunów z Ukrainy.

Codziennie prowadzone są zajęcia z młodzieżą ukraińska przebywającą w DPS w Rejowcu w Katedrze Slawistyki chełmskiej PWSZ. Studenci i wykładowcy jako tłumacze z języka angielskiego i ukraińskiego pełnią dyżury na Dworcu PKP, hali MOSiR w Chełmie. Zapotrzebowanie na tłumaczy jest tam coraz większe ponieważ uchodźców przybywa. Natomiast studenci III roku Pedagogiki Przedszkolnej i Wczesnoszkolnej są wolontariuszami w DPS w Rejowcu, gdzie prowadzą zajęcia z dziećmi tam przebywającymi i służą wszelką pomocą uchodźcom.

Osobom przyjeżdżającym z Ukrainy na Dworzec Głównym PKP chełmscy studenci dostarczają i rozdają gorące posiłki. Pomagają przy całodobowym rozładunku i sortowaniu darów przy ul. Piotra Skargi 11 w Chełmie. Zajmują się transportem uchodźców do Chełma z Dorohuska, Zosina i Dołhobyczowa.

Pracownicy PWSZ w Chełmie - Dział Współpracy z Zagranicą i Instytut Neofilologii zajmują się tłumaczeniami z języka ukraińskiego, koordynacją grupą tłumaczy oraz prowadzeniem zajęć językowych online dla nauczycieli chełmskich szkół, które mają przyjąć dzieci z Ukrainy. Przygotowują również kanapki dla uchodźców i gorącą herbatę.

Ponadto grupa przyjaciół z PWSZ w Chełmie w ekspresowym tempie stworzyła w Brzeźnie tymczasowy Ośrodek dla Uchodźców z Ukrainy. Obiekt udostępnił dr hab. inż. Arkadiusz Tofil.

To tylko część tej bezinteresownej pomocy dla uchodźców, której z ogromnym zaangażowaniem udzielają studenci i pracowniczy chełmskiej uczelni. Jest ona niezwykle potrzebna, gdyż każdego dnia przybywa uchodźców i wolontariusze są ciągle potrzebni.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto