Stoki i wyciągi narciarskie w Polsce. Gdzie na narty? 2021
Premier Mateusz Morawiecki ogłosił w listopadzie 2020 roku, że wyciągi w tym sezonie narciarskim będą nieczynne do odwołania. Zmieniło się to w ostatnich dniach i od 12 lutego 2021 roku wyciągi i stoki będą otwarte!
W tym miejscu na bieżąco informujemy o wszelkich regulacjach dotyczących korzystania z ośrodków narciarskich. Tymczasem w GALERII możecie sprawdzić, jakie ośrodki narciarskie w Polsce przygotowują się na zimę i gdzie najlepiej wybrać się na narty.
Rozporządzenie sprzed lockdownu stanowiło, że w celu zapobiegania gromadzeniu się klientów w kolejce do przejazdu dopuszcza się funkcjonowanie wyciągów zgodnie z przepustowością nominalną "w przypadku gdy miejsca zajmować będą osoby zamieszkujące w jednym gospodarstwie domowym lub mające wspólny nocleg lub wspólnie podróżujące do stacji turystyczno-narciarskiej – przy czym konieczne jest w trakcie przejazdu zasłonięcie nosa oraz ust. W innych przypadkach konieczne jest zachowanie dystansu od innych osób i stosowanie ograniczeń zgodnie z aktualnymi przepisami".
Szczegółowe wytyczne znajdziecie w tym miejscu.
Narty - trasy dla początkujących i zaawansowanych
Narciarskie stoki w Polsce są coraz lepiej przygotowywane, rośnie liczba tras i wyciągów. W tym przewodniku prezentujemy przede wszystkim ośrodki zlokalizowane w Małopolsce i na Śląsku. Oferta narciarska z roku na rok jest bogatsza, dlatego warto sprawdzić, gdzie można pojeździć w pobliżu swojego miejsca zamieszkania. Szansa na szusowanie jest nawet w bliskiej okolicy Krakowa.
W Polsce jest wiele tras zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych, a sztuczne naśnieżanie gwarantuje, że nawet bez dużych opadów śniegu warunki do jazdy będą całkiem dobre.
Tatry Super Ski - 18 stacji połączonych jednym ski passem
Co ważne, kluczowe ośrodki narciarskie postanowiły połączyć siły, by narciarze w ramach jednego karnetu Tatry Super Ski mogli szusować w 18 stacjach narciarskich Podhala, Spisza i Pienin. Mowa aż o 100 trasach o łącznej długości ponad 60 km.
Ostatnim ośrodkiem, który dołączył do projektu, jest stacja położona na Słowacji - Ośrodek Ski Centrum Strachan (Zdziar). Skipass Tatry Super Ski można kupić we wszystkich stacjach oraz online na stronie internetowej.
Oto stacje połączone karnetem Tatry Super Ski:
- Bachledka Ski & Sun (Ździar, Słowacja)
- Bania Ski & Fun (Białka Tatrzańska)
- Czorsztyn Ski (Kluszkowce)
- GrapaSki (Czarna Góra)
- Jurgów Ski (Jurgów)
- Kaniówka (Białka Tatrzańska)
- Kotelnica Białczańska (Białka Tatrzańska)
- Koziniec (Czarna Góra)
- Harenda (Zakopane)
- Polana Szymoszkowa (Zakopane)
- Stacja Narciarska Suche (Suche)
- Witów-Ski (Witów)
- PKL Palenica
- PKL Mosorny Groń
- Rusiń-Ski (Bukowina Tatrzańska)
- Meander Ski & Thermal Park (Oravice, Słowacja)
- Długa Polana (Nowy Targ)
- Ośrodek Ski Centrum Strachan (Żdiar, Słowacja)
Tatra Super Ski w automatach 14 ośrodków
Przed rozpoczęciem sezonu 2020/2021 część stacji została wyposażona w nowoczesne automaty biletowe, które umożliwią zakup, doładowanie oraz odbiór karnetów Tatry Super Ski. Dzięki temu narciarze i snowboardziści unikną oczekiwania w kolejkach do stanowisk kasowych.
Oto lista ośrodków z automatami biletowymi
- Bachledka Ski & Sun
- Bania Ski & Fun
- Harenda
- Jurgów
- Kaniówka
- Kotelnica Białczańska
- Meander Thermal & Ski Resort Oravice
- Polana Szymoszkowa
- Rusiń-Ski
- Ski Centrum Strachan
- Suche Ski
- Witów Ski
- Czorsztyn Ski
- Koziniec
Automaty firmy SKIDATA są wyposażone w duży, czytelny ekran o przekątnej 18,5 cala oraz bezgotówkowy terminal płatniczy. Oferują możliwość obsługi w kilku językach i będą dostępne przez całą dobę – również poza godzinami pracy kas w ośrodkach narciarskich.
W poprzednim sezonie najwięcej biletów zakupiono za pośrednictwem sklepu internetowego. Od tego sezonu uprawnienia zakupione w ten sposób można odebrać zarówno w kasie, jak i w automacie na trzy różne sposoby:
- ręcznie wpisując numer zamówienia
- skanując kod kreskowy z wydrukowanego zamówienia
- skanując kod kreskowy z ekranu urządzenia mobilnego
Kogo powoła nowy selekcjoner?