Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spacer po lesie... Recenzja spektaklu "Zwierzątka małe zwierzenia"

losiello_manuello
losiello_manuello
Aura na dworze nie sprzyjała, a mimo to miło było się wybrać na ...
Aura na dworze nie sprzyjała, a mimo to miło było się wybrać na ... Mat. pras.
Aura na dworze nie sprzyjała, a mimo to miło było się wybrać na spacer po lesie, gdzie przywitali na m.in. Jeż, Pies, Niedźwiedź, Wiewiórka, Zając i zabrali na bajkowy spektakl zarówno dla dzieci jak i dorosłych.

Recenzja powstała w ramach akcji "Relacja za akredytację". Dziękujemy!


"Zwierzątka małe zwierzenia" Pawła Passiniego

Po raz kolejny miałem okazję zobaczyć ten spektakl. To jak powrót do dzieciństwa. Pod formą teatru mogłem bezkarnie oglądać bajki. A gradka wyjątkowa, Siergiej Kozłow, na podstawie którego to bajek został oparty tekst, był jednym z najbardziej znanych i cenionych autorów bajek w Rosji.

Wprawdzie jestem za młody by pamiętać, ale rodzice często wspominali „Jeżyka we mgle” i z ciekawości obejrzałem, a wiele z nich jest dostępnych w sieci.

Często pojawiają się dyskusje, dlaczego dorośli tak chętnie oglądają bajki?

To oczywiste, że oprócz powrotu do dzieciństwa i tej beztroski, jest to oczywista ucieczka od codzienności w kolorowy świat. Historie pokazane są Naszym chlebem powszednim, tylko wartości tak szczere i prawdziwe, chętnie zapominamy o złu całego świata i budujemy poczucie że może nie jest tak najgorzej i za późńo.

Pod formą bajki opowiada o rzeczach istotnych, na przykład tolerancji wobec tych, którzy nie są tacy jak my. Bajki mają wartość edukacyjną dla dzieci, to dlaczego dorośli nie maja powrócić do nauki i przypomnieć sobie czym należy się w życiu kierować?

Czytelnicy MM Lublin, którzy mieli już wcześniej okazję recenzjować spektakl, skarżyli się na chaotyczność, brak spójności czy brak przesłania.

W moim odczuciu, tak samo jak epizodyczne jest nasze życie, mimo, że są i punkty kulminacyjne, to właśnie epizody budują nasze życie.

Płynność jest rzeczą względną, a każdy mógl odnaleźć istotne zagadnienia do przemysleń w sposób indywidualny. Jeżeli sięgniemy do własnych wspomnień, czy też jesteśmy w stanie opowiedzieć je w sposób płynny, jako jeden ciąg zdarzeń, wynikający w sposób logiczny? Tak samo w spektaklu, wątki się przenikają, stwarzając całość -jak w życiu są lekcję, z których wyciągamy wnioski i to składa się na całokszatałt.

Obraz ten staję się wyjatkowy oprócz przesłania również, że względu na rewelacyjne kostiumy, muzykę. Audiowizualność jest niewątpliwie najmocniejszym punktem. A w grze aktorów, którzy zbudowali świetne role, widać było radość i poczucie, że mówią o czymś ważnym. Uczyć bawiąc, bawić ucząc.

Korzystając z okazji ogromne gratulacje dla Pawła Passiniego nominowanego do prestiżowej nagrody Paszport Polityki 2011. I trzymam kciuki 17 stycznia podczas ogłoszenia wyników, jednocześnie dziękując za możliwość obejrzenia dotychczasowych wspaniałych spektaki i wiele wzruszeń.


neTTheatre
scenariusz i reżyseria: Paweł Passini
udział biorą: Dariusz Jeż - Niedźwiedź, Marcin “Kabat” Kowalczuk - Mysz, Słoń, Joanna Lewicka - Puchacz, Agata Meilute - Ryś, Sean Palmer - Zając, Paweł Passini - Borsuk, Maria Porzyc - Misia, Elżbieta Rojek - Jeż, Katarzyna Tadeusz - Wiewiórka, Marcin Wyczański - Pies.
światła: Marcin “Kabat” Kowalczuk
muzyka: Paweł Passini, Marcin “Kabat” Kowalczuk
projekcje: Maria Porzyc
kostiumy: El Bruzda

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto