Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sobibór. Ogłoszono przetarg na budowę gmachu muzealnego

MS
Wizualizacja Państwowego Muzeum na Majdanku
Państwowe Muzeum na Majdanku we wtorek ogłosiło przetarg na budowę nowego gmachu muzealnego na terenie swojej filii, czyli Muzeum Byłego Obozu Zagłady w Sobiborze. Termin składania ofert mija 31 maja.

Budynek muzealny ma mieć 760 mkw. powierzchni użytkowej. - Zgodnie z projektem w budynku muzealnym znajdzie się sala wystawowa (350 mkw.) mieszcząca stałą ekspozycję historyczną dokumentującą dzieje obozu zagłady w Sobiborze, a także m.in. sala edukacyjna, magazyn zbiorów, pomieszczenia służbowe oraz punkt informacji i obsługi zwiedzających - wylicza Agnieszka Kowalczyk-Nowak, rzeczniczka prasowa Państwowego Muzeum na Majdanku.

Gmach muzealny w stanie surowym otwartym ma być gotowy do końca roku. W planach jest też postawienie budynku gospodarczego.

Do końca roku ma się także zakończyć zabezpieczanie terenu masowych grobów. Te prace właśnie trwają. - Obszar ten został pokryty warstwą geowłókniny, a obecnie wysypywane jest na nim kruszywo z białego marmuru. Prace odbywają się pod nadzorem Komisji Rabinicznej do spraw cmentarzy - informuje Agnieszka Kowalczyk-Nowak.

Zaznaczenie obszaru masowych grobów to istotny element upamiętnienia Żydów wymordowanych w niemieckim obozie zagłady w Sobiborze. Pracownicy merytoryczni Państwowego Muzeum na Majdanku pracują jednocześnie nad przygotowaniem scenariusza stałej wystawy, która będzie eksponowana w planowanym gmachu muzealnym.

Nie zabraknie elementu multimedialnego, ale szczególnie ważnym elementem stworzonej ekspozycji historycznej mają być oryginalne obiekty, wydobyte z ziemi na terenie Muzeum Byłego Obozu Zagłady w Sobiborze. Wśród nich są przemawiające do wyobraźni osobiste przedmioty ofiar obozu zagłady, jedyne co po nich pozostało. Dodajmy, że główne prace z udziałem archeologów w Sobiborze już się zakończyły.

- Państwowe Muzeum na Majdanku sukcesywnie przejmuje od lubelskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków kolejne obiekty znalezione podczas badań archeologicznych w Sobiborze. W zbiorach instytucji znajdują się ponad 4 tys. tego rodzaju przedmiotów, wpisanych do inwentarza muzealiów. Połowa zbiorów z tej kolekcji przeszła już niezbędną konserwację - podaje rzeczniczka muzeum na Majdanku.

Niemcy zlokalizowali obóz zagłady wśród lasów, aby miejsce masowej zbrodni pozostało tajemnicą. W obozie zagłady w Sobiborze zostało zamordowanych około 170 tysięcy Żydów.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto