Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Siostra Ludwika odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski

Redakcja
Siostra Ludwika Bednarek pochodząca ze wsi Sechna (gmina Laskowa), aktualnie mieszkanka Domu zakonnego Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi na ulicy Leśnej w Mszanie Dolnej została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski nadanym przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę.

Dekoracji Honorowym Medalem dokonał Minister Adam Kwiatkowski, w imieniu Wojewody Piotra Ćwika. Okolicznościowy list odczytała Lucyna Gajda Zastępca Dyrektora Wydziału Spraw Obywatelskich. Siostra Ludwika Bednarek odebrała odznaczenie za ratowanie dzieci żydowskich podczas II wojny światowej. Pani Burmistrz Anna Pękała składając gratulacje, przytoczyła słowa Świętego Jana Pawła II: „Każde życie, nawet najmniej znaczące dla ludzi, ma wieczną wartość przed oczami Boga”. Siostra Ludwika otrzymała również z rąk Burmistrz Miasta Mszana Dolna pamiątkowy medal Św. Michała Archanioła (patrona Miasta Mszana Dolna).
Bednarek Ludwika zak. Gabriela (ur. 1919), w 1935 r. wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi, które w niedalekich Żbikowicach od 1912 r. pracowały w szkole powszechnej oraz opiekowały się ubogimi i chorymi w okolicznych wioskach. Formację zakonną odbyła w Lwowie w Domu Generalnym przy ul. Kurkowej 45. Po uzupełnieniu wykształcenia podstawowego i skończeniu trzyletniego Seminarium dla Wychowawczyń Przedszkoli w 1942 r. we Lwowie, siostra Ludwika pracowała jako wychowawczyni w Domach Dziecka, które przełożona generalna m. Ludwika Lisówna zorganizowała dla osieroconych dzieci polskich i żydowskich w domu generalnym przy ul. Kurkowej 45. W tym trudnym okresie okupacyjnego terroru, wobec częstych rewizji niemieckich, które siały strach i przerażenie, kiedy za ukrywanie dzieci żydowskich groziła śmierć, siostry z odwagą i poświęceniem przygarnęły około 40 bezbronnych dzieci, wśród nich ok. 15 żydowskich dziewczynek, stwarzając im, pomimo trudnych warunków materialnych rodzinną atmosferę. Oprócz tego wojennego sierocińca siostry prowadziły także w tym domu przedszkole dla 50 ubogich dzieci z miasta.

Siostra Ludwika mając pogodne usposobieniem pozytywnie oddziaływała na wychowywane sieroty, wnosząc w środowisko dzieci i sióstr atmosferę pokoju i radości. Po wojnie i repatriacji Siostra Ludwika Gabriela Bednarek od 1947 r. pracowała w przedszkolach i zakładach wychowawczych, łącząc wychowanie dzieci z obowiązkami przełożonej wspólnoty zakonnej w Krakowie – Borek Fałęcki, w Ostrowu Świętokrzyskim, w Domu Prowincjalnym w Krakowie (ul. Radosna), w Domu Generalnym w Warszawie, pełniąc jednocześnie funkcje radnej generalnej (1961-1966).

FLESZ: Koniec świata jest blisko?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na limanowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto