Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Siedliszcze "chce być miastem"

KS
KS
Siedliszcze "chce być miastem" - 90 procent mieszkańców popiera wniosek gminy. Jeśli się uda, to jak zapowiada wójt, dla mieszkańców nie zmieni się nic. Zmienione zostaną tabliczki, Rada Gminy będzie radą miasta, a wójt zostanie burmistrzem.
Siedliszcze "chce być miastem" - 90 procent mieszkańców popiera wniosek gminy. Jeśli się uda, to jak zapowiada wójt, dla mieszkańców nie zmieni się nic. Zmienione zostaną tabliczki, Rada Gminy będzie radą miasta, a wójt zostanie burmistrzem. materiał gminy Siedliszcze
Miejscowość Siedliszcze chce stać się miastem. Od lat o to zabiega wójt gminy. Z tym pomysłem zgadza się 90 procent mieszkańców. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z założeniami, to od 1 stycznia 2016 Siedliszcze będzie miastem.

W czwartek na sesji Rady Gminy Siedliszcze pod głosowanie radnych poddano planowane przez wójta wystąpienie z wnioskiem o nadanie miejscowości Siedliszcze statusu miasta. Na 15 radnych, 14 głosowało za, 1 radny się wstrzymał.

- Status miasta dla Siedliszcza nie jest czymś nowym. W roku 1760, Wojciech Węgliński otrzymał od przedostatniego króla Polski Augusta II Sasa, przywilej lokacyjny, podnoszący Siedliszcze do rangi miasta - przypomina Hieronim Zonik, wójt gm. Siedliszcze.

Jednocześnie wójt argumentuje chęć powrotu do dawnych czasów. - Gmina ma dogodne położenie z dobrym dojazdem do Lublina, Chełma, Bogdanki i Łęcznej, co przyciąga młode rodziny. Ponadto ma dobrą infrastrukturę, szkoły, szpital, sklepy i inne instytucje, o charakterze ponadgminnym, charakterystyczne dla miast takie jak: urzędy, zakłady produkcyjne i usługowe- wyjaśnia wójt Zonik.

Teraz przedstawiciele gminy pojadą z wnioskiem i załącznikami do wojewody lubelskiego. Wojewoda materiały podda analizie i przekaże do Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. Jesienią powinna zapaść decyzja w tej sprawie. Jeśli okazałaby się pozytywna od 1 stycznia 2016 roku Siedliszcze mogłoby być miastem. Zmiana statusu dotyczyłaby obrębu geodezyjnego miejscowości: Siedliszcze, Siedliszcze-Osada i Siedliszcze-Kolonia.

- W naszej gminie buduje się coraz więcej domów jednorodzinnych. Każda zmiana planu zagospodarowania wiąże się z koniecznością wyłączenia z produkcji rolnej gruntów. Jest to proces bardzo kosztowny. Jeśli mielibyśmy status miasta nie byłoby tej procedury - wyjaśnia Zonik.

Jednocześnie wójt podkreśla, że w efekcie gmina zaoszczędzi. Hieronim Zonik już od dłuższego czasu zabiegał o nadanie gminie statusu miasta. To znacznie przyśpieszyłoby rozwój tego regionu, szczególnie, że w pobliżu ma szansę powstać kopalnia węgla kamiennego. Wójt marzy, by gmina stała się małym miasteczkiem w którym rozwija się kultura, sztuka i przemysł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto