Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ruszyły prace przy odwiertach w Pawłowie

Jolanta Masiewicz
Zdzisław Krupa wójt Gminy Rejowiec Fabryczny ( z lewej) oraz prof. dr hab. Józef Zając rektor PWSZ w Chełmie oraz senator RP ( z prawej) przyglądali się pracom wiertniczym w Pawłowie
Zdzisław Krupa wójt Gminy Rejowiec Fabryczny ( z lewej) oraz prof. dr hab. Józef Zając rektor PWSZ w Chełmie oraz senator RP ( z prawej) przyglądali się pracom wiertniczym w Pawłowie PWSZ Chełm
Śląskie Towarzystwo Wiertnicze „Dalbis” z Radzionkowa rozpoczęło przygotowania, na zlecenie Kompanii Węglowej S.A., do wykonania pięciu otworów badawczych na rozpoznawanie złoża węgla kamiennego w rejonie „Pawłów”, gm. Rejowiec Fabryczny.

Aktualnie trwają prace przygotowawcze do uruchomienia wiertni w celu wykonania otworu Pawłów 9 zlokalizowanego w Rejowcu Fabrycznym przy ul. Polnej jako pierwszego z pięciu zaplanowanych. Otwór będzie miał głębokość 820 m, a prace wiertnicze oraz badawcze potrwają do trzech miesięcy i rozpoczną się w najbliższych dniach.

Pozostałe otwory badawcze będą wykonywane sukcesywnie do końca 2014 r. Będzie to w sumie osiem odwiertów o głębokości od 820 do 965 metrów, o łącznej długości ponad 7 kilometrów. Prace badawcze potrwają maksymalnie dwa lata. Ich wyniki posłużą do stworzenia projektów budowy na tym terenie kopalni.

W miniony piątek pracom przygotowawczym przypatrywał się prof. dr hab. Józef Zając rektor PWSZ w Chełmie, a jednocześnie senator RP – oraz Zdzisław Krupa – wójt Gminy Rejowiec Fabryczny. ( na zdjęciu). Należy podkreślić, iż prof. Józef Zając poszukując realnych szans na pobudzenie gospodarki Lubelszczyzny, zainteresował się tematyką złóż naturalnych na Chełmszczyźnie. Bazując na istniejących materiałach geologicznych zebranych przez prorektorów chełmskiej uczelni (dr Beatę Fałdę oraz dr inż. Arkadiusza Tofila) senator rozpoczął działania mające na celu znalezienie inwestora zainteresowanego budową nowej kopalni węgla kamiennego.

Po wielu spotkaniach z krajowymi jak również zagranicznymi firmami, realne zainteresowanie węglem złoża "Chełm II” okazała Kompania Węglowa dysponująca największym potencjałem wśród polskich firm w branży węglowej.

W marcu w Chełmie gościli przedstawiciele Kompanii Węglowej, którzy m.in. spotkali się z miejscowymi samorządowcami. Wszyscy podkreślali, że budowa na tym terenie kopalni węgla byłaby szansą dla regionu, borykającego się z bezrobociem i migracją mieszkańców.

Koncesję na rozpoznanie złoża wydano na pięć lat. Obejmuje ona złoże położone w gminach: Rejowiec, Rejowiec Fabryczny i Siedliszcze w woj. lubelskim. Według wstępnych szacunków do zagospodarowania może tam być ok. 185 mln ton węgla.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto